• $ 5,7319
  • € 6,312
  • 275.258
  • 102590
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Başkan Erdoğan ve Trump Türkiye'de bir araya gelecek

Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Türk yetkili; Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın yakın zamanda bir araya gelip yüz yüze görüşme yapabileceklerini belirtti.

Reuters’ın haberine göre iki lider, Türkiye’de ya da gelecek ay Japonya’da yapılacak G20 zirvesi sırasında görüşebilir. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili; Başkan Erdoğan’ın Trump’ı Türkiye‘ye davet ettiğini ve Trump’ın daveti kabul edeceğine dair ‘olumlu sinyaller’ olduğunu söyledi.

Yetkili, “Şimdi takvim üzerinde çalışıyoruz. Bazı olumlu sinyaller aldık, ancak zaman henüz belirlenmedi. Japonya’daki G20 kapsamında da görüşebilirler. İkili ziyaret için kesin bir tarih bekliyoruz” dedi.

Ankara’nın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri almak üzere anlaşma yapması nedeniyle ABD-Türkiye arasındaki ilişkiler bir süredir gergin seyrediyor. ABD, S-400’lerin Türkiye’nin de üyesi olduğu NATO sistemlerine entegre olamayacağını ve F-35’ler için tehdit oluşturacağını savunuyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo başta olmak üzere pek çok yetkili, S-400’lerin alınmasını halinde bunun Türkiye açısından bir bedeli olacağına dair gözdağı veriyor.  

ABD son olarak da Türkiye'ye F-35'lerle ilgili ekipman sevkiyatını durdurma kararı almıştı. 

Aynı zamanda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, nisan ayında ABD’de Trump ve damadı Beyaz Saray danışmanı Jared Kushner ile bir araya gelmiş ve konuyu görüşmüştü. Albayrak, "S-400 ile alakalı süreçleri gayet makul bir şekilde dinledi" demişti.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Olay, 12 Eylül Perşembe akşamı saat 23.30 sıralarında Beyoğlu’ndaki bir markette yaşandı. İddiaya

Market Sahibi, Hırsızı Yumruğuyla Yere Devirdi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Lüks araç ile geldiler, AVM'ye ateş açtılar

Endonezya'da yangınlar devam ediyor