İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.7831
  • 4.665
  • 161.67
  • 116.840
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Dakikada 195 akıllı saat satılıyor 

2016 yılında küresel akıllı saat satışları bir önceki yıla göre yüzde 25 artarak 102.4 milyon adede ulaştı. Söz konusu yükselişte değişik ihtiyaçlara göre farklı modeller üreten pazarın yeni aktörleri etkili oldu. 

ABD merkezli araştırma şirketi International Data Corporation (IDC), 2016 yılı 4. çeyrek küresel akıllı saat satış rakamlarını açıkladı. Buna göre geçtiğimiz yıl ekim-aralık döneminde dünya genelinde 33.9 milyon adet akıllı saat satıldı. Satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16.9 yükseldi. Daha çok ABD’de etkin olan Fitbit 6.5 milyon adetle, satışları yüzde 22.7 düşse de pazar liderliğini korudu. Söz konusu dönemde satışları yüzde 96 artışla 5.2 milyon adede ulaşan Çinli Xiaomi, dünyanın en büyüjk ikinci akıllı saat üreticisi konumuna geldi. Yıllık verilere bakıldığında da benzer bir tablo karşımıza çıktı. 2016’da dünya genelinde 102.4 milyon adet akıllı saat satıldı. 

YÜZDE 25 BÜYÜDÜ 

Bu geçtiğimiz yıl hem dakikada 195 akıllı saat satıldığı hem de satışların bir önceki yıla göre yüzde 25 yükseldiği anlamına geliyor. Fitbit 4. çeyrekte olduğu gibi yıl genelinde de pazar liderliğini korudu. Sağlık odaklı ürünleriyle öne çıkan firma 22.5 milyon adet akıllı saat sattı. İkinci sırada yer alan Xiaomi’nin satışları ise yüzde 31 artışla 15.7 milyon adede ulaştı. Satışlarda Xiaomi’yi sırasıyla Apple, Garmin ve Samsung takip etti. 

‘Diğer’in yükselişi

Samsung ve Xiaomi’nin satışları hızlı bir şekilde yükselse de ‘diğer’  kategorisinin satışlarındaki artış pazarın büyümesindeki asıl etken oldu. Sektörün evrildiğini belirten IDC Araştırma Müdürü Ramon Llamas “Tek bir amaca hizmet eden cihazlar, çok amaçlı cihazlara dönüştü” dedi. 

Apple’ın en başarılı çeyreği 

IDC, giyilebilir teknolojilerde 2016’nın son çeyreğinin, yıl genelindeki düşüşe rağmen,  Apple için en başarılı çeyrek olduğunu vurguladı. Raporda Watch 2’nin düşük fiyatlı modelinin bulunmasının, yeni modele GPS gelmesinin bu başarıda etkili olduğunu belirtti. ‘Kara Cuma’nın da etkisiyle Apple son çeyrekte satışlarını %13 artırdı.  

 

 

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Sanat Özel Ödülleri´nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip E

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afrin savaşında 1829 terörist etkisiz hale getirildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

İşte sigarayı bıraktıran mucize besinler

insanlardan nefret eden hayvanlar

En Çok Okunanlar