ABD’nin vize kararının Metin Topuz'dan dolayı aldığı ortaya çıktı

GÜNCEL

ABD'nin gereksiz bir şekilde vize uygulamalarını kaldırdığını, Türkiye'nin de buna karşılık verdiğini söyleyen Çavuşoğlu, 'Soruşturmalardan, ortaya çıkan delillerden anladık ki Metin Topuz çok kritik bir kişi. Niye Metin Topuz, yerel bir personel bu kadar önemli? Niye bir Metin Topuz yüzünden vize uygulamasını bile dondurabiliyor bir ülke?' ifadesini kullandı.

ABD'nin gereksiz bir şekilde vize uygulamalarını kaldırdığını, Türkiye'nin de buna karşılık verdiğini söyleyen Çavuşoğlu, "Soruşturmalardan, ortaya çıkan delillerden anladık ki Metin Topuz çok kritik bir kişi. Niye Metin Topuz, yerel bir personel bu kadar önemli? Niye bir Metin Topuz yüzünden vize uygulamasını bile dondurabiliyor bir ülke? Esasen Metin Topuz ya da ABD misyonlarında çalışan personellerle ilgili bir soruşturma yoktu. Diğer soruşturmalarda ortaya çıkan deliller ve ifadeler neticesinde ulaşıldı. O ikinci kişi vardı biliyorsunuz, henüz ortada yok. O kişinin ismini de Metin Topuz verdi, birlikte yaptık diye." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, bu ikinci kişinin konsoloslukta saklanıyor olduğuna ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine, "Şu anda bilmiyorum. Böyle söylentiler var ama bizim elimizde bir delil yok." dedi.

Türkiye'nin ABD'ye karşılık verdiğini, bir çalışma grubu kurulmasını önerdiğini ve bu doğrultuda Ankara'da bir ön görüşme toplantısı yapıldığını söyleyen Çavuşoğlu, "Bu ocak ayının 23'ünde ilk toplantı, çalışma grubunun toplantısı olacak." dedi.

Çavuşoğlu, bu yıl terörle mücadele, terörün finansmanıyla mücadele gibi konularda uzmanlar düzeyinde birçok toplantı yapılacağını ifade etti.

POPÜLER HABERLER

YENİ HABERLER