İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.8101
  • 4.6578
  • 163.26
  • 115.147
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Lösemili Gamze annenin çığlığı Türkiye'de Yankılandı

İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören lösemi hastası Gamze Akbaş'ın çağrısı birçok kişiyi harekete geçirdi. 3 yaşında Atakan isimli bir oğlu bulunan 28 yaşındaki genç annenin uygun ilik bulunana kadar morale ihtiyacı olduğunu düşünen sevenleri, ona ve akrabalarına mektup ve tebrik kartı gönderme kampanyası başlattı.

http://gamzeakbas.blogspot.com/ sitesinde başlatılan kampanyada, 'İçinde bulunulan durumda bu genç ve güzel annenin uygun iliğe ve bol morale ihtiyacı var' denildi.

'OĞLUM İÇİN BİR TÜP KAN'

Gamze Akbaş da bloğunda şöyle bir yazı paylaştı: Ben bir çığlık attım, sesimi duyanlar oldu. Nasıl teşekkür etsem bilinmez. Evladım için insanların da yüreği yanmış belli. Gitsem yetmiş milyonun ellerini ayaklarını öpsem yalvarsam ne olur bir tüp kan sadece diye... Oğlum için yapın bunu. Daha 3 yaşına girecek bir evlat için yapın. Yavrunuzu öpüp okşarken ben geleyim aklınıza, Atakan gelsin aklınıza...

Ünlülerden çağrı
GAMZE Akbaş'a destek için Facebook'ta 'Seninleyiz Gamze' adlı sayfa açıldı; Twitter'da #gamzeicin1tupkan TT oldu. Hande Yener, Ahmet Mümtaz Taylan, Hande Subaşı, Sinem Güven gibi birçok kişi twitter' da, 'Gamze'nin uygun bir iliğe ihtiyacı var. Gamze için tek yürek' mesajını paylaştı. Ozan Güven, Benjamin Franklin'in 'İnsanlar her zaman kahraman olamazlar ama her zaman insan olabilirler' sözüyle destek verdi. Okan Bayülgen de Disko Kralı programında 'Lütfen herkes ilik versin' çağrısında bulundu.

Gönüllü kemik iliği nasıl verilir?
BAŞVURU sırasında, 5 ml'lik küçük bir tüp örneği verilir. 'Kemik İliği / Kök Hücre Bağış Formu' doldurur. Vericinin kanı incelendikten sonra (hastalarla uyumu belirleyecek testler) kişi, kemik iliği bankası gönüllü vericisi olarak kaydedilir. Kemik iliği iki şekilde bağışlanır: Birincisi, ameliyathanede genel anesteziyle gerçekleştirilen, kalça kemik iliğinde bulunan kök hücrelerin özel bir iğne yardımıyla toplanması. Diğeri koldan kan verme yöntemi. Bu işlemde vericiye birkaç günlük bir aşılama yapılarak kök hücrelerin kemik iliğinden çevre kanına çıkması sağlanır. Hangi şekilde bağış yapılacağı gönüllünün kararına bağlıdır.
Türkan YILMAZER
 

Kia yeni Forte modelini, dünyanın en hızlı araçlarından olan Lamborghini Aventador modeli ile karşıl

Kia Forte´yi Lamborghini Aventador ile yarıştırdılar

Bilim dünyasını şaşırtan limon ve sarımsak mucizesi!

Ertuğrul Bey ve Alpleri sonunda amacına ulaşıyor

Türkiye, Afrin operasyonu öncesi Rusya'yı uyardı: Hepsini kapatın!

En Çok Okunanlar