• $ 5,7416
  • € 6,4937
  • 255.088
  • 95.261
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Trump’a insan dayanmıyor!

Michael Flynn, Donald Trump’ın hükümetinde, daha önceki dönemde ulusal güvenlik danışmanıydı. Ama şimdi ortaya çıktı ki, FBI’la yaptığı görüşmede “Washington’daki Rus Elçisi ile kontakt yapmadım!” demişse de, sonra kontakt yaptığını itiraf ederek, yalan söylediğini kabul ederek, Moskova’yla sürekli görüşme yaptığını da söylemişti.

Emekli General Flynn, Trump’ın Beyaz Sarayı’nda, Robert Müller tarafından yapılan incelemelerde, peşinen ilişkilerini daha evvel inkar etmesine rağmen, sonra Rusya ile ilişkiler konusunda suçlu bulunmuştu. Flynn itiraf yapıp istifasını verdikten sonra ortaya çıktı ki, Başkan Trump’ın yakın çevresindekilerle beraber başkanın Maro Lago’daki mülkünde, Trump göreve başlamasından haftalar evvel Rus yöneticilerle buluşmuş ve konuşmuştu.

Flynn icraatının yanlış olduğunu, yapmaması gerektiğini ve de sorumluluğun tümünün kendisinin olduğunu da itirafında söyledi. Başkan Yardımcısı Mike Pence’e yalan söylediği nedeniyle tam 24 gün sonra görevden alınmıştı. Rus Elçisi Sergei Kislyak ile görüştüğünü de itiraf etmişti. Yani hem FBI hem de Beyaz Saray’a yalan söylemişti ve bu nedenle de işten atıldı.

Trump hem çalışacak insan seçmekte, hem de insanları kullanmakta pek tecrübeli ve de isabetli olamıyor.

Trump’ın Dış İşleri Bakanı Tillerson ile de pek uyuşamadığı belli. Beyaz Saray’da çalışanlar Tillerson’un da uzun zaman görevde kalamayacağını vurguluyorlar. Tillerson’un en geç yılın son günlerinde istifa edeceği konuşuluyor. Beyaz Saray’dan bilgi sızıntılarına göre CIA Başkanı Mike Pompeo Tillerson’un yerine bakan makamına geçecek, Arkansas’tan Cumhuriyetçi Senatör Tom Cotton ise CIA’in yeni başkanı olacak.

İş bu değişikliklerle de bitmiyor. Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Gary Cohn, Beyaz Saray görevlilerinin arasındaki yönetici başkan Rick Dearborn ve Hukuk Konularındaki Uzman Direktör Marc Short da görevden alınacaklar arasında deniyor.

Gary Cohn Trump tarafından çok takdir edilen bir yöneticiydi. Hatta Merkez Bankası başkanlığına atanılabileceği bile konuşuluyordu. Fakat ağustos ayında Charlottesville’de çıkan kargaşa sonrasında Başkan Trump’ı alenen eleştirdikten sonra araları açıldı.

Bu görevden ayrılma konuları, mesela Wall Street Journal manşetlerinde de yayımlandı. Ama bu kişilere ilaveten oldukça uzun bir görevden alınacaklar listesi de ortalıkta dolanıyor. İlginç olan ilk senenin daha geçmemiş olması tabii!

Tartışılan otel buluşmasında yeni görüntüler ortaya çıktı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

S-400'ler ateşlendi

30 yıl önce 'uyutulan' tohumlar toprakla buluştu