İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.9287
  • 4.8175
  • 165.94
  • 116.431

ABD’de Gary Cohn kaybedilmemeliydi!

Donald Trump, hükümetindeki en önemli ve başarılı iş insanlarından biri olan Gary Cohn’u hükümette tutamadığı gibi, yerine de aynı bilgilere ve iş tecrübesine sahip birini de kolay kolay bulamayacak.

Kaldı ki Gary Cohn aslında Demokrat Partili’ydi ama ülkeye hizmet için Goldman Sachs’taki iş ilişkilerini bırakıp, Trump’a yardım etmeye Washington’a gelmişti. Yıllık 21 milyon dolar geliri olan bu 57 yaşındaki kişi, Goldman Sachs’ta ikinci en üst yöneticiliği bırakıp gelmişti.

Cohn 14 ay içinde denediği Trump’ın yaklaşımını hiç mi hiç sevemediğinden, en üst düzeydeki danışmanlık ve de siyasi yöneticilik görevini önceki gün bıraktı.

Cohn’ın yanında olması gereken, mantıklı serbest dış ticaret taraftarları pek yoktu. Trump da ithalata tarife koyacağını Cohn’a haber vermeden, kendisi açıklama yapınca, Cohn’ın karşısına konulara biraz uzak, aşırı milliyetçi ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve de ‘sözde’ iktisatçı Peter Navarro gibileri çıktı.

Bakan Ross 79 yaşında, Trump’la 25 yıllık arkadaştı ve de Güney Kıbrıs Bankası’nda başkan yardımcısı olmuştu. 2.9 milyar dolarlık serveti vardı, şu anda ABD’de en zengin ve en yaşlı siyasetçilerden biriydi.

Bir de yıllardır ‘dış ticaretçi uzman’ süsüyle ortaya çıkan ama hep bir süre sonra ayrılmak zorunda kalan Peter Navarro adlı akademik kişi vardı. Trump’ın adamlarından Robert Lightziger ise çelik üreticisi idi ve de Maryland ‘Departmant of Transportation’ın genel sekreteri olmuştu.

Trump aslında pek insan yönetmeyi bilmiyor, pek de seçemiyor. Sadece ticari hayattan tanıdığı zengin kişileri yanına alıyor. Trump geçen hafta ithal çeliğe vergi koyacağını, konunun esas sorumlusu olan Gary Cohn’a söylemeden piyasaya aktarmıştı. Bu da doğal olarak Cohn’ın hükümetten ayrılmasına yol açtı. Halbuki mesela Cohn Ekonomik Danışman Kevin Hassett’le beraber vergi indirimi konusunu gündeme getirmiş kişiydi de. Tabii şimdi soru Cohn’ın yerine kim gelecek?

Zaten doğal olarak Trump’ın başlangıçta seçtiği kişilerden Hükümette pek fazla kimse kalmadı gibi. Dedikodular da yayılmaya başlayacak ve de zirvedeki kişilerden (pek fazla zirve insanı da kalmadı ya) mesela Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. Master da ayrılabilir gibi.

Başarılı bir başkanın destekçilerinin de olması gerekir. Ama son günlerde Trump peş peşe insan kaybediyor ve ABD Başkanı giderekten yalnız kalıyor. Ya da kötü destekçilerle çalışmaya mahkum olacak!

Ankara´da yolcu minibüsü kamyonla çarpıştı 17 yaralı

Ankara´da feci kaza: Çok sayıda yaralı var

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

PKK'nın terör kamplarına yönelik operasyon

TAI 1 milyar 430 milyon dolar ciro yaptı

Active Server Pages error 'ASP 0126'

Include file not found

/_codes/picomm_detay_sagframe_dyn.asp, line 2

The include file '/_data/main/home.txt' was not found.