İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3,4950
  • 4,1763
  • 145,67
  • 104.123
Reklamı Kapat

Motokros tutkusu İstanbul'u yakacak

Her sene heyecan fırtınasına sahne olan Red Bull X-Fighters Dünya Turu, başladı. İlk turda Dubai'nin kumları arasından galip çıkan sürücü Yeni Zelandalı Levi Sherwood oldu. Tur, 16 Haziran'da İstanbul'a gelmeden önce geçen yılın şampiyonu Dany Torres ve Sportif Direktör Tess Sewell ile konuştuk.

ADİL DEMİRÇUBUK
adil.demircubuk@aksam.com.tr

Dünyanın en prestijli motorkros turu, Dubai'deki Jumeriah Kumsalı'nda başladı. Altı duraktan oluşan 2012 Dünya Turu'nun ilk ayağında, İspanyol sürücü Dany Torres zafere ulaşan isim oldu. ABD'li Nate Adams, Norveçli Andre Villa, Japon Eigo Sato ve Avustralyalı Josh Sheehan son şampiyonu yıkmak için tozu dumana katmaya hazır. Ödül, tam 1 milyon dolar. Yarışlar Dünya Turu kapsamında 12 Mayıs'ta California'nın Glen Helen Yarış Yolu'nda; 16 Haziran'da ise İstanbul'da düzenlenecek. Biletler, biletix'te satılmaya başlandı...

Bu sene de şampiyonluğun en büyük favorisi olarak gösterilen Dany Torres ile spora başlayışından, geçen seneki şampiyonluğa birçok konu hakkında konuştuk.

- Bu spora nasıl, ne zaman ve neden başladınız?
15 yaşında başladım. Daha önce motosiklete biniyor, motokros yapıyordum. Ama bu sporu seçtim, çünkü bu sporun adrenalini daha iyi ve motorumla numaralar yapmayı seviyorum.
- Peki, sizi çeken nedir? Tehlikeli sporlar yapmayı mı seviyorsunuz?
Tehlikeli ama seviyorum. Çünkü her numara yaptığınızda, her başarılı olduğunda, 'Ooh' diyorlar ve bu gerçekten iyi geliyor.
- Bu sporu yapmaya yeni başladığınız ilk günlerde, hangi numarayı ilk defa yaparken çok heyecanlandınız?
İlk numarayı hatırlamıyorum. Ama 'hiçbir şey' adlı numara olmalı.
- Geçen sene seriyi siz kazandınız. Sırrınız neydi?
Bilmiyorum. Belki de sır şuydu: Bütün sezon hiç hata yapmadım. Böyle büyük bir yarışmada hata yapmak kolaydır. Çok fazla doğaçlama vardır.
- Peki, geçen seneden beri ne yaptınız?
Hiçbir şey, çünkü Sydney'deki son gösteriden sonra iki ya da üç gösterim vardı. Ondan sonra da, üç ay önce ayak bileğimden ameliyat oldum. Çünkü geçen sene Red Bull X-Fighters sezonunda düşmüştüm. Ameliyattan sonra üç ay motosiklete binemedim.
- Yani sakatlandığınız halde seriye devam ettiniz...
Evet, seriye devam ettim, ama tıbbi destekle. Sonunda sezon bittikten sonra 'Ameliyat olmak zorundayım' dedim. Doktorlar deli olduğumu düşündüler.
- Bu sene en büyük rakibiniz kim?
Bütün sürücüler büyük rakip, çünkü seviyeleri gerçekten yakın. Ben kazanabilirim ya da Eigo Sato kazanabilir. Her şey olabilir...
- Üçüncü durak İstanbul'da olacak. Daha önce hiç İstanbul'a geldiniz mi? Ne düşünüyorsunuz?
İstanbul'a geldim ama sadece havaalanına.
- İstanbul'u düşündüğünüzde aklınıza ilk ne geliyor?
Bilmiyorum, çünkü hiç gitmedim ama gitmek istiyorum.
- En büyük hayaliniz nedir?
Başarılı bir kombine numara yapmak... Bence bu, bir yarışmayı kazanmam için çok iyi olacaktır. 15 yaşındayken, bu spora yeni başladığımda, bir hayalim vardı. 'Her şeyden önce Red Bull şampiyonluğunu kazanmak istiyorum' derdim. Önceki sene şampiyonluğu kazandım. Şimdi başka bir hayalim var. X-Games'i de kazanmak istiyorum.

BU MOTORLAR YEDİKULE'DE YARIŞACAK
Red Bull X-Fighters Sportif Direktörü Tess Sewell ne diyor?
- Bu sene ilk defa herhangi bir durağı kimin kazanacağı veya kimin tur şampiyonu olacağı konusunda fikrim yok. Levi Sherwood formda, hazır bir halde geri gelen eskiler de var. Mat Rebeaud motora geri döndü ve kazanmaya gerçekten aç.
- Turun önemli tarafı değişiklikler değil, üç turun tekrar aynı şekilde düzenlenecek olması.
- Bence İstanbul bu seneki durakların görsel açıdan en etkileyici olanı olacak, çünkü kale duvarlarının içinde olacağız. Kremlin Duvarı'nın, Piramitlerin yanında yarışmalar yaptık ve Yedikule'nin içi de benzer olacak. Konstantinopolis halkının bu duvarların içinden şehirlerini savunduklarını, ok ve yay kullandıklarını hayal edebiliyorsunuz, oradaki zindanlara giriyorsunuz.
- Yarışmayı izlemeye geldiğinizde bu sporu bilmiyor olabilirsiniz. Ama ayrıldığınız zaman iyi kavramışsınızdır. İzlemek için oturduğunuzda ve birkaç saat ayırıp bu etkinliği seyrettiğinizde eksiksiz bir gösteri izlersiniz.
- Ben olsam biletimi erkenden alırdım.

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Habur Sınır Kapısı yakınlarında başlatılan tatbikat 5’inci gününde

Irak sınırında tatbikat 5’inci gününde

Haşlanmış yumurtanın suyunu sakın dökmeyin!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

iPhone 8 çılgınlığı başladı

En Çok Okunanlar