• $ 5,6839
  • € 6,2991
  • 271.003
  • 95826
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Kadın müzisyenler bu albümde toplandı

UYGAR TAYLAN

uygartaylan@gmail.com

Dream Folk’un büyüleyici ses Marissa Nadler iki gün üst üste konser vermek üzere İstanbul’a geliyor. Amerikalı sanatçıyla İstanbul konser öncesi görüştük.

Amerikalı sanatçı Marissa Nadler, eleştirmenlere göre Dream Folk’un büyülü sesi olarak tanımlanıyor. Pitchfork gibi müzik platformları tarafından ayakta alkışlanan sanatçı, müzik yapmanın yanı sıra profesyonel olarak resimle de uğraşıyor. İlk albümünü ‘Ballads of Living and Dying’ 2004 yılında çıkaran sanatçının mezzo soprano vokali için sevenleri ‘meleksi ses’ yorumunu yapıyor. Nadler, 18-19 Nisan tarihlerinde 2013 yılında ilk İstanbul konserini verdiği Salon İKSV sahnesine dönüyor. Amerikalı ‘Dream Folk’ sanatçısı Marissa Nadler’le konser öncesi görüştük.

İlk ne zaman kendinizi bir sanatçı olarak görmeye başladınız?

Hiçbir zaman böyle bir tercihim olmadı. Hatırlayabildiğim kadarıyla, yapabildiğim ve yapmak istediğim şey hep sanat oldu. Hayatım boyunca birçok günlük işte çalıştım fakat denediğim hiçbir şeyden tam olarak tatmin olamadım. Annem bir ressam, dolayısıyla oldukça küçük bir yaştan itibaren bir şeyler üretiyordum. 

BU ALBÜM HERKES İÇİN

Amatörlükten profesyonelliğe geçişini hatırlıyor musun?

Aslında böyle bir dönüm noktası hiçbir zaman olmadı. Tam anlamıyla normal birisi olduğumu söyleyemem. Başta başarılı bir ressam olmak istiyordum, bunun bir başlangıç noktası olarak alabiliriz. Herhangi bir alanda ustalık edinmek, bir şeyleri ifade edebilme ihtiyacı söz konusuysa o his her zaman vardı. Güzel bir şeyler yaratmayı hep çok istedim. 

Son albümünüz ‘For My Crimes’ı feminist bir albüm olarak tanımlıyorsunuz. Bunu biraz açıklayabilir misiniz?

Sanırım bu bir başkasının ifadesi. Bence bu albüm çok özel; neredeyse tüm kadın müzisyenlerin toplandığı bir çalışma. Ben albümün herkese hitap etmesini isterim. 

Aynı zamanda müzik dışında yağlıboya tablolar yaptığınızı ve görsel sanatla ilgili olduğunuzu biliyorum. Görsel zekanız ve müziğiniz arasındaki bağlantı açıklayabilir misiniz? İkisi birbirini nasıl besliyor? 

 Benim için ikisi de, hayatım boyunca sanatçı olarak yaptıklarımın çatısı altında bulunuyor. Stop motion animasyon ve filmler de yapıyorum, fotoğrafçılığa derinlemesine ilgi duyuyorum, müzik ve film müzikleri de yapıyorum. Bazı açılardan, film yapımcılığını sanatseverliğimin doruk noktası ve evliliği olarak görüyorum.

AŞK, KALP KIRIKLIĞI, ÖLÜM

Müziğinin dinleyicileri ne konuda etkilemesini isterdin? Müziğinle sosyal yarar sağlamak ya da dinleyicilerine bir mesaj vermek ister misin?

Tabii ki sosyal fayda için bir değişimin olduğunu görmek isterim. Bence benim şarkılarım, insanlıkta standart olduğunu düşündüğüm temaların öncülük ettiği, insanlar arasındaki birlikle ilgili. Aşk, kalp kırıklığı, ölüm- yani benim için müziklerimin ve yazdıklarımın çoğu hayatın temel bileşenlerini anlamak ve işlemekle ilgili. 

Kariyerinizin en mutlu anını sorsam?

Neden bana bunu sordun? (Gülüyor) Sahne korkumun üstesinden geldiğim anı söyleyebilirim. Ghost grubuyla turnedeydim. Gitarda Milky Burgess’e eşlik ettim. Kesinlikle çok korkmuştum çünkü o gün  izleyici daha önce hiç olmadığı kadar kalabalıktı. O turne, benim bugünkü şarkıcı ve performans sanatçısına dönüşmemi sağladı. Açıkçası kendimi şu anda farklı bir şarkıcı olarak görüyorum. Belki de beni gerçekten geride tutan tek şeyin içsel  güven olduğunu öğrendim.

Dünyanın her yerinde kemikleşmiş bir dinleyici kitleniz var. Bu size nasıl hissettiriyor? 

Her şeyden mutlu oluyorum, gerçekten. Hayatını kazandığın işin sanat olmasının ve insanların bundan bir şey hissetmelerini sağlamanın büyük bir hediye olduğunu söyleyebilirim. Eğer olduğu gibi ilerlemeye devam ederse ya da durursa, sanatımı en iyi şekilde icra etmek için elimden geleni yapmaya devam edeceğim.

İstanbullu dinleyicilerinizle tekrar buluşacağınız için ne hissediyorsunuz?

Çok heyecanlıyım. Bu ülkeye ve insanlarına çok âşığım. Sabırsızlıkla bekliyorum!

İstanbul size ne hissettiriyor? 

 Harika! İstanbul’un yemeklerini ve insanların sıcaklığını çok seviyorum. Keşke şehri keşfetmek için daha fazla zamanım olsaydı.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Olay, Çin´in Guangdong bölgesindeki Foshan şehrinde meydana geldi. Otobanda yüksek hızla seyreden

Otobanda Otomobilin Kaputu Böyle Uçtu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Selde ıslandılar, bakın kurutmak için ne yaptılar?

Evinin bahçesinde tam 50 adet var! Görenler şaşırıyor...