• $ 5,7884
  • € 6,4038
  • 271.932
  • 108869
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

MİT’i çağa uyduruyoruz

Başbakan Yardımcısı İşler, MİT düzenlemesine 'muhaberat devleti' eleştirisi yapanlara yanıt verdi. İşler, "Suriye'deki muhaberatla sıkı fıkı olan CHP'liler" dedi. 

HAKKI KURBAN - ANKARA

BAŞBAKAN Yardımcısı Emrullah İşler, Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) geniş yetkiler tanıyan yeni düzenlemeyle “muhaberat devleti” kurulmak istendiği eleştirilerine tepki gösterdi. MİT düzenlemesine ilişkin soruları yanıtlayan Emrullah İşler, şu değerlendirmeleri yaptı: 

MENDERES'E, ÖZAL'A DA YAPTILAR 
Güçlü ve dirayetli Sultan Abdülhamid'e aynı iftiralar atılmıştı. Birtakım küresel güçlerin ve içerideki işbirlikçilerinin çirkin emellerine geçit vermeyen bir yönetim olduğu zaman hep bu iftiralara başvurmuşlardır. Aynı iftiraları Menderes'e de Özal'a da yaptılar. Şimdi de Başbakanımıza atıyorlar. MİT Yasası 1984 yılında çıkmış. MİT'i daha aktif ve dinamik hale getirebilmek için böyle bir yasa teklifi sunuldu. Muhalefetin ve kimi çevrelerin her zaman olduğu gibi yine bir kriz çıkarmak, bir olayı tırmandırmak gayreti içerisinde olduklarını görüyoruz. Kaldı ki biz, Türkiye'de demokrasinin seviyesini yükseltme gayreti içerisindeyiz. Bizim 2023 hedefleri arasında ileri demokrasi vaadimiz var ve onu adım adım gerçekleştiriyoruz. 
‘MUHABERAT DEVLETİ’ İDDİASI 
Ülkedeki demokrasinin seviyesini ve çıtasını sürekli yükseltmekle meşgulüz. Biz bunu yaparken, CHP'nin veya diğer muhalefet partilerinin 'Düzenlemeyle birlikte muhaberat devletine dönülecek' iddiaları, kabul edilebilir değildir. Biz şeffaf, demokratik bir ülkeden, rejimden yanayız ve bu doğrultuda da bugüne kadar çeşitli adımlar attık, bundan sonra da atmayı sürdüreceğiz. 

ÖYLE OLSA, CHP ÜSTÜNE ATLARDI 
CHP'nin, muhaberat devleti olan Suriye ile şu an çok sıkı fıkı ilişkisi var. Onların dediği gibi, biz bu yasayla ülkeyi, muhaberat devletine döndürecek olsak onlar bence bu yasanın üzerine atlardı ve çok memnun olurlardı. Çünkü kendileri, muhaberat devletinin başında olan Esad halkını öldürürken, onunla kol kola girip poz veren milletvekillerini heyetler halinde gönderdiler. Dolayısıyla iddiaları tamamen asılsızdır. Biz kesinlikle MİT'imizi çağın gereklerine, değişen şartlara uygun hale getirmek için böyle bir teklif sunduk, inşallah bunu yasalaştıracağız. 

MİT, ASLI GÖREVİNE DÖNÜYOR
BAŞBAKAN Yardımcısı Beşir Atalay’ın da gündeminde MİT düzenlemesi vardı. MİT'in bundan sonra daha çok dış istihbarat ve önemli görevler yapacağını söyleyen Atalay şöyle konuştu: Hükümet olarak MİT’i asli işiyle görevlendiriyoruz. Çünkü MİT’in kurulduğu tarihte Emniyet'te, jandarmada istihbarat yoktu. İstihbarat birimlerimizi uluslararası alana getirerek hukuki zemine getiriyoruz. Haksız eleştirilere en sert tondan cevabı veririz. 

 


<p>Ukrayna Devlet Kurumu Ukroboronprom´un bir parçası olan Ukraynalı Spetstechnoexport Şirketi, ´P-3

Savaş Uçakları Füzeye Eşlik Etti!

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Tıp dünyasında çığır açacak cihaz Türkiye'ye geliyor

Dağdan kopan devasa kaya parçası eve girdi