İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

Reklamı Kapat

Yeniden Yapılandırma Kanun Tasarısı TBMM'de

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Yeniden Yapılandırma Kanunu`nu dün akşam Meclise gönderdik, 2 Mayıs`ta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek" dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması tasarısı dün meclise gönderildi" dedi.

"36 AYA KADAR TAKSİT YAPILABİLECEK"

Ağbal, "Uygun bir takvim olursa 2 Mayıs'ta komisyonda görüşülmeye başlanacak. Bir kısım kamu alacaklarını yeniden yapılandırıyoruz. 2017 Mart'a kadar tüm vergileri yapılandırmış olacağız. İhtilaflı kamu alacaklarına yönelik bir düzenleme yok. Yeniden yapılandırmada bir öncekinde olduğu gibi 36 aya kadar taksit var. Motorlu Taşıtlar Vergisi, askerlik para cezaları da düzenlemeye dahil. Yaklaşık 73 milyar liralık borcun yapılandırılmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Naci Ağbal, "Darbe sonrası ekonominin yavaşlaması şirketlerin borçlarını ödemesini engelledi" dedi.

"BÜYÜMEYİ DESTEKLEYECEĞİZ"

Ağbal, "Bütçede açık hedefini geçen yıl yakaladık. Bütçede yapılandırma bütçe gelirlerine olumlu yansıyacak. Maliye Bakanlığı olarak büyümeyi destekleyeceğiz. . Maliye Bakanlığı olarak bütçeyi de dengeleyeceğiz. Yeniden yapılandırma ile en az 4 milyar TL vergi geliri olacak. Yeniden yapılandırma yapıyor olmamız eski yapılandırma takvimini değiştirmiyor" şeklinde konuştu.

"YAPILANDIRMA BÜTÇE GELİRİNE OLUMLU YANSIYACAK"

Maliye Bakanı Naci Ağbal, " Yapılandırma, bütçe gelirlerine olumlu yansıyacak. Yeniden yapılandırmayla bütçeye öngördüğümüzden daha fazla gelir gelecek. Her zaman bütçe disiplinine önem veriyoruz. Bütçeyi bir araç olarak kullandık asla referandum bütçesi yapmadık. Mali disiplinden sapma asla sözkonusu değil" dedi.

Ağbal, "İlk üç aylık bütçe açığı yaklaşık 8 milyar TL. Hükümet hiçbir zaman seçim bütçesi uygulamadı. Türkiye bütçe açığı bakımından örnek gösterilen bir ülke. Yıl sonuna doğru bütçeyi olumlu yönde etkileyen bir geri dönüş olacağına inanıyorum. Bir süredir beklenen özel sektör yatırım arka arkaya gelecektir. Önümüzde iki yıldan fazla seçimsiz bir dönem var. Üretim reform paketini bakanlar olarak aramızda konuşuyoruz. Meclise arka arya reform paketleri getireceğiz"açıklamasını yaptı.

ŞIRNAK Uludere ile sınırın sıfır noktasında bulunan Andaç Bölgesi'nde PKK'lı teröristlerin saldırısı

Şehidin 10 yaşındaki kardeşine komutandan teselli

TCG Bayraktar, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi

Kahreden fotoğraf!

Lice'deki terör operasyonu tamamlandı

En Çok Okunanlar