İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.7912
  • 4.6641
  • 162.06
  • 117.521

Şimdi de Lombardi ve Veneto kopmak istiyor!

Katalonya bağımsızlık talep ederken ve İspanya da izin vermezken, ortalık da iyice karışırken şimdi benzer bir talep de İtalya’da gündeme geldi.

Roberto Maroni, Milano’daki 33’üncü kattaki ofisinden olanları izliyor ve de İtalya’nın en zengin bölgelerinden Lombardiya’nın Roma’dan ayrılabilmesi için referandum yapıyor. İtalya’nın Kuzey Doğu’sunun zengin bölgelerinden Veneto da ona katılıyor, onlar da benzer bir oylama yapıyor.

Her iki bölge de göçmen karşıtı Kuzey Ligi’nin parçası ve de Bay Maroni de Kuzey Ligi’nin kurucusu ve üstelik de tam 30 yıldır ‘ayrılmanın’ peşinde.

Roberto Maroni, Silvio Berlusconi yönetimindeki sağ eğilimli hükümetlerde iki defa İçişleri Bakanı ve de iki defa da Çalışma Bakanı olarak görev almış biri ve de ısrarla “Katalonya’daki olay İspanya’nın sonudur!” demekte.

Kuzey Ligi’nin temel hedefi de İtalya’nın zengin Kuzeyi’yle fakir Güneyi’ni ayırmak. Maroni tarafından bu hafta sonu yapılacak referandumlar bağlayıcı değil. Ve İtalya’nın Anayasa Mahkemesi de daha fazla otonomi istemelerine pek karşı çıkmıyor, sadece izliyor! Maroni taraftarları ise Katalonya’dan daha hafif bir ‘fiskal federalizm’ talep etmekteler.

Veneto’nun bölgesel lideri Luca Zaia, vergilerin çoğunluğunun fakir ve az vergi ödeyen güneye aktarılmamasını talep ediyor. Güneye gönderdikleri 27 milyar euroluk verginin yarısının gönderilmemesi talebinde.

İtalya’nın bankacılık krizi ve de Avrupa’nın kamu borcu krizinin ortamında ayrılmak istenmesinin nedeni ise, birçok kişinin ve şirketin fakirleşmiş olması. Yapılacak her iki referandumun da ‘evet’ sonucu vereceği düşünülüyor. İtalya’da seçim gelecek yılın ilkbaharında gerçekleşecek.

Maroni İçişleri Bakanı olarak görev yaptığı sırada, Strasburg’taki İnsan Hakları Mahkemesi tarafından İtalya’daki Libya, Somali ve Eritrea göçmenlerini geri gönderdiği için, İtalya Hükümeti itham edilmişti.

Maroni, İtalya’da resmi çalışma izni ve kontratı olmayan herkesi de, Lombardiya hudutları dışına atmak istiyor ama İtalya kanunları buna da pek izin vermiyor.

Fransa’da ‘National Front’ güç kaybettikten sonra İtalya da, anti euro ve anti Europe yaklaşımını biraz hafifletmiş.

Maroni bir teklif yapmış ve Avrupa’da iki farklı para cinsinin kullanılmasını teklif etmiş. Bu teklif Berlusconi tarafından eylül ayında finansal piyasalar için gündeme getirildiğinde ise, isyan yaratmıştı.

Afrin operasyonu için hazır bekleyen kahramanlarımız, yeni operasyon toplanma noktasının açılışında

Mehmetçik Zeytin Dalı Operasyonu öncesi cuma namazı kıldı... İşte o görüntüler

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Afrin'de terör örgütüne yardıma giden konvoyun vurulma anı dünyada büyük yankı uyandırdı

İzmir'de DEÜ Teknopark'ta pille ısıtan akıllı kumaş geliştirildi

Active Server Pages error 'ASP 0126'

Include file not found

/_codes/picomm_detay_sagframe_dyn.asp, line 2

The include file '/_data/main/home.txt' was not found.