İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3,4899
  • 4,1931
  • 147,39
  • 104.918
Reklamı Kapat

Zokora'yı doldurmuşlar

Sow, Dia ve Bienvenu'nün sözcü olarak seçtiği Yobo, Emre'ye haksızlık yapıldığını söyledi

Nijeryalı yıldız, Emre ile görüştü, 'Sana yapılanlar haksızlık, içime
sindiremiyorum' diye destek verdi

'Zokora 'Good luck' dedi, gitti. Irkçılık olsaydı kıyamet kopardı. Niye sonradan konuştu' diye ekledi

Yobo, basın toplantısına oğlu Joey ile çıkmak istedi ama yönetim 'Spekülasyon olur' diyerek izin vermedi

Adil DEMİRÇUBUK

F.Bahçe'nin Afrikalı oyuncuları Sow, Issiar Dia, Bienvenu ve Joseph Yobo, ırkçılık olayının detaylarını dün sabah öğrenince Emre'nin suçsuz olduğunu, Didier Zokora'nın birilerinin dolduruşuna geldiğini savundu.
YOBO, Samandıra'daki yenileme antrenmanı sonrasında Emre'ye soyunma odasında 'Zokora arkadaşım. Böyle bir şey olsa bana kesin söylerdi ve yer yerinden oynardı. Maçtan sonra Zokora ile konuştum. Bana 'Good luck' diyerek gitti. Sarıldığınızı gördüm. Niye sonradan konuştu? Kesinlikle sana haksızlık yapıldı. Bunları içime sindiremiyorum. Ben bunları çıkıp herkesin önünde dile getirmek istiyorum' dedi.

EL ÜSTÜNDE TUTULUYORUZ
SOW da 'Lille'de az da olsa ayrımcılık olur ama İstanbul'da biz el üstünde tutuluyoruz. Türkiye'de böyle bir şey söz konusu bile edilemez' diyerek Yobo'ya destek çıktı. F.Bahçe'nin Afrikalı futbolcuları, 'Biz senin nasıl bir insan olduğunu gayet iyi biliyoruz. Çıkalım bunu insanlara biz anlatalım. Birlikte basın toplantısı düzenleyelim' teklifinde bulundular. Afrikalılar, daha sonra Yobo'yu temsilci olarak seçti. Nijeryalı yıldız ise 'Basın toplantısına oğlum Joey ile çıkayım' dedi. F.Bahçeli yöneticiler, 'Spekülasyon olur' gerekçesiyle Yobo'dan toplantıya Joey'i götürmemesini istedi. Yobo, basın toplantısında ise şunları söyledi:

EMRE IRKÇI OLSA GELMEZDİM
'TÜRKİYE'DE ırkçılık görmedim. İngiltere'de sahanın içinde birbirimize bazı şeyler söyledik ve konu çözüldü. Emre'nin ırkçı olduğunu düşünsem Fener'e gelmezdim. Ailecek görüştüğüm, çocuklarımızın yan yana geldiği, eşlerimizin ve bizim sosyal hayatta paylaşımlarım olan bir arkadaşım.
SAHADA olan sahada kalır. Net bir fotoğraf hatırlıyorum ki birbirlerine sarıldılar ve yaşadıklarını sahaya gömerek oradan ayrıldılar. Zokora arkadaşım olduğu için maçtan sonra formalarımızı değiştirdik.
Emre benim iyi arkadaşım ama Zokora da iyi arkadaşım. Zokora ile basın toplantısına gelmeden önce ufak bir konuşma denemem oldu ama ulaşamadım buradan çıkınca da tekrar deneyeceğim.'

Yanlış anladım itiraf etmedim
Emre:
İki kulübün arasının gerilmesine vesile olmak istemem. Arada bir yanlış anlaşılma olduğunu düşünüyorum. Telefonla konuşurken Şansal abiyi duymaya çalışıyordum. 'Negroyu kullandın mı?' dediğinde 'Net hatırlamıyorum' dedim.
KüfürleŞmenİn de doğru olmadığını düşünüyorum, bundan dolayı da özür diledim ama ırkçılık olarak algıladıysa benim de onun da İngilizcesi iyi değil. Olayın Müslümanlık boyutuyla ilgili bir şey söylediğini söylüyor. Onu da hatırlamıyorum. Bizim ülkede 'Müslüman mısın' desen '%90'ı Elhamdülillah Müslümanım' der.

Negro değil dingil
Trabzonsporlu Didier Zokora'nın ırkçılıkla suçladığı Emre Belözoğlu, Yobo ile birlikte basın toplantısı düzenleyip hakkındaki iddialara cevap verdi. Emre, dini gereği ırkçılık yapamayacağını söyledi:
'ZOKORA'YA ırkçılıkla ilgili bir şey düşünüyorsam Allah bu kalbimi yerinden çıkarsın. Halil'e yaptığım faul sonrası kötü konuşmalarımız oldu.
2-3 dakika sonra yan yana gelip sarıldık. Özürleştik. Maçın sonunda da birbirimize başarılar dileyerek ayrıldık.
Maçtan sonra Zokora'nın açıklamalarını duyunca üzüldüm ve arabadan Lig TV'ye bağlanmak zorunda kaldım.
Aramızdaki diyalogları bildiğim için bazı şeyleri kabul ettim. Zokora için kutsal olan benim için de kutsaldır.
F..... negro demişti. Böyle dediğimi iddia etti. Bu kelimeyi kabul etmiyorum. Görüntüleri izleyince de böyle bir diyaloğun olmadığını görüyoruz.
F... dan sonra iki kere 'prick' diyorum. Bu da İngiltere'den öğrendiğim bir şeydi. Doğru değil ama söyledim.
Onun da bana söylediği şeyler vardı benim kutsallarım. Onun ifade ettiği f... negro kelimesini kullanmadım. Beni yanlış anladığını düşünüyorum. Söylediğim bizdeki 'Dingil' gibi bir şeydi.'


Rıdvan Dilmen bana 'ÇEK GİT' diyemez
Emre: Kendisi ile tanışıyorum bir büyüğüm olarak saygı duyuyorum ama Rıdvan Dilmen dahil kimse bana çantamı toplayıp gitmemi söyleyemez. Burada Aykut Kocaman var. O söylerse biz de toplar gideriz. Üzüldüğümü  kendisine de belirttim. Bazen hayatta bunları yaşayıp insanların arkadaşlıklarını dostluklarını görüyoruz.

Trabzonspor araç olarak kullanıyor
F.Bahçe yönetimi ile Teknik Direktör Aykut Kocaman, Emre ile ilgili 'Tatsız bir olay başına geldi' görüşünde... Sarı-Lacivertli yöneticiler, yaşananların ırkçılık boyutuna taşınmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiren bir açıklama yaptı. Açıklamada 'Oyuncumuzun iddia edilen tepkisini hiçbir şekilde kabul etmemekle birlikte, maç sırasında-anında- tatlıya bağlanan bu olayın, maç sonuna taşınmasını ve böylesi hassas bir konunun 'araç' olarak kullanılmasını da tasvip etmiyoruz' ifadesi dikkat çekti.
IRKÇILIK olsa PFDK'ya gerek kalmadan gereken cezayı vereceklerini vurgulayan F.Bahçeliler, 'Trabzon bu olayı körüklüyor' görüşünü dile getirdiler.

Zokora'nın Emre'ye küfrü: Mother fucker
ÖFKE kontrolü konusunda sabıkalı olan Emre Belözoğlu neden Zokora'ya 'Dingil' dedi? Emre'nin Zokora annesine küfrettiği için çıldırdığı ortaya çıktı. Fildişili oyuncunun Emre'ye İngilizce 'Mother fucker' diye küfrettiği bildirildi. Annelere saygımızdan dolayı ve gazeteyi çocuklar da okuduğu için bu küfrün Türkçesini yazmıyoruz.

Talimatlar ne diyor?
MADDE 43: KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI, HAKARET ve TEHDİT
(1)
TFF veya mensuplarına, müsabaka görevlilerine, futbolculara, yöneticilere veya diğer ilgili kulüp ve kişilere, hakaret eden, söven, tehdit eden veya herhangi bir şekilde kişilik haklarına saldırıda bulunan
(a) Futbolculara iki ila beş; fiillerin müsabaka görevlilerine yönelik olması halinde ise üç ila yedi müsabakadan men cezası,
MADDE 44: AYRIMCILIK
(1)
Irk, dil, din, etnik köken ayrımcılığı yaparak insanlık onurunu herhangi bir şekilde zedeleyen
(a) Futbolculara dört ila sekiz müsabakadan men cezası
MADDE 77: DELİLLER
(1)
Müsabaka görevlilerinin raporları tarafların ve tanıkların beyanları, maddi deliller, uzman görüşleri ve ses ya da video kayıtları kabul edilebilir delillerdir.

Acun Ilıcalı ile Şeyma Subaşı, nikah kıymak için St. Tropez'den Marsilya'ya helikopterler gitti. Nik

Acun Ilıcalı ile Şeyma Subaşı'na havada düğün konvoyu

Haşlanmış yumurtanın suyunu sakın dökmeyin!

Bunu yapan patrona büyük ceza!

iOS 11 yayınlandı! İşte İOS 11'i destekleyen telefonlar

En Çok Okunanlar