• $ 6,0835
  • € 6,8198
  • 251.269
  • 86.072
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Seferberlik havası işgücüne de yansıdı

15 Temmuz’daki Türkiye’yi işgal kalkışmasının üzerinden 16 gün geçti. Bu 16 gün, tüm dünyaya çok önemli bir ‘milli birlik’ mesajı verdi. ‘Çanakkale ruhu’ sayesinde ekonomik moralde en ufak bir erozyon yok. Aksine, ‘ağırdan aldığı’ yatırım kararlarını teker teker hayata geçiriyor.

ÖZELLİKLE ERKENE ÇEKTİK

Yıldızlar Holding İcra Kurulu Başkanı Hakkı Yıldız, geçtiğimiz nisan ayındaki buluşmamızda demir-çelik sektörüne yönelik yatırım hedeflerinden söz etmişti. Geçen hafta yeniden bir araya geldiğimiz Hakkı Yıldız, söz konusu yatırımla ilgili gaza bastıklarını söyledi ve çarpıcı bir bilgiyi paylaştı: “15 Temmuz’daki darbe girişiminden iki gün sonra yani 17 Temmuz’da fabrika binasının çelik direklerini diktik. Hatta özellikle erkene çektik.”

O DİREK BUGÜN DİKİLECEK!

Ardından çalışanlardaki ilk gün endişesini aktardı: “Yatırım duracak mı, inşaat ertelenecek mi diye endişeleri vardı. Herkesi toplayıp dedik ki, ‘Kesinlikle durmak yok, her zamankinden hızlı ilerlememiz lazım. Bugün o direk dikilecek.”

DAHA GAYRETLİLER

Seferberlik çağrısının çalışanlara da yansıdığını belirten Hakkı Bey şöyle devam etti: “Şantiyeyi dolaştım. Büyük bir performans var. Aynı kişiler, aynı çalışanlar daha şevkli daha gayretliler. Bu vatana sahip çıkan milli irade, işgücünde de kendini hissettiriyor. O seferberlik havasını işçilerin gözlerinde de gördüm.” z
Bundan sonraki dönem için yatırımlarda çok daha hızlı yol alacaklarının sinyalini veren Yıldız, “Ben sanayici bir aileden geliyorum. Ülkenin yatırımla büyüyeceğini biliyorum. Yatırımdan-üretimden korkmayacaksın, projeleri ertelemeyeceksin. Bunu biliyor, buna inanıyorum. Gübreyle ilgili de bir yatırımımız oldu. Araya onu da sıkıştırdık. Kütahya’da mevcut tesislerin yanına ilave ürün çeşitliliğini artıracak bir yatırım kararı aldık. Onun süreci de devam ediyor."
Yıldızlar, yeni yatırımları olan demir-çelik haricinde ağaç grubu, gübre sektörü, deniz taşımacılığı, liman işletmeciliği, inşaat alanlarında da faaliyet gösteriyor. Bünyesinde 9 şirket ve 3 bine yakın çalışan barındıran holding, yurtdışında ABD, Rusya, Romanya, Bulgaristan ve Avusturya’ya odaklanmış durumda.

MESAJ NET: GEVŞEME YOK

FETÖ’nün darbe kalkışmasının ardından Romanya’daki ekibi topladıklarını söyleyen Hakkı Yıldız, “Onlarda da bir endişe vardı. Net olarak şunu söyledik: “Gevşeme yok, endişe yok. Oradaki arkadaşlar da mesajı aldı. Romanya’daki projemiz de Türk sermayesinin gücüyle yoluna devam ediyor. İnanıyorum ki 2017 başında Romanya, ortasına doğru çelik fabrikası, sonuna doğru da gübre fabrikasını devreye almış olacağız.”

Rus valiliği mektup yazdı: Ağustosta bekliyoruz!

Yıldızlar Yatırım Holding’in, Rusya’daki 200 milyon dolarlık MDF yatırımı ‘uçak krizi’ nedeniyle askıya alınmıştı. İki gün önce ise yeni bir gelişme yaşandı, Rusya’daki valilikten bir davet geldi. Davette "15-20 Ağustos arasında sizi bekliyoruz” ifadeleri var. Hakkı Yıldız, "Krizin başından bu yana Vladimir Valiliği’yle temasa geçmeye çalışıyorduk. “Bize yol gösterin” diye soran taraf hep bizdik. Onlarsa "Bakıyoruz" diyerek yuvarlak cevaplarla geçiştiriyordı. Fakat şimdi davet onlardan geldi. 18 Ağustos’ta gideceğiz. Muhtemelen bize “Kaldığınız yerden devam edin” diyecekler” ifadelerini kullandı.

Uçak krizinin maliyeti ne kadar?

Hakkı Yıldız, Rusya'yla yaşanan krizin maliyetiyle ilgili de şu hesabı yaptı: "Oradaki katma değerden hesap edersek, bizim için 100 milyon euroluk bir maliyeti oldu. Her şerde bir hayır var. Gecikme nedeniyle Türkiye’deki çelik fabrikası yatırımımızı öne aldık. Normal programda çelik yatırımımız 2018'e kayacaktı.

Giresunlu Mürteza Kuğu´nun vefat eden babasının hatırasını yaşatmak için yaptırdığı balmumu heykeli,

Vefat Eden Babasının Balmumu Heykelini Yaptı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

İnci kefalinin müthiş yolculuğu

Sadece Rusya'da görebileceğiniz ilginç kareler