İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.9871
  • 4.9275
  • 172.74
  • 116.602
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Çocuklarımız teröristlerin elinde eğitim görmeyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çad’daki FETÖ okullarının Maarif Vakfı’na devredilmesinden dolayı Cumhurbaşkanı Debi’ye teşekkür etti.

x

MURAT KELKİTLİOĞLU

Erdoğan, Afrika turunun ikinci durağında, Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, baş başa ve heyetler arası görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan şunları söyledi: Biz, kendimizi Afrika’nın olduğu kadar bunun yanında Çad’ın da bir kaderdaşı olarak görüyoruz. Karşılıklı saygı ve eşitliğe dayalı kazan kazan esasına yönelik bu temelde uzun vadeli bir işbirliği geliştirmek istiyoruz.

ÇAD’IN YANINDA YER ALACAĞIZ 

Çad’da bulunan FETÖ iltisaklı okulların tamamı Maarif Vakfımıza devredildi. İnşallah Maarif Vakfımız, Çad Milli Eğitim Bakanlığı’yla birlikte burada hizmetlerinden en güzelini eğitim öğretim alanında verecektir. Buradaki öğrencilerin Ankara, İstanbul’daki evlatlarımızdan hiçbir farkı olmadığını özellikle ifade etmek isterim. Tabii bizler de Çad’ın, terörle mücadelesinde her daim yanında olacağız. Çad Cumhurbaşkanı Debi, Maarif okullarının FET֒nün okullarını almasına ilişkin “Çocuklarımız artık teröristlerin elinde eğitim görmeyecek” dedi.

Türkiye ve Çad birçok işbirliği anlaşması imzalandı.

Damdan düşeni anlarız

Çad’ın daha da kalkınması için elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Terörün ne olduğunu biz gayet iyi biliriz. Biz teröre çok kurban verdik. Biz damdan düştük, damdan düşenin halinden damdan düşen anlar. Gerisi anlamaz. Terör asla uyumaz bunu biliniz. Onun için dik duracağız, yolumuza öyle devam edeceğiz. G5 zirvesi bu bakımdan Afrika’da önemliydi. Bizim Afrika’ya bakışımız asla bu topraklara gelen sömürgeciler gibi olmadı, olmayacak. Tüm ilişkilerimizde saygıyı, sevgiyi temel alıyoruz. Gönül bağının olmadığı, sadece çıkar bağında kalan bir münasebet bizim tarzımız değil.

Barış için 1967 sınırları şart

Erdoğan, “BM Genel Kurulu, aldığı kararıylaAmerika’nın Kudüs açıklamasının ne kadar illegal olduğunu ortaya koymuştur. Bölgemizde barış ve istikrar için 1967 sınırları dahilinde başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin’in vücut bulması gerek. Bunun için tüm gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Türk kültür merkezi açılıyor 

Erdoğan, Bizim Çad ile olan ilişkilerimiz 16. yüzyıla dayanmaktadır. Çad ile unutturulan bağlarımızı yeniden güçlendirmeye geldik. TİKA’mızın burada 2015 yılından beri ofisi var. Yüzlerce Çadlı öğrenciye burs veriyoruz. TİKA önümüzdeki dönemde Türk kültür kompleksi inşaasına başlayacaktır” dedi.

OSMANLI TORUNLARI

Erdoğan’ı, “Abeşe” olarak da bilinen, tarihi geçmişleri Osmanlı Devleti’nin bölgede hüküm sürdüğü yıllara dayanan Türk kökenli 200 Çadlı selamladı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri´nın 20 Ocak´ta başlattığı Zeytin Dalı Harekatı kapsamında 18 Mart günü kent

TSK: Afrin, tamamen kontrol altına alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Öldükten sonra mezarda bizi neler bekliyor?

Dünyanın en tehlikeli yiyecekleri

En Çok Okunanlar