• $ 5,7343
  • € 6,3677
  • 275.986
  • 96031.8
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Venezuela ekonomisi batmaya çok yakın!

Venezuela’nın ‘güya seçilmiş’ Başkanı Nicolas Maduro, ikinci defa 6 yıllık başkanlık yapacağını açıkladı. Maduro’nun tekrar hükümetin başına geçeceğini söylemesinden dakikalar sonra, 35 ülkeden oluşan Amerika kıtası ülkeleri bir araya gelerek Maduro’nun ilan ettiği yeni hükümeti desteklemeyeceklerini söylediler. Kısa bir süre içinde de toplam tam 60 adet ülke, Maduro’nun Venezuela’nın başına tekrar geçmesini resmen kabul etmediklerini açıkladı. Paraguay ise Karakas’taki elçiliğini de kapatacağını ilan etti. ABD ve de AB’nin tüm ülkeleri de, Maduro’nun kendinin ikinci defa 6 yıl başkanlık yapacağı açıklamasını kabul etmediler.

Bir zamanlar Latin Amerika’nın petrol zengini olan Venezuela, şimdi geleceğinin ne olacağını hiç bilemiyor. Maduro iş başına geldiği 2013’ten sonra ‘ülkenin ekonomisi’ yarıya indi. En acısı ise ülkenin enflasyonunun nereye geldiği. IMF, Venezuela’nın enflasyonunun, kabaca bu yıl ‘yüzde 10 milyon’ düzeyine geleceğini hesaplıyor. Son 3 yılda 3 milyon Venezuelalı da ülkelerinden göç etti. 12 Ocak tarihli The Economist dergisi Venezuela vatandaşlarının ne tür bir sefaletle boğuştuklarını açıkladı. Venezuela bugün 1950’de ürettiği petrolden çok daha azını çıkarabilmekte. Bugün çıkarılabilen petrol, kabaca 1920’deki düzeye geriledi. Ülkenin elektrik ve su kaynakları ise artık ülkeye hiç yetmiyor. Kabaca 5 milyon kişinin daha ülkeden çıkma planı yaptığı biliniyor.

Ama Venezuela’da, artık o kadar az nakit devletin elinde ki, artık pek çözüm kalmamış gibi. Maduro’nun ekonomik maliyeti de berbat bir düzeyde. The Economist dergisinin hesabına göre, dolar başına bolivar (ülke parası) perişandı ve 6 yıl evvel, yani 2012’de bir dolar 100 Bolivar ederken (10 üzeri 2 kadar, yani önemli değer kaybı) şimdi, bir dolar 10 üzeri yedinci kuvvet kadar çok bolivar etmekte, yani ülkenin parası 2012 yılının kabaca 3.5 misli ilave değer kaybı yaşamış durumda. Bolivarın artık neredeyse hiç kıymeti yok! Ülkenin petrol üretimi de zaten 2000 yılının üçte birine kadar da azalmış durumda.

<p>İzmir´in Selçuk ilçesinde yer alan Efes Antik Kenti, UNESCO Dünya Kültürel Miras listesinde yer a

9 Bin Yıllık Kültür ve Tarih: Efes Antik Kenti

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Yağmurun nasıl oluştuğunu merak ettiniz mi? İşte yanıtı

Ayıları bal testine tuttu! Sizce ilk tercihleri ne oldu?