• $ 5,4229
  • € 6,1948
  • 228.766
  • 103.310
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Gülümseyin ve gerçekten eğlenin

Hayatınızın en özel günlerinden birinin en özel anıdır düğün dansı. O dakikalarda bütün davetlilerin gözü üzerinizdedir. Kameralar kayıttadır. Bu yüzden de masrafların had safhada olduğu düğün öncesinde ‘dans dersi almaya bütçe mi ayrılır?’ diye düşünmeyin. Ama yine de siz siz olun, dans ederken adım saymak yerine düğün şarkınızı söylemeyi, birbirinizin gözlerine bakmayı, gülümsemeyi ve gerçekten eğlenmeyi unutmayın.

x

ARZU AKYOL
[email protected]
Fotoğraflar: UYGAR TAYLAN

Bugüne kadar katıldığım düğünlerin tamamında düğünün ilk dansı nedense hep fiyaskoyla sonuçlandı. Kasılıp kalan, birbirilerinin ayaklarına basan, kuyruğa takılan, duvağa dolanan çiftler vardı ama bence en fenası dans boyunca adım saymaktan müziği, birbirlerinin gözlerine bakmayı ve gülümsemeyi unutan çiftlerdi. İşte tam da düğün mevsimi gelmişken biz de 7 yıldır sadece düğün dansı dersi veren Hande Kayacık’ın kapısını çaldık, Kayacık’tan Dance Company’nin hikâyesini ve düğün dansının inceliklerini öğrendik. 
Hande Kayacık aslında İTÜ Çevre Mühendisliği bölümü mezunu. Çocukluğundan beri çok sevmiş dans etmeyi ama profesyonel ilgisi üniversitedeki dans kulübünde başlamış. “2002 yılında okul bitince bir sene dinlenip kendime vakit ayırmak istedim ve tamamen dansa verdim kendimi. Derken, o bir sene 2 sene, 3 sene sonra da bütün hayatım oldu. Çevre mühendisliği falan unutuldu. Hatta Amerika’da Çevre Mühendisliği mastırı yapacaktım, burs kazanmıştım, mastırımı yaktım bu yüzden. Dansa devam ettim. Yarışmalara katıldım. Dereceler aldım. Milli sporcu oldum. Yine de bunu bir iş olarak yapabilirim düşüncesi yoktu kafamda. İş denilince aklıma sabah 9 akşam 5 masa başı işler geliyordu. Yurtdışına gitikçe bu işi meslek olarak yapanlar olduğunu gördüm.”

AKRABA DÜĞÜNÜNDE KARAR ALDIM

Hande Kayacık düğün dansı dersleri vermeye ise bir yakının düğünde karar vermiş. “2006 yılına kadar yarıştım. İki kez milli sporcu oldum. Ama Türkiye’de dans sporuyla uğraşanlara maalesef yeterince değer verilmiyor. Ben de 2006’da yoluma eğitmen olarak devam etmeye karar verdim. O dönemde bir akrabamın düğününe gittim. İlgi alanı dans olunca ilk dansa başka gözle bakıyorsunuz tabii. Baktım sağa sola sallandılar. Birbirilerinin ayağına bastılar, duvak dolandı, derken ilk dans berbat oldu. İçimden ‘keşke benden yardım isteselerdi’ diye düşündüm. Bu işe el atmaya o zaman karar verdim. 2007’de ‘Hande Kayacık Dance Company’yi açtım. İlk başlarda bu kadar ilgi beklemiyordum ama o günden 
beri binden fazla çifte destek verdik.”

HER KESEYE UYGUN DERS VAR

Hande Kayacık Dance Company’de her keseye göre ders almak mümkün. “Özel dersler biraz daha maliyetli ama grup dersleri de yapıyorum. ‘Standart Paket’te, dört özel ders var. ‘Gold Paket’te bu özel dört dersin yanı sıra bir ders de düğünden birkaç gün önce düğün mekânında yapıyoruz. ‘Exclusive Paket’te ise düğün günlerinde de yanlarında bulunuyorum. Bir de ‘Ekopaket’im var. Orada da ilk iki dersi grup, son dersiyse özel yapıyoruz. Grup derslerine maksimum 5 çifti alıyoruz. Ama son ders mutlaka özel. Çünkü herkesin gelinliği, müziği, mekânı farklı.” Hande Kayacık ders saatleri konusunda da çok esnek. Düğün öncesi yoğun olan özellikle de çalışan çiftler gece 24.00’te de, hafta sonunda da, bayram günlerinde de ders alabiliyor. 
Hande Kayacık dans müziği seçme konusunda da yardımcı oluyor çiftlere. Oldukça zengin bir müzik arşivi var bu konuda ve oradan yaşlarına, karakterlerine uygun müziği seçmeleri için yönlendiriyor. Dans dersi alıp da adım saymaktan dansa konsantre olamayan, müziği, birbirilerini gözlerine bakmayı ve gülümsemeyi unutup komik duruma düşen çiftleri hatırlatıyorum. 
Hak veriyor ama kendi yöntemlerinin farklı olduğunun da altını çiziyor. 
“Çiflere ilk dans olarak salon danslarını öneriyorum. Ayrıca ben koreografi ezberletmiyorum. Çünkü bir rutin ezberletirseniz kasılırlar, adımlarını sayarlar, ‘aman şimdi hangi hareketi yapacaktık’ diye şaşırırlar. Benim için ne yaptıkları değil nasıl yaptıkları önemli. Çünkü orada davetliler ‘kaç adım geldi, kaç adım gitti, hangi figürü yaptı’ diye bakmayacak. ‘Ne kadar rahat dans ettiler, birbirilerine ne kadar güzel baktılar, ne kadar güzel gülümsediler...’ Bunlar kalacak akıllarda. İşte bizim yapmak istediğimiz ve yaptığımız da bunu sağlamak.”

GELİNLİK MODELİ BİLE ÖNEMLİ

7 yıldır sadece düğün dansı eğitmenliği yapan Hande Kayacık’tan düğün dansının  incelikli bir iş olduğunu da öğreniyoruz. 
“Bu işte tecrübe çok önemli. İlk yaptığım koreografiler ile şimdikiler arasında dağlar kadar fark var. Dans figürlerini belirlerken o kadar ince detaylar var ki… Mesela gelinlik modeli bile önemli. Kuyruklu mu kuyruksuz mu, duvak uzun mu kısa mı? Bazen öyle bir figür oluyor ki o duvağa olmayacak, hemen değiştiriyoruz. İki ders alsalar bile o en özel dansta çok şey değişiyor emin olun. Sallanmak yerine nasıl el ele tutuşacaklar, birbirlerinin ayaklarına basmadan nasıl adım atacaklar öğreniyorlar. Burada kuyruklu etekler, duvaklar giydirip çalıştırıyorum ki orada eteğe takılırsa, duvak dolanırsa bunların üstesinden nasıl gelecekler bilsinler.”

OĞLUMA NE YAPTIN SEN?

Kayacık unutamadığı bir anısını da paylaşıyor bizimle: “3-4 sene önce ders verdiğim bir çiftin düğününde bulundum. Danslarını yaptılar ve bence çok da güzel yaptılar. Dansın sonunda baktım, damadın babası karşıdan kollarını açmış bana doğru geliyor ve “Sen oğluma ne yaptın böyle?” dedi. Önce korktum; ‘Eyvah, acaba yanlış bir şey mi yaptım’ diye düşündüm. Ama “Sen bu odunun böyle güzel dans etmesini nasıl sağladın?” dedi. “Korktum, beğenmediniz sandım” dedim. Bu güzel bir anı olarak kaldı.”

ZEYBEK DE VAR SİRTAKİ DE…

Hande Kayacık sadece ilk dansla da yetinmiyor. Düğünlerinde bütün kurtlarını dökmek isteyenler için Zeybek’ten çiftetelliye, roman havalarından miskete, oryantalden sirtakiye kadar her türlü dans eğitimi, hepsi kendi branşında uzman olan eğitmenler tarafından veriliyor. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 31 mart yerel seçimleri için düzenlediği mitinginde Cumhurbaşka

Kılıçdaroğlu seçim mitinginde Başkan Erdoğan´a hakaret etti

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Galatasaray, Katarlı yıldızın peşine düştü

Berk Oktay: Bu işi sonuna kadar takip edeceğim, uzlaşmak istemiyorum

Maksat Yarışmak Olsun - 19 Mart 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Yaşlılarda beslenme - 27 Şubat 2019