• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
7 Ekim 2021 Perşembe 09:50 | Son Güncelleme:

ABD ile Çin Başkanları sanal zirvede bir araya gelecek

ABD ile Çin Başkanları sanal zirvede bir araya gelecek
Reuters

ABD ile Çin arasında ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Çin'in üst düzey diplomatlarından Yang Jiechi temsiliyetindeki 6 saat süren görüşmenin yapıcı ve dürüst geçtiğinin açıklanmasından sonra ABD'li üst düzey bir yetkili iki devletin başkanlar nezdinde sanal bir zirve yapmak üzere anlaştığını belirtti. Daha önce birbirinin tavrından yakınan iki ülke için yıl sonuna kadar yapılacağı bildirilen bu görüşmenin '9 Eylül'deki müzakerelerin devamı' olacağı düşünülüyor.

ABD ve Çin bu yıl içerisinde devlet başkanlarının görüşeceği sanal bir zirve yapma konusunda prensipte anlaştı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, ABD'li üst düzey bir yetkili tarafından verilen bilgiye göre karar iki ülke arasındaki iletişimi iyileştirmek için gerçekleştirilen toplantının ardından alındı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Çin'in üst düzey diplomatlarından Yang Jiechi, Mart ayında Alaska'da gerçekleştirilen ve iki tarafın birbirinin tavrından yakındığı görüşmeden sonra ilk kez İsviçre'nin Zürih kentinde bir araya geldi.

ABD'li yetkililer bu görüşmeyi ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in 9 Eylül'de gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde gündeme getirdikleri konularda müzakerelerin devamı olarak nitelediler.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki faaliyetleri, insan haklarına yaklaşımı ve Hong Kong, Sincan ve Tayvan gibi bölgelerde attığı adımları gibi konularda ABD'nin endişelerinin görüşmede dile getirildiği ifade edildi.

Ancak günün sonunda hem Beijing hem de Washnington 6 saat süren görüşmenin yapıcı ve dürüst geçtiğini açıkladı. ABD tarafı görüşmelerdeki tavrın Alaska'ya göre çok farklı olduğunu belirtti.

ABD'li yetkili "Bu toplantının dışında yıl sonundan önce sanal bir ikili (zirve) toplantısı düzenlemek için prensipte anlaştık" dedi.

Zirvenin ayrıntıları hakkındaki sorulara üzerine Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, "Halen bunun nasıl gerçekleştirileceği konusunda çalışma yürütüyoruz ne zaman olacağı ve son tahlilde nasıl olacağına ilişkin detayları henüz bilmiyoruz" cevabını verdi.

  • sanal zirve
<p>Pürüzsüz cilde sahip olmak kadınların en hassas olduğu noktalardan biri. Hava şartları, yanlış ku

Kışa girmeden pürüzsüz cildin sırrı

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi