• $ 5,3224
  • € 6,0542
  • 228.445
  • 102.612
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon, saldırılarda sivil kayıplar olduğu iddialarını reddetti

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon, Suriye'nin Deyrizor vilayetine bağlı Hacin ilçesinde düzenlediği hava saldırılarında sivil kayıplar olduğu iddialarını reddederek, bölgede başka aktörlerin de hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

x

Birleşik Görev Gücü'nden yapılan yazılı bir açıklamada, "Birçok açık kaynak bugün yanlış olarak Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonunun Suriye Hacin'deki hava saldırılarında sivil kayıplarına neden olduğunu iddia etti." ifadesi kullanıldı.

Koalisyonun Doğu Avrupa saatiyle 16 Kasım gece 11:00 ile 17 Kasım akşam 04:30 arasında Hacin bölgesinde 19 hava saldırısı düzenlediği belirtilen açıklamada "Bu saldırılar DEAŞ'a karşı Orta Fırat Vadisi'nde yürütülen kara operasyonlarına destek olarak yapıldı. Birleşik Görev Gücü bu DEAŞ hedeflerini meşru hedefler olarak teyit etti ve saldırı zamanlarında hedef bölgelerinde sivillerin bulunmadığını değerlendirdi." ifadelerine yer verildi.

Koalisyonun saldırı sonrasında yapılan incelemelerde saldırıdan kaynaklı herhangi bir sivil kaybı tespit edilmediği öne sürülen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Birleşik Görev Gücü, Hacin bölgesinde koalisyon veya ortaklarınca yapılmayan 10 saldırı tespit etti. Bu saldırılar ne koalisyonla koordine edildi ne de koalisyon tarafından onaylandı. Birleşik Görev Gücü tüm aktörlere Fırat'ın karşı yakasından yapılan koordinasyonsuz saldırıları durdurma çağrısında bulunuyor."

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Deyrizor vilayetinde bir köye düzenlediği hava saldırısında aynı aileden 17 sivilin öldüğü bildirilmişti. Deyrizor'daki yerel kaynaklar, koalisyon güçlerinin Deyrizor'un doğu kırsalında terör örgütü DEAŞ'ın işgalindeki Süse beldesine bağlı Elbubedran köyüne hava saldırısı düzenlediğini bildirmişti.

(AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Rusya Savunma Bakanlığı, ´Poseidon´ isimli insansız nükleer sualtı aracının test görüntülerini ilk k

Rusya, insansız sualtı aracı ´Poseidon´un görüntülerini yayınladı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Venezuela olası ABD hava saldırısına karşı füzelerini aktifleştirdi

Dünyanın en güzel çocuğu büyüdü! Son hali hayran bırakıyor

Maksat Yarışmak Olsun - 15 Şubat 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - 15 Şubat 2019