• $ 5,9025
  • € 6,6388
  • 254.515
  • 90.787
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Başka yerden talimat alınmaz

Cumhurbaşkanı Gül, paralel devlet iddialarına yanıt verdi: Devlette ayrı yapılanmalar ve başka bir yerden talimat asla söz konusu olamaz, kesinlikle müsaade edilemez. Hele yargı içinde böyle bir durum varsa asla tahammül gösterilmez.  

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, şu değerlendirmelerde bulundu: 

“Suriye’deki Türkmenlere her türlü insani yardımı yapmak doğrusu bizim borcumuz. Sadece Türkmenlere değil, bütün Suriyelilere. Bu TIR meselesinin Suriye’deki Türkmenlere yardım götüren bir TIR olduğunu söylediler. Bu çerçeve içinden bakmak gerekir. Muhakkak ki yeri geldiğinde çeşitli güvenlik sebeplerinden dolayı, sır çerçevesi içine giren faaliyetler söz konusu olabilir. Ama bütün bunların yasalar çerçevesinde olması gerekir.”  

AYM’NİN TAHLİYE KARARI YERİNDE
Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı önemli. Yargı kendi saygınlık ve tarafsızlıklarını düşünerek hareket etmeli. Anayasa Mahkemesi’nin son kararı memnuniyet verici. 

GEZİ İLE 17 ARALIK FARKLI MESELE 
Haziran olayları ile bu son olaylar birbirinden ayrı meseleler. Dün korktuklarımızı bugün konuşuyoruz. Bugün konuştuklarımızı 20 sene önce konuştuğu için 10-20 yıl hapis yatanlar var. 

YOLSUZLUKLA MÜCADELE ÖNEMLİ
Yolsuzlukların üzerine gitmek ve vicdanları rahatlatmak gerekir. Bu konuda prensipler çok önemlidir. Kurallar yeteri kadar iyi değilse ortam yolsuzluklara müsade eder. Bize yeni kuralların gerektiği kanısındayım. Yolsuzlukla mücadelede şeffaflIık getirildi ama bunların yeterli olmadığı kanısındayım. 

HÜKÜMETİ BU KONUDA DESTEKLEDİM
Türkiye’nin en önemli konularından birinin bu olduğunu herkes görmüştür. Ama kimi cesaret etmiştir, kimi edememiştir. Hükümeti de bu anlamda sürekli destekledim. Dış konjonktür bugün iyi değil. O yüzden meseleleri geciktirmek iyi değil. Gerek Suriye gerekse de Irak’ta yaşananlar bu konuda dezavantajdır. Keşke daha önce çözülseydi. Herkes kan dökülmemesinin önemini kavramış vaziyette. Bu önemlidir.     

HERKES GÖREVİNİ BİLMEK ZORUNDA
HSYK, hakim ve savcıların sicilini verir. Bir mahkeme değil. HSYK’nın açıklamasını ben doğru bulmadım. Mahkeme karar verecek ve mahkemenin kararını gölgelememek lazım. Bu tür çekişmeler, bunları çok açık dillendirmeler iyi şeyler değil. Anayasal kurumlar anayasal görevlerini bilmeli. Soruşturmanın gizliliği esası yokmuş gibi hareket ediliyor. Bu arada bir savcının bildirisi dağıtmasını da doğru bulmuyorum.

DEVLET İÇİNDE PARELEL YAPI OLAMAZ
Devlet içerisinde devlet ve ayrı yapılanmalar asla olamaz. Devletin kurumlarında o ülkenin vatandaşı olan herkes şartları yerine getirebiliyorsa çalışabilir. Ama onlar o kurumların kendi kurallarına kesinlikle riayet edecek. Herhangi bir dayanışma söz konusu olmayacak. Kurumun dışında başka bir yerden talimat asla söz konusu olamaz. Bununla ilgili iddialar araştırılır. İddiaların doğru olup olmadığı bu hukuk süreci içinde belli olacak. Savcılar bazılarını da tahliye etti. Hiçbir şeyin üzeri örtülemez. Ama mahkemelerin savcıların görevi bunu kuralların çerçevesinde ortaya çıkarmaktır. Yanlışı olmayan korkmaması gerekir. Büyük yatırımcılar var eğer kurallarına uygun olmayan bir suç atılırsa birden bire herkesin itibarını yok edebilirsiniz. Meclis Başkanı’nın söylediği çok önemlidir. Soruşturma safHası gizlidir. Çünkü savcı hakim değil. Bunlara hepimizin dikkat etmesi gerekir. Yolsuzlukların üstü kapanırsa toplumu çürütür. Üstüne gitmek gerekir. 

BEN İLKELERİ ORTAYA KOYARIM
Cumhurbaşkanı olarak, ‘o bunu dedi, bu bunu dedi’ diyemem. Ben ancak ilke ve prensipleri ortaya koyarım. Bu söylediğim çerçeve içerisinde bir yanlış, bir hata söz konusuysa bunun üzerine ciddi bir şekilde gidilir ve bununla ilgili bütün hukuki çalışmalar yapılabilir. Nitekim çeşitli çalışmalar da var. Barolar Birliği Başkanı beni ziyaret etti. Bu, nihayette parlamentonun bileceği bir iştir. ‘Muhakkak yanlış yapıldı’ diye kesin bir kanaat de veremezsiniz, çünkü nihayette yüksek yargı, temyiz safhası da bitmiş bu işin. Bireysel başvuru safhası var. Tabii ki bakılabilir.
 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Binali Yıldırım´dan İmamoğlu´na: Veri Kopyalama İşi, Bir FETÖ Taktiğidir

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Rus lider Putin’den Çinli mevkidaşı Xi Jinping’e sürpriz