İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.5784
  • 5.3947
  • 189.95
  • 102.257
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

ABD Hava Kuvvetleri'nin Elon Musk'ın Falcon 9 Roketini vurduğu iddia edildi

ABD Hava Kuvvetleri'nin Elon Musk'ın SpaceX's Falcon 9'un geriye dönen roketini limanda inecek güvenli bir yer olmadığını söyleyerek vurduğu iddia edildi.

x

Aksam.com.tr

ABD Hava Kuvvetleri'nin Florida Sahili'ne inmeye çalışan SpaceX'in Falcon 9'un destek roketlerinden birisini yok etmek için hava saldırısı düzenlediği iddia edildi. Elon Musk roketlerin kıyıya inmeyeceğini söyledi fakat roketler  kıyı şeridindeki deniz trafiği veya siteleri için tehlike haline geldiği için ABD Hava Kuvverleri tarafından imha edildiği iddia edildi.

AmericaSpace'de yer alan habere göre, ABD Hava Kuvvetleri'nden bazı kaynaklar  "güvensiz bir şekilde okyanusta yüzen güçlendiriciyi (Falcon 9) havaya uçurmak için hava saldırısı düzenlediğini" doğruladı. 

Falcon 9, vu görevinde Lüksemburg’a ait  GovSat-1 uydusunu  yüksek yörüngeye taşımıştı. SpaceX, bu tarz görevlerin ardından genellikle roketini suyun üzerine kurduğu yüzen bir platforma dik indirmeyi tercih etse de, bu görevde böyle bir girişiminin olmayacağını duyurmuştu.
 
Bunun yerine, SpaceX Atlantik Okyanusunda deneysel bir iniş yaptı. İniş sırasında motorlarını üç defa çalıştıran roket, Dünya’nın yüzeyine yumuşak biçimde yaklaştı. Elon Musk, Twitter aracılığıyla yaptığı açıklamada roketin yüksek güçlü bir iniş tekniğini denediğini belirtmişti. 

Roketi kurtarmak için Go Searcher adlı bir tekne kullanarak geri çekmeye çalışıldı. Ancak bu yöntem başarılı olamadı ve roketi kurtarmanın başka bir yöntemi olmadığı düşünülerek, onu havaya uçurma kararı alındığı bildiriliyor.

 Yetkililer konuyla ilgili SpaceX ve ABD Hava Kuvvetleri'ne sorular sorulduğunu, ancak bugüne kadar hiçbiri yanıt verilmediğini söylediler.

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Kocaeli’nin Körfez ilçesindeki bir ilkokulun bahçesinde oynayan öğrenciler, rüzgar nedeniyle yere dü

Rüzgardan dolayı yere düşen Türk bayrağını ilkokul öğrencileri böyle kaldırdı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Kanal D'de o dizi çırpınıyor sonu diğerleri gibi olacak finale gidecek

Rusların günlük hayatından akıl almaz kareler

En Çok Okunanlar