Türkiye'nin ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 10,22 arttı

GÜNCEL

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin ihracatının 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 10,22 artışla 157,1 milyar dolara ulaştığını bildirdi. İhracat birim değerinin 2013'ten bu yana ilk defa arttığını vurgulayan Zeybekci, '2018 yılında inşallah her ay ihracat rakamını açıkladığımızda tarihi rekor olacak.' dedi.

Zeybekci ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, aralık ayı ve 2017 yılı ihracat rakamlarını basın toplantısında açıkladı.

Bakan Zeybekci, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, 2017'de ihracatını yüzde 10,22 artışla 157,1 milyar dolara ulaştırdığını söyledi.

Zeybekci, "2017'de ihracatımız miktar olarak yüzde 9, birim değer olarak yüzde 1,5 artış gösterdi. 2013'ten bu yana ihracatımızın birim değeri ilk defa artış gösterdi. 2014 yılına ait 'Cumhuriyet tarihi ihracat rekoru' olan 157,6 milyar doları bir kez daha kırmaya yakınız. İnşallah birkaç hafta içinde, 2018'in ocak ayının sonunda 157,6'lık tarihi rekorumuzu da geride bırakacağız. 2018 yılında inşallah her ay ihracat rakamını açıkladığımızda tarihi rekor olacak. Çünkü hedefimiz 170 milyara doğru hızla devam edeceğiz." diye konuştu.

Bakan Zeybekci, buradaki konuşmasında, geçen yılın her anlamda çok önemli bir yıl olduğunu belirterek, milletin 16 Nisan referandumunda, Türkiye için istikrarlı bir geleceğin kararını verdiğini, bu kararın iş ve siyaset dünyasına çok önemli bir sorumluluk yüklediğini söyledi.

Türk milletinin 2017'de ülke üzerindeki negatif beklentileri dağıttığına işaret eden Zeybekci, şöyle devam etti:

"Bazı çevrelerin 'ekonominin 2017'de duraksayacağına' ilişkin beklentilerine Türkiye 3 çeyrekteki yüzde 7,4'lük büyümeyle karşılık verdi. Dediler ki '2017 yılında referandum var, ekonomi zayıf, yatırım yapılmaz.' Geçen yıl Bakanlığımızca düzenlenen teşvik belgelerindeki yatırım tutarında, bir önceki yıla göre yüzde 81'lik artış oldu. Bölgesel ve küresel gelişmeler nedeniyle senenin başında öngörülen 153,3 milyar dolarlık ihracat hedefimizi gerçekçi görmediler. 2017'yi, 2016'nın son çeyreğinden itibaren ihracat seferberliği yılı ilan etmiştik. Orta Vadeli Program'da hedefimizi 156,5 milyar dolara çıkardık. Türkiye bu hedefleri kırarak ve ihracatını 157,1 milyar dolara taşıyarak cevabını verdi."

“KÜRESEL TİCARET 2017'DE YÜZDE 9 CİVARINDA BÜYÜYECEK"

Zeybekci, Türkiye'nin en son 2012'de çift haneli ihracat büyümesi yaşadığını anımsatarak, 5 yıl aradan sonra gelen çift haneli büyümenin devam etmesi için Bakanlık olarak hedefe odaklandıklarını dile getirdi.

Türkiye’nin dışa dönük, ihracata, üretime dayalı büyümeye ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Zeybekci, "İnşallah önümüzdeki aylarda ve yıllarda ihracatımızı bir bayram havasında sizlere açıklayacağız." ifadesini kullandı.

Zeybekci, dünya ticaretinin 2017 yılının 9 ayında yüzde 9 arttığını ve bu artışta emtia fiyatlarındaki yükselişin önemli etkide bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"ABD'nin ihracatı geçen yıl yüzde 6,2 ve Avrupa Birliği'nin (AB) ihracatı yüzde 7,4 artış göstermişken Çin’in ihracatı yüzde 7,5 arttı. Türkiye, yüzde 10,22'lik ihracat artışıyla dünya ekonomileri içinde üst sıralarda yer aldı. 2017 yılı dünya ekonomisi için bir toparlanma yılı oldu. Uluslararası kuruluşlar yüzde 3-3,5 bandında bir küresel büyüme tahmin ediyorlar. Türkiye'nin büyümesi ise 2017 sonu itibarıyla bunun yaklaşık iki katını bulacak. Bizim en önemli pazarımız AB'de büyüme 2018'de yüzde 1,5-2 bandında olacak. Küresel ticaretin 2017'de yüzde 9 civarında büyüyeceğini tahmin ediyoruz."

"İHRACATÇIMIZA VERDİĞİMİZ DESTEKLERİ ARTIRDIK"

Küresel büyümeyle emtia fiyatlarında artış olduğuna dikkati çeken Zeybekci, sadece son 7 ayda petrolün varil fiyatının yüzde 45 artışla 67 dolar seviyesine yükseldiğini ve bu durumun enerji zengini ülkelere ihracatı artırırken, enerji faturalarını da yükselttiğini söyledi.

Zeybekci, Türkiye'nin çevresindeki siyasi ve ekonomik risklerin zayıfladığına işaret ederek, AB ekonomisinin istikrarlı büyümeye geçtiğini ve siyasi risklerin çözülme aşamasında olduğunu dile getirdi.

Bu yıl, küresel büyüme, küresel ticaret ve emtia fiyatlarındaki olumlu seviyenin devam etmesini ve ihracatı desteklemesini beklediklerini ifade eden Zeybekci, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda, 2018 yılı için ihracat hedefimiz 169 milyar dolardır. Gönlümüzdeki hedef ise 170 milyar dolar ve üzerine çıkmak. Bunu başaracağımıza inanıyoruz. Geçen yılın ilk günlerinde, tüm sektör temsilcilerimizle buluştuk. Uzun uzun sorunlarını dinledik ve önlerini derhal açacak önlemler aldık. Yaptığımız tüm çalışmalar sonunda hala çözülmeyen bazı konular var, bunlarla ilgili önümüzdeki günlerde diğer bakanlarımızla sonuç alıcı toplantılar yapacağız. Küresel gelişmelerin olumlu etkileri kadar 2017'yi ihracat seferberliği yılı ilan eden hükümetimizin de yoğun çalışmaları çok önemliydi. 2017'de ihracatçımıza verdiğimiz destekleri büyük miktarlarda artırdık. İhracatçımızın destek süreçlerini basitleştirdik, bürokrasiyi azalttık."

Klasik desteklerin yanında yeni ve etkili destekleri hayata geçirdiklerini dile getiren Zeybekci, "İhracatçımız için lojistik olarak ulaşmakta zorlandığı öncelikli olarak Ortadoğu ve Afrika Sahraaltı bölgesine ulaşımı, erişimi kolaylaştırdık. Bu konudaki çalışmalar gelişerek, devam edecek." diye konuştu.

Küresel ekonomide e-ticaret devrimi yaşanırken kayıtsız kalmadıklarını belirten Zeybekci, e-ticaret sitelerine üyelik bedellerini, Ekonomi Bakanlığı olarak ödemeye başladıklarını ifade etti.

Sene sonu için 10 bin ihracatçıyı e-ticaret sitelerine üye yapma hedefi koyduklarını anlatan Zeybekci, yıl sonu itibarıyla 11 bin 600 üye sayısına ulaştıklarını söyledi.

İhracatçıların vize sorunları yaşadıklarını anımsatan Zeybekci, 6 bin 555 ihracatçıya yeşil pasaport imkanı getirdiklerini kaydetti.

İhracat için üretim kadar finansmanın da önemli olduğuna dikkati çeken Zeybekci, Eximbank'ın ihracata destek miktarını dolar bazında yüzde 19 artışla 39,3 milyar dolara yükselttiklerini, yani 100 dolarlık ihracatın 25 dolarını Eximbank kredi ve sigorta imkanlarıyla desteklediklerini belirtti.

Zeybekci, 2018'de destek miktarını, 2017'ye göre yüzde 17 artırmayı ve destek oranını yani 100 birimlik ihracatın, 27'sini Eximbank ile destekleyeceklerini, böylece verdiği destekle dünyada ikinci sırada olan Türk Eximbank'ı 2018'de birinci sıraya çıkaracaklarını ifade etti.

Pek çok üreticinin Bakanlığın verdiği desteklerden, hükümetin aldığı kararlar ve ihracat destekleri ile yatırım teşviklerinden habersiz olmalarının en büyük sıkıntıları olduğunu dile getiren Zeybekci, desteklerle ilgili "hadi canım, nasıl olsa bize gelmez" şeklindeki yaklaşımları kırmak adına 41 ilde bin 506 firmayı ziyaret ettiklerini, bu yıl 81 ildeki tüm şirketleri ziyaret edeceklerini bildirdi.

"RUSYA'YA İHRACAT YÜZDE 58 ARTTI"

Zeybekci, dünya çapında iddialı oldukları film, sağlık, bilişim ve oyun sektörü gibi hizmet sektörlerinde ihracatçıları desteklediklerini ifade ederek, iddialı oldukları bu alanda dünyanın en önemli hizmet ihracatçısı ülkelerinden biri olma yolunda hızla ilerlediklerini söyledi.

Hızla büyüyen helal ürünler pazarında gelecekte söz sahibi olmaya katkı sağlayacak Helal Akreditasyon Kurumunu kurduklarını anımsatan Zeybekci, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi 36 ülkenin çatısı altında toplandığı İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsünün belirlediği kurallara göre ilk Helal Akreditasyon Kurumunu kuran ülkenin Türkiye olduğunu vurguladı.

Zeybekci, Kasım 2015'te Rusya ile uçak kriziyle başlayan olumsuz süreci büyük ölçüde aştıklarını, 2017'de Rusya'ya ihracatın yüzde 58 arttığını belirtti.

Körfez'de kardeş ülkeler arasında yaşanan krizde Katar'ın ihtiyaçları çerçevesinde yanlarında olunduğunu aktaran Zeybekci, bu ülkeye ihracatı 2017'de yıllık bazda yüzde 48 artırdıklarını kaydetti.

Zeybekci, Türkiye'nin ihracatının hem arttığına hem de dünyanın gerçekleri izinde Bakanlığın destekleriyle yapısının değiştiğine işaret ederek, şunları söyledi:

"2002'de tekstil-konfeksiyon ihracatımızın, toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 33,7 iken bugün bu oran yüzde 17,1. 2002'de yüzde 9,2 olan otomotiv ihracatımızın toplam ihracatımıza oranı ise 2017'de yüzde 15,3 oldu. Yine çok ilginç kamuoyunda kasıtlı veya eksik bilgi nedeniyle yanlış aktarılan tarım ürünleri ihracatımız, 2002'de ihracatımızın yüzde 10,4'ü iken bugün bu oran yüzde 10,8'i olarak halen önemli bir noktada devam ediyor. Yani oran olarak da artmış ve 3 milyar 750 milyon dolardan 16,9 milyar dolara yükselmiş. Türkiye'nin ihracatında büyük değişim yaşıyoruz."

Türkiye'nin hızlı büyüyen, büyümek zorunda olan bir ülke durumunda bulunduğuna dikkati çeken Zeybekci, hızlı büyüyen bir ülkenin ithalat talebinin çok güçlü olma riskinin bulunduğunu, bu riskin bertaraf edilmesinin tek gerçekçi yolunun ise içeride üretimi artırmak olduğunu bildirdi.

Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı olarak teşvik sistemini, Türkiye'de katma değerli üretimi özendirmek üzerine dizayn ettiklerini belirterek, "Bu üretim dönüşümünü başardıkça cari açık da ticaret açığı da bir sorun olmaktan çıkacaktır." dedi.

"HEDEFİMİZ ALTIN TİCARETİNİN MERKEZİ OLMAK"

Geçen yıl ithalatın yüzde 17,9 artışla 234,2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini dile getiren Zeybekci, bu artışta ham madde-ara malı ithalatındaki yüzde 27,9'luk artışın etkili olduğunu söyledi.

Yatırım malları ithalatının yüzde 7,7 düştüğünü, tüketim malları ithalatının ise sadece yüzde 1,9 arttığını ifade eden Zeybekci, "2017'de enerji fiyatlarının artışıyla en büyük ithalat kalemimiz olan enerji ürünleri ithalatımız yüzde 36,9 artış gösterdi. Yani 27,2 milyar dolardan 37,2 milyar dolara çıktı. Geçen yıl altın ithalatımız yüzde 147,2 artışla 17,8 milyar dolara çıktı, 2016'da bu rakam, 7,2 milyar dolardı." diye konuştu.

Zeybekci, ithalatın, sadece altın artışından arındırıldığında yüzde 12,6, altın ve enerji artışından arındırıldığında yüzde 7,5 arttığını belirterek, "Bu iki ürünün ithalatımıza 2016'ya göre ilave katkısı 20,6 milyar dolar. Yani 2017'de görülen 35,6 milyar dolar ithalat artışımızın yüzde 58'i bu iki kalemden kaynaklanıyor." dedi.

En büyük ikinci ithalat kalemi olan makinelerin ithalatında yüzde 0,5'lik artış, 5. sırada olan otomotivde ise yüzde 2,3'lük azalma olduğunu bildiren Zeybekci, ithalatta yapısal değil, enerji ve altın fiyatlarındaki artıştan kaynaklı yükselme olduğunu söyledi.

Zeybekci, altınla ilgili 2017'de önemli gelişmeler olduğunu dile getirerek, körfez ülkelerinin hemen hemen tamamında altın ticaretine yüzde 5 vergi konulması ve işlenmiş altın ürünlerine de KDV uygulamasının getirildiğini anımsattı.

Söz konusu durumu, Türkiye için fırsat olarak görüldüklerine işaret eden Zeybekci, hedefin, kontrollü bir şekilde şeffaf enstrümanlarla dünyada altın ticaretinin merkezi olmak olduğunu belirtti. AA

POPÜLER HABERLER

YENİ HABERLER