İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.9418
  • 4.8533
  • 168.49
  • 117.110
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

İbrahim Kalın: Küresel adalet ve vicdan adına tarihi karar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, BM Genel Kurulu'nda ABD'nin Kudüs kararına karşı verilen ve ezici çoğunlukla kabul edilen tasarı ile ilgili olarak, "Küresel adalet ve vicdan adına bu tarihi karar" değerlendirmesinde bulundu.

x

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Birleşmiş Milletler Genel Kurul'daki Kudüs oylaması sonrası Twitter'dan paylaşımda bulundu. Kalın, "Trump yönetiminin Kudüs kararını reddeden karar tasarısı BM Genel Kurulu'ndan 9'a karşı 128 oyla kabul edildi. Kudüs adına, Filistin davası adına, küresel adalet ve vicdan adına bu tarihi karar hayırlı olsun" dedi.

ÇAVUŞOĞLU: "BÜYÜK MEMNUNİYET DUYUYORUZ"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: "Genel Kurul, ABD'nin Kudüs kararını net bir şekilde reddetti. Genel Kurul'da dayanışma ortaya kondu. Büyük memnuniyet duyuyoruz."

BOZDAĞ: "BM ABD'NİN YÖNETİMİNİN KARARINI YOK SAYDI"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "BM ABD'nin yönetiminin kararını yok saydı" dedi.

Abbas: Oylama sonucu Filistin için bir zafer
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısının BM Genel Kurulunda kabul edilmesi hakkında "Oylamadan çıkan karar, meşruiyet adına çok sevindiricidir. Bir dönüm noktasıdır." ifadelerini kullandı.

Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD Başkanı Trump'ın "tarihsel bir hata olan vahim kararının" dünyanın ezici çoğunluğu tarafından reddedildiğini anımsattı.

Ömer Çelik, "Bu oylamadan çıkan karar, meşruiyet adına çok sevindiricidir. Bir dönüm noktasıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Oylamadan çıkan karar bağlayıcı olmasa da meşruiyetin net tanımını yaptığı için çok etkili olacağını belirten Çelik, şunları kaydetti:

"Tehdit ve şantaja karşı, meşruiyet öne çıkmıştır. Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan kararının reddedilmesi, Kudüs'ün tarihsel statüsünün altını çizmiştir ve meşru olanı ilan etmiştir.

Çelik, paylaşımını, "Türkiye'nin adalet ve meşruiyet adına yükselttiği Kudüs sesi, dünyanın vicdanında ve kararında yankılanmıştır. Filistin ve Kudüs için son derece tarihi ve mutlu bir gün. Tüm dünyada meşruiyeti savunanların kazandığı bir gün..." şeklindeki ifadelerle sürdürdü.

Türkiye'nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı, BM Genel Kurulunda ABD'nin tehditlerine rağmen 9'a karşı 128 oyla kabul edildi. Oylamada, 35 ülke ise çekimser kaldı.

AKDAĞ: HAKKIN ZORBALIĞA GALİP GELDİĞİ BİR GÜN OLARAK TARİHE GEÇTİ

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Twitter hesabından, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın gür çağrısı cevabını buldu. Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun Kudüs konusundaki kararı, hakkın zorbalığa galip geldiği bir gün olarak tarihe geçti." paylaşımında bulundu.

Nihat Hatipoğlu Regaip Kandili özel duası

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

ABD’li diplomat S-400’lere alternatifle geliyor

Kilis'e atılan kalleş bomba ABD yapımı çıktı

En Çok Okunanlar