İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.9139
  • 4.8228
  • 167.00
  • 117.651

Bombalar bölünmüş Türkiye/Suriye için patlıyor...

Dün yüksek olasılıkla DAEŞ’in Gaziantep’te bir sokak düğününe yönelik gerçekleştirdiği hain saldırıda 50 vatandaşımız şehit oldu.
Bir terör örgütü sokak düğünündeki sivil vatandaşlara niye saldırır? Örgütün “yüksek” amaçlarına ne gibi bir katkısı olabilir?
Gerçekten de DAEŞ, FETÖ ve PKK/PYD’nin komutları aynı yerden aldığı o kadar belli ki!
Cumhurbaşkanımıza ziyareti ve işgale karşı güçlü/milli açıklamaları bazı çevrelerce eleştirilen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu “Gerçekler şezlongdan bakarak anlaşılmaz” diyordu.
Gerçekten de öyle... Ne iyi ki Erdoğan düşmanlığını (aslında kendi menfaatlerini) vatan savunmasından önemli görenler gittikçe azalıyor ve marjinalleşiyor.
Ortak ve tek vatanımız yüzyıl öncesinde olduğu gibi muazzam bir saldırı altında. Milletimiz ise 15 Temmuz’da işgale karşı Çanakkale ruhuyla yek vücut olarak direndi; işgalcilerin maşası olan kripto örgüt üyelerini duvara bir sinek gibi yapıştırdı.
Tecrübeli, feraset sahibi vatandaşlarımız ikinci/üçüncü etabın ne olabileceğini tartıştı ve zihinsel hazırlığını yapmaya koyuldu.
Cumhurbaşkanımız “Kaç etabınız varsa hepsiyle gelin” diyerek yedi düvele resti çekti. Çünkü bu noktada geri adım, bir kanaldaki zaaf veya taviz ülke bütünlüğü içine Truva Atı sokmaktır. Ya bu mücadeleyi tüm cephelerde diplomatik sıçramalar ve iç bütünlükle kazanacağız ya da akut veya tedrici olarak önümüze konacak haritaları kabul edeceğiz.
Dünkü saldırı yine DAEŞ üzerinden, Suriye’de etkili pozisyona gelen Türkiye’nin önünü kesmek ve geri adım attırmak üzere yapıldı.
Ne olursa olsun Suriye’de bir PKK devletine Türkiye’yi razı etmeye çalışıyorlar. Bu olduğunda Türkiye Sevr 2.0’a boyun eğmiş ve özvarlığı ağır risk altında demektir.
15 Temmuz’un hedefi Suriye’de PKK devletini kurmak ve onu PKK’nın Türkiye’de yeltendiği hendekistanlarla birleştirmekti. Aynı zamanda Türkiye’yi kışkırtarak tek başına Suriye’ye sokmak istediler. (15 Temmuz öncesi TSK’nın Suriye’ye girdiğini bir düşünün. Güneydoğu’da PKK/DAEŞ ile birlikte çalışan rütbeli hainler neler yapacaklardı?)
Suriye’deki PKK devletini üst akıl, PYD’ye değil, DAİŞ’e kurduruyor. Panik ve algı mühendisliği ile Suriye’ye Türkiye’nin “tek başına” müdahalesi, bir içsavaşı tetikletecek ve 3/5 yıllık bir sürecin sonunda harita üst aklın isteği doğrultusunda şekillenecekti.
Oysa Türkiye çok iyi yönetiliyor ve oyun ittifaklar üzerinden kurgulanıyor. Başbakanımız Binali Yıldırım’ın dediği gibi, bu ittifakların atacağı adımlar Suriye’de altı aylık bir süreçte ülke bütünlüğü ve Suriye halkının tercihleri doğrultusunda sonuç verebilecek.
Dünkü canlı bomba bu süreci bozmaya dönüktü; Biden ziyareti öncesinde...
Türkiye’nin tek başına Suriye’ye girmesi üst aklın talebidir; Rusya ve İran’la birlikte sınırın güvenli bölgeye kavuşması, mültecilerin dönüşü, “Esed’li geçiş, Esed’siz birleşik Suriye” formülü ise şu an en istenmeyen yoldur. Bu ikisi siyah ve beyaz kadar farklı sonuçlar verecektir çünkü.
ABD’nin bu formüle vereceği cevap, Türkiye konusundaki asıl niyetini ifade edecek.
Gerisi teferruattır.

TSK, Afrin´e yapılan yardımların videosunu paylaştı

TSK, Afrin´e yapılan yardımların videosunu paylaştı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Üçüz bebeklerine Recep, Tayyip, Erdoğan ismi verdiler

ÖSO Afrin'de YPG/PKK cephanesi buldu

En Çok Okunanlar