İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3,6663
  • 4,3186
  • 151,60
  • 106.991
Reklamı Kapat

Ünlü işadamları su altına daldı

Su altına olan ilgisi gün geçtikçe artan iş dünyası, bu deneyimlerini fotoğrafla birleştirip sergi açmayı, kitap çıkarmayı tercih ediyor. Cem Boyner'in başını çektiği bu trend, Ali Sabancı, Mustafa Koç, Ayşegül Dinçkök gibi isimlerle sürüyor...

ESİN GEDİK
esin.gedik@aksam.com.tr

Türkiye'de burjuvazinin geçmişi Batı kadar uzun değil. Türkiye'nin en eski şirketlerinin yönetiminde 3. kuşak bulunurken Batı'da profesyonel kadrolar iş başında. Bu nedenle Batı'da kökleşmiş olan 'burjuva kültürü'nün daha geç oturmasına, hissedilmesine yol açıyor. İlk iki kuşak tatil bile yapmadan çalışırken yurtdışında okuyan, kurumsallaşmış şirketleri yöneten yeni nesil işadamları hobileriyle adlarından söz ettiriyor.
En popüler olan ise deniz ve su altı... Teknesinin dümenine geçen onlarca işadamı ismi sayabiliriz. Denizin diğer alanları balıkçılık, dalgıçlık gibi hobiler de bu sıralar pek revaçta. Bir kısmı bu hobilerini, gözlerden uzak sürdürürken bir kısmı da toplumun bu alana ilgisini çekmek, farklı alanlardaki becerilerini  göstermek için kamuya daha açık davranıyor.
Dalgıçlığı hobi edinen birçok işadamı, su altında çektiği fotoğraflarla kamuoyuyla paylaşıyor, böylece iki hobisini de birleştirmiş oluyor.
Bu alanda iddialı Cem Boyner, Mustafa Koç, Ali Sabancı, Jeff Hakko gibi isimlere Ayça Dinçkök de eklendi.
Ali Sabancı, şu sıralar ikinci  kitabıyla gündemde. Aslında Sabancı, uzun yıllardır dalgıçlık yapıyor ancak biz bu hobisini geçen yıl öğrendik.
8 arkadaş, çoğu da iş dünyasının tanınmış patron ve yöneticileri iş ve tatili bir araya getirip bir hafta süren dalış programları için dünyayı dolaşırken ilk kez geçen yıl, bu gezileri belgelemeye karar vermişler. Kızıldeniz dalışını kitap haline getiren ekibin ikinci kitabı bu ay 'Sometimes Maldivs' adıyla yayımlandı.
Ali Sabancı kitabından bir tane de bana gönderdi. Kitabın içinde bir de mektup var...

SU ALTINDA PENCERE
'Herkesin bir değişikliğe ihtiyacı var' başlıklı mektupta Sabancı, 'Hayat bazen kısa bazen de zor. Yoğun çalışıyoruz ve yoğun yaşıyoruz. Ben kendime bir 'pencere' açtım, bu 'pencere' suyun altında ve beni balıkların arka bahçesine götürüyor. Son dört senedir suyun altını benim kadar seven yedi arkadaşımla su altı dalış programı yapıyoruz' diyor.
Ali Sabancı, Birkan Babakol, Emre Berkin, Emre Kurttepeli, M. Kemal Cılız, Kerim Sabuncuoğlu ve Turgut Gürsoy'dan oluşan ekibin dalışlarını ekibin bir diğer üyesi olan ve profesyonel su altı fotoğrafçısı Alptekin Baloğlu belgelemiş.
Baloğlu, 'Yaşadıklarımıza herkesin tanık olmasını istedik, ayrıca dünyanın her yeri gibi deniz altı da kirleniyor. 20 yıl sonra belki de bambaşka olacak, buraları belgeleyip geleceğe bırakmak istedi' diyor. İş dünyasının en ünlü ve en eski dalgıçları arasında Cem Boyner geliyor.
Uzun yıllar dalış yapan Boyner, fotoğraf sergisi kararı verdikten sonra dünyanın farklı noktalarında dalış yapmaya başlamış. Yaklaşık 4 yıl süren bu maceranın ardından çektiği fotoğrafları 'su altı' adlı sergiyle kamuoyuyla paylaştı. Cem Boyner'e dalışları sırasında eşi Ümit Boyner de eşlik ediyor.
 
KOÇ DA SERGİYE HAZIRLANIYOR
Mustafa Koç'un denize olan ilgisi herkesin malumu, sahibi olduğu teknelere bakarak bu işe en çok para harcayan isimlerden biri olduğunu söyleyebiliriz... Mustafa Koç, fotoğrafa olan ilgisini de Afrika'da çektiği vahşi hayvanlar sergisiyle gösterdi. Koç, şu sıralarda su altı fotoğraflarından oluşan bir sergi hazırlığı içinde.
Su altı fotoğrafçılığının çok daha zor olduğunu belirten Mustafa Koç, DenizTemiz Dergisi'ne verdiği röportajda 'Açıkçası hiç acelem yok. Dalış yapmak ve fotoğraflamak istediğim birkaç yer daha var. Özellikle Avustralya'ya, dünyanın en büyük mercan kayalıkları olarak bilinen Great Barrier Reef'e, sonra da Galapagos Adaları'na gitmeyi çok istiyorum. Çekimlerin ardından da kitabı ve sergiyi nasıl sınıflandıracağımıza karar vereceğiz. Deniz canlılarının türlerine göre veya denizlere göre bir konsept oluşturacağız. Tabii tüm bunlara elimizdeki fotoğraflara bakarak karar vereceğiz. Bu sebeple şu anda size ikinci sergimin tarihini kesin olarak vermiyorum' demişti.

PKK'lı teröristler Kerkük'te umudu onlara bağladı

PKK'lı teröristler Kerkük'te umudu onlara bağladı

Haşlanmış yumurtanın suyunu sakın dökmeyin!

Türkiye’nin İlk İnsansı Robot Fabrikası Üretimine Başladı

Ünlü türkücünün kızı evlendi! Kilo kilo altın taktılar