• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
03 Mayıs 2021 Pazartesi 09:50 | Son Güncelleme:

ABD, Çin'in daha saldırgan ve baskıcı davranışlar sergilediğini düşünüyor

ABD, Çin'in daha saldırgan ve baskıcı davranışlar sergilediğini düşünüyor
Reuters

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, katıldığı bir televizyon kanalında Çin'in son birkaç yıldır geldiği konumu değerlendirdi. Blinken, "Çin'in yurtdışında daha saldırgan yurtiçinde daha baskıcı davrandığına tanık oluyoruz. Bu bir gerçek." ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin'in "yurtdışında daha saldırgan" ve "gittikçe daha düşmanca" davranmaya başladığını söyledi.

Reuters'ta yer alan habere göre; CBS News kanalının "60 Dakika" programında dün yayımlanan röportajda Blinken, Washington'ın Beijing ile askeri bir karşılaşma aşamasına doğru ilerleyip ilerlemediği sorusuna, "Bu aşamaya gelmek ya da bu aşamaya doğru ilerlemek iki ülkenin de çıkarlarına derinden ters düşer." dedi.

Blinken, "Son bir kaç yıldır Çin'in yurt dışında daha saldırgan yurt içinde daha baskıcı davrandığına tanık oluyoruz. Bu bir gerçek." ifadelerini kullandı.

Blinken, Çin tarafından ABD'nin ticari sırlarının ve fikri mülkiyetinin çalındığı haberleri sorulduğunda, Biden yönetiminin buna dair "ciddi endişeleri" olduğunu söyledi.

Blinken, "Bunlar 'adil olmayan bir şekilde yarışmaya çalışan ve gittikçe daha düşmanca davranan' birinin eylemleri gibi duruyor. Ancak biz aynı fikirde olan mağdur ülkeleri Beijing'e 'Buna tahammül etmeyeceğiz' demeleri için bir araya getirerek daha güçlü ve etkili hareket ediyoruz." diye belirtti.

Washington'daki Çin Elçiliği henüz Blinken'ın açıklamalarına dair bir yorumda bulunmadı.

<p>Peki, sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıları neler bekliyor? 15 Mayıs tarihinden sonra uygulamada

WhatsApp yine gündemde... 15 Mayıs'tan sonra ne olacak?

Doğaya salınacak sülünler yumurtadan çıkmaya başladı! işte o anlar

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (08 Mayıs 2021)

En çok altın rezervine sahip ülkeler belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada