• $ 5,8517
  • € 6,5582
  • 238.456
  • 95.952
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Büyülü gerçekliğe İstanbul'dan bakan film Türkiye'de 9 Kasım'da vizyonda

Amerika genelinde pek c¸ok s¸ehrin yanı sıra Kanada ve Avusturalya’da da go¨sterilen ve Tu¨rkiye’de vizyona girecek olan “Batlır”, Yu¨zu¨klerin Efen- disi serisinin ortak yapımcısını, Game of Thrones’un Emmy o¨du¨llu¨ makyo¨zu¨nu¨ ve Tu¨rkiyeli bir yo¨netmeni bir araya getirdi.

x

Son derece salıklı ve zeki olsa da, doutan bu¨yu¨k kafaya sahip olması nedeniyle tu¨r- lu¨ zorluklarla mu¨cadele eden genc¸ Batlır’ın trajikomik hikayesinin yo¨net- menliini Tu¨rkiye’den Stare Yıldırım u¨stleniyor.

Amerika ve Kanada’daki go¨sterimlerinin ardından izleyicilerden tam not alan Tu¨rk yo¨netmen Stare Yıldırım’ın filmi “Batlır”,9 Kasım’da Tu¨rkiye’de vizyona giriyor. Bu¨yu¨k bir kafaya sahip olması nedeniyle hep dalga gec¸ilen Batlır’a, hayatta anslı olsun diye, ailesi Bahtlı ismini vermek istiyor. Ancak nu¨fus memuru ansızlık sonucu adını BATLIR olarak yazıyor kimliine. Film, gec¸imi- ni taksicilik yaparak salayan babasıyla yaayan Batlır’ın, kafasını deitire- cek riskli bir ameliyatın parasını toplamak ic¸in tu¨m sosyal fobisine ramen bilgi yarımasına katılmasının o¨yku¨su¨nu¨ anlatıyor. Bu macerada ona baka balinalar sesini duymadıı ic¸in du¨nyanın en yalnız balinası olan 52 hert elik ediyor. 

Game of Thrones’dan makyo¨z, Yu¨zu¨klerin Efendisi’nden yapımcı

Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisiyle Emmy o¨du¨lu¨ kazanan makyo¨z Tris- tan Versluis, Batlır’ı canlandıran Can Sipahi’nin kafa makyajını yapmak ic¸in her c¸ekim gu¨nu¨ u¨c¸ saat harcadı. Filmin yapımcılıını ise Yu¨zu¨klerin Efendisi film serisinin ortak yapımcısı olan Rick Porras u¨stlendi. Batlır, Robert Ze- meckis’le c¸alıtıkları do¨nemde hayata gec¸irdikleri Forest Gump filmine ben- zeten Porras, yo¨netmenin umut ve sevgi gibi duyguları samimi ve evrensel bir dille aktarabilmesi sonucunda, Amerikalı izleyicinin de Tu¨rkiyeli izleyicinin de hem gu¨lu¨p hem alayarak izledii bir film ortaya c¸ıktıını belirtti.

En bu¨yu¨k su¨rpriz ise Kenya’dan geldi. Film gerc¸ek oldu. Ekim ayında BBC sosyal medyada Angel(Melek) adında 14 yaında bir kız genc¸ kızın haberini paylatı. Batlır ile neredeyse birebir aynı hikayeye sahip bu Angel ile de Batlır gibi hep dalga gec¸ilmiti ama buna ramen “Asla vazgec¸meyin” diyen genc¸ kızın annesi Annah Njambi, insanların hayatını olumlu yo¨nde deitire- cek, birc¸ok hayata imza atacak bir film izlediini belirtti... Angel’la ilgili bir bilgi olmadan, benzer bir konunun bu kadar gerc¸ekc¸i bir filme do¨nu¨mu¨s¸ ol- masının akınlıını yaayan Njambi. “Bu film Allah’ın insanlıa go¨nderdii bir mesaj. Tu¨m kalplere dokunabilecek, umut dolu, c¸ok gu¨c¸lu¨ bir film izledim. O kadar mutlu ve heyecanlıyım ki, so¨ylecek kelime bulamıyorum. Bu film birc¸ok dile c¸evrilmeli.” dedi. Tu¨rkiye ile aynı zamanda filmi izleyecek olan Angel 20 Kasım’da Du¨nya C¸ocuk Gu¨nu¨nde Birlemis¸ Milletlerde konuma ya- pacak.

Yo¨netmen Stare Yıldırımın, ilk uzun metraj c¸alıması olan filmin oyuncu kadrosunda ise; Can Sipahi (Bahtlı), Merve Dizdar (Yudum), Sinan C¸alıkanolu (Ejder), Erkan Tado¨en (Bahtlı’nın babası Veysel), Go¨kc¸e Eyu¨polu (Bahtlı’nın annesi), Yılmaz Gruda (Ayhan Amca), Yaızkan Dikmen (Sabit) ve Selen Kurtaran (Sabit’in sevgilisi Duygu) gibi isimler yer alıyor.

Edito¨re Not: Berlin Film Festivali Yetenek Kampu¨su¨ 2013 yılı mezunlarından olan Stare Yıldırım, Lisans eitimini birincilikle girdii Hacettepe U¨niver- sitesi Amerikan Ku¨ltu¨ru¨ ve Edebiyatı’nda tamamladı. Eitimine California U¨niversitesi Film Departmanı’nda devam etti. Los Angeles’ta sinema film- lerinde yo¨netmen yardımcısı, uygulayıcı yapımcı ve senaryo doktoru olarak c¸alıtı. Medyavizyon Film Yapım Departman’ını kurdu ve yo¨neticiliini u¨stlendi. Bu do¨nemde Yaamın Kıyısında, Polis, Ku¨c¸u¨k Kıyamet, lk Ak, Beyaz Melek gibi filmleri henu¨z senaryo aamasındayken sec¸erek izleyiciyle buluturdu. 2012 yılında 10 yıl aradan sonra yo¨netmen yardımcılıı yaptıı setlere do¨ndu¨. Yapımcı & yo¨netmen koltuuna oturduu kısa filmle, ‘50 KISSES’ isimli ngiliz yapımı uzun metraj sinema filmine da^hil oldu. 2018’de TRT TV Filmleri kapsamında tamamladıı ilk uzun metrajı “Batlır Deil, Bahtlı” filmi ile de Amerika’da birc¸ok festivale davet edildi ve hepsinden o¨du¨lle do¨ndu¨.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Dişlerimizin sağlığı için sadece fırçalamak yeterli değil. Peki, başka neler yapmamız gerekiyor?

Diş Sağlığımız İçin Neler Yapmamız Gerekir?

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Türkiye'nin dört bir yanından atalarını anmaya böyle geldiler!

Mecliste tarihi oturum özel günde özel kareler