• $8,7582
  • €10,4051
  • 498.849
  • 1391.06
28 Mayıs 2021 Cuma 17:17 | Son Güncelleme:

Rusya, ABD'nin ASA'ya geri dönmeme kararını "siyasi bir hata" olarak yorumladı

Rusya, ABD'nin ASA'ya geri dönmeme kararını "siyasi bir hata" olarak yorumladı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, ABD'nin Açık Semalar Anlaşması'na (ASA) geri dönmeme kararını başka bir siyasi hata olarak nitelendirdi. Ryabkov, "ABD başka bir siyasi hata yaptı ve Avrupa güvenlik sistemine yeni bir darbe vurdu. Onlara iyi bir şans verdik, bundan faydalanmadılar." ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov beklenen bir gelişme olmasına rağmen ABD'nin Açık Semalar Silahların Kontrolü Anlaşması'na katılmamasından dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını açıkladı.

RIA haber ajansında yer alan habere göre, Ryabkov'un anlaşmaya katılınmamasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden arasında önümüzdeki ay gerçekleştirilecek zirve öncesinde silah kontrolü tartışmaları açısından yapıcı bir atmosfer yaratmadığını söylediği bilgisi yer aldı.

"Rusya'nın anlaşmada bazı ihlallerde bulunduğuna dair uydurmaları tekrarlamaya devam ediyorlar, ki bu kesinlikle saçma." diyen Ryabkov, Rusya'nın konuyla ilgili tutumunun bilindiğini, tekrarlamaya gerek görmediğini belirtti.

Washington'da bu tutumu görmeye istekli kimsenin olmadığını kaydeden Ryabkov, bunu anlamak yerine Donbass'ta neler olup bittiği bağlamında Rusya'nın kendi topraklarında ne yaptığı ya da yapmadığı konusunda her türlü imada bulunulduğunu vurguladı.

"SİYASİ İRADEDEN YOKSUN OLDUĞUNUN GÖSTERGESİ"

Ryabkov, "ABD'li meslektaşlarımızın 'Ukrayna projesine' çok fazla yatırım yaptığını anlıyorum. İşler yolunda gitmediğinde, suçlayacak birini aramaya başlamak ve bir şeylerin sorumluluğunu Moskova'ya yüklemek en kolay yol, ancak bunun Donbass ve bu anlaşmanın etrafındaki durumla hiçbir ilgisi yok. Bu sadece ABD'nin Avrupa'daki güvenlik yapısını güçlendirmek için siyasi iradeden yoksun olduğunun göstergesidir. Bu üzücü, ama tecrübe edeceğiz" dedi.

Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilme prosedürünün ne zaman sona ereceğinin Federasyon Konseyi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kararına bağlı olduğunu, sürecin Rusya-ABD zirvesine kadar tamamlanabileceğini belirten Ryabkov, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman'ın kendisine anlaşmaya dönmeyecekleri bilgisini verdiğini teyit etti.

  • açık semalar anlaşması
  • rusya
<p>Seri üretim hattından çıkan ilk milli güdümlü füze Atmaca'nın test atışının yapıldığı TCG Kınalıa

Atmacanın test edildiği milli gemide dikkat çeken detay!

Fenerbahçe'nin yeni hocası sonunda belli oluyor

Fenerbahçe tarihi transferi bitiriyor! İmza an meselesi...

Bakan Karaismailoğlu, Dostluk Yolu Şantiyesi'nde incelemelerde bulundu