İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.9621
  • 4.8895
  • 170.83
  • 115.963
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Ana haber sunuyorum ama içim hâlâ muhabir

Yenilenen 360 kanalının anchorman'i Korcan Karar, 1981’de başlayan serüvenini anlattı: Ana haber sunuyorum ama içim hâlâ muhabir. Eğer gazetecilik heyecanımı kaybedersem ölürüm.

x

RÖPORTAJ: ZEHRA ÇENGİL 

Hem vizyonunu hem de logosunu yenileyen 360 kanalının anchorman'i Korcan Karar’dan AKŞAM'a sıradışı açıklamalar… Karar; kariyerini, en çok zorlandığı haberleri ve 360 kanalını anlattı: 

Gazeteciliğe ne zaman adım attınız? 
1981 yılında muhabir olarak başladım. Yazıişleri müdürlüğü dâhil her kademede çalıştım. Özel televizyonların kurulmasıyla mutfakta yer aldım. Programlar, belgeseller derken ana haberi sunmaya başladım. 33 yılı bitti, bir gün işsiz kalmadım. Evrensel gazetecilik ilkelerine göre çalıştım. Taraf olmadığım için bertaraf olmadım. 

DÜZGÜN TÜRKÇE VE KARİZMA ŞART 

Muhabirlik yaparken şu anki konumunuzda olacağınızı hayal edebiliyor muydunuz? 
İşinizi iyi yapıyorsanız muhakkak birileri sizi görür. Bugün ana haber sunuyorum ama içim hâlâ muhabir. Gazetecilik heyecanımı kaybettiğimde ölürüm ben. 

Anchorman'lik yapmak için ayrı bir karizma sahibi olmak mı gerekiyor? 
Kesinlikle. Düzgün bir Türkçeniz olması ve izleyiciyi de haberin içine çekmeniz gerekiyor. Temiz, pür pak, tıraş, ceket, kravat gömlek... Kendinizi salamıyorsunuz. İnsanlara saygılı göstermelisiniz. 

GAZETECİ OLMASAYDIM OTELDE PİYANO ÇALARDIM

Viyolonsel çalıyormuşsunuz… Gazetecilik yapmasaydınız, müzisyen olarak mı görecektik sizi? 
İtalya’da Santa Cecilia Konservatuarı'nda okudum. Ek ders olarak piyano eğitimi aldım. Çok etkilendiğim haberler sonrası eve gidince çalarım. Mutsuzluk bana çok acı veriyor ve o acıyı kaydediyorum. Benim gözyaşım o çaldığım tınılarda oluyor. Gazeteci olmasaydım belki de bugün bir otel lobisinde saat 17.00-19.00 arası  piyano çalıyor olacaktım.

HALKIN ÖNÜNDE İLK SORUMLUYUZ

Çalışılması zor bir insan mısınız? 
Prensiplerim var. Yönetmene stüdyoya  inmeden rica ederim, dekora, prompter’a, kulaklıklara, rejiye bakmasını. Editörlerimden de  yanlış olmaması için ricada bulunurum. İşimin üzerine titrediğimi bilirler arkadaşlarım, bana ona göre davranırlar. Başka arkadaşın yaptığı hatayı sunan, halk nezdinde ilk sorumlusu da sizsiniz. Çünkü siz milyonlarca eve misafir oluyorsunuz. Bunun sorumluluğu çok ağır.  

ŞEHİT HABERLERİ BENİ ÇOK ZORLADI

Televizyon ekranında sizi en çok zorlayan haberler hangileri oluyor? 
Şehit haberlerinden çok etkileniyorum. Bugün yürütülen çözüm süreci çok önemli. SHOW TV'de çalışırken her gün 10 şehit, 15 şehit. O haberleri sunarken gözyaşlarımı içime akıtıyordum ama bazılarında da dudağım bükülüyordu. Bu sürecin değerini bilmemiz lazım. Hükümet, anamuhalefet, medya üzerine düşeni yapıyor. Dikkat ederseniz artık insanlar ölmüyor.  

YERÇEKİMİ VAR YAŞLANACAĞIZ

Çok daha uzun yıllar ekranda kalma gibi bir planınız varmı? Varsa eğer botoks yaptırmayı düşünür müsünüz? 
Benim öyle bir planım yok. Ne burnum, ne dudağım, öyle bir ihtiyacım da yok. Olsa da yaptırmam diye düşünüyorum. Ekranda sunduğunuz haberin niteliğiyle güzel görünürsünüz. Gözümün altında torba varsa ne yapayım? Yerçekimi var. Herkes yaşlanıyor, yaşlanacağız. 
 

Mevlüt Uysal´ın ´22 Mart Dünya Su Günü´ Mesajı

Mevlüt Uysal´ın ´22 Mart Dünya Su Günü´ Mesajı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

İçindeki lüks hayrete düşürdü!

Fransa'da gösterilere 500 bin kişi katıldı

En Çok Okunanlar