İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.8101
  • 4.6578
  • 163.26
  • 115.147
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Filmler, Osmanlı’nın kapılarına dayandı!

‘Minyatür Tekniğiyle Film Afişleri’ adlı bitirme teziyle; film karakterlerini Osmanlı tarzı minyatürler şeklinde resmeden Murat Palta yurtdışında dahi ilgi gören eserlere imza atmış oldu. Murat Palta’yla görüştük ve fenomene dönüşen fikrini konuştuk.

Kaan KAVUŞAN
kaan.kavusan@aksam.com.tr

Murat Patla’nın internet üzerinden hızla yayılan minyatürlerinin ünü Türkiye’yi de aştı ve yurtdışındaki pek çok internet sitesinde haber oldu. Bunlar arasında dünyaca ünlü ‘The Huffington Post’ da var.

FİLMLER OSMANLI'NIN KAPILARINA DAYANDI / FOTO GALERİ

Palta’nın Osmanlı minyatürlerinin ilgi çekme sebebiyse bu sanatı olduğu kadar, filmleri de kendine bir arka plan olarak seçmesi. Marlon Brando’nun kafasındaki kavuğa bakabilmek, ‘Yıldız Savaşları’ndan çıkma yeniçerilere hayret etmek ve ‘Yaralı Yüz’ün Tony Mantona’sını elindeki makineli tüfeğine rağmen kafasında fesle görmek, değişik bir deneyim. Palta’yla internet üzerinden görüştük ve dahiyane fikrini konuştuk…

- Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

Dumlupınar Üniversitesi Grafik Bölümü’nden yeni mezun oldum. İllüstrasyon ağırlıklı çalışmalar yapıyorum. İspanya’nın Toledo şehrinde Astrolab Estudio’da staj görüyorum. Sonra ne olur bakacağız, daha 22 yaşındayım.

- Filmlerle, Osmanlı minyatürlerini sentezleme fikri nereden aklınıza geldi?

Kardeşim Burak’la film hastasıyız... Beraber film izleyip üzerinde geyik yapıyoruz… İlk işim ‘Star Wars’ fikri de böyle bir muhabbet sonrası doğdu. Uygulamaya koyulup bobiler’e (http://murthy.bobiler.org/) yükleyince internet çapında aldığım tepkiler olumlu olduğunu gördüm. 

Üniversitenin son senesinde bir tez konusu seçmem gerektiğinde, bu fikri diğer filmlere de uyarlamak geldi aklıma. Altında yatan fikir de Batı’ya Doğu gözüyle bakmaktı.

- En sevdiğiniz filmler neler? Birinin minyatürünü yapmayı ve seriye eklemeyi düşünüyor musunuz?

Yapmadıklarım arasından sayacak olursam: ‘Easy Rider’, ‘Oldboy-İhtiyar Delikanlı’, ‘İyi Kötü ve Çirkin’, ‘Rio Bravo’, ‘Midnight Cowboy-Gece Yarısı Kovboyu’, ‘Vanishing Point-Ölüm Noktası, ‘2001: A Space Odyssey-2001: Uzay Macerası’, ‘3:10 to Yuma-3:10 Yuma Treni’, ‘Fargo’, ve ‘Vivre Sa Vie-Hayatını Yaşamak’ diye alır başını gider... Belki ekstradan birkaç tane yapabilirim ama sadece bu yönümle bilinen bir tasarımcı olarak tanınmak istemiyorum. Bir sonraki çalışma ‘The Big Lebowski-Büyük Lebowski’ olabilir.

TÜRK FİLMİNDE TAM TERSİ 

- Türk filmlerinden bu tür uygulamalar yapacak mısınız?

Türk filmlerini geleneksel Türk sanatıyla irdelemek olmaz. Ama aksini düşünecek olursak ortaya yine değişik bir şeyler çıkabilir. Meselâ Behance’de (bu tarz paylaşımlarda bulunulan bir internet sitesi) Tarkan filmlerinin Hollywood tarzında tasarlanmış afişlerini görünce çok beğendim. Buna benzer bir projem daha var. Sürpriz olsun.

- Film seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Üç özellik gerekli: Kült filmler olmalı… (Batı kültüründen izler taşımalı. Meselâ Old Boy filmini yapmayı çok isterdim ama zaten Uzakdoğu’nun kendine has minyatürü var. Bununla karışmasını istemiyorum...) Aynı şekilde ‘İyi, Kötü ve Çirkin’ filmini uyarlamak isterdim fakat kovboylar ile Osmanlı’nın birbirine karışması gereksiz olur. Bir de minyatür tarzına uyarlanabilir nitelikte olmalı. 

- Film dışında yine minyatür aracılığıyla yaratıcı bir şey yapmayı düşünüyor musunuz? 

Olabilir. Geleneksel olandan yola çıkabileceğim başka bir nokta daha var, o da Orta Asya dönemi Türk kültürü. Oradan eğlenceli bir şeyler çıkabilir.

- Gelen tepkiler nasıl? 

Tahminimden daha fazla sayıda ve hepsi olumlu yönde. Olumlu tepkiler de içeriğine göre ikiye ayrılmış durumda: Bir grup, film hastası insanlar. Filmlerdeki karakterleri ve sahneleri bu şekilde görmenin verdiği şaşkınlıktan bahsediyorlar. Diğer grupsa olaya Doğu-Batı sentezi yönünden bakarak övüyorlar.

- Sergi planınız var mı? Görmek isteyen sadece internetten mi bulabiliyor?

Şimdilik sadece internetten fakat sergi fikri aklımda. Çok isterim.

- Eserleri maddiyata çevirmek üzerine tekliflerle gelen oluyor mu?

Evet. “Çalışmanın orijinalini bana yollayabilir misin?” diyenler oldu. Hem de Dubai’den. Orijinallerin tez çalışmasının parçası olduğunu, bu yüzde okulda tutulduğunu söyleyince, inanmadılar. “Gidip alamaz mısın?” dediler.

- Yurtdışından birçok site eserlerinizi paylaşmış... Mesela dünyaca ünlü haber sitesi ‘The Huffington Post’a çıkmışsınız... 

Gerçekten beklemediğim bir şeydi. Sadece bir tez projesi olarak düşünmüştüm. Sanat eleştirmenlerinin tek tek irdeleyerek bloglarında yorumlarda bulunacağı ya da Miramax’in kendi sitesinde yayınlanacağı aklımın ucundan bile geçmezdi. Şaşırtıcı ama aynı zamanda gurur verici tabii ki.

'Zeytin Dalı Harekatı' başladı

'Zeytin Dalı Harekatı' başladı

Bilim dünyasını şaşırtan limon ve sarımsak mucizesi!

ABD'nin uçak mezarlığından çarpıcı kareler

Eskişehir'de yolcu otobüsü ağaçlara çarptı! Onlarca ölü ve yaralı var

En Çok Okunanlar