Reklamı Kapat

Buldozer kullanmak ister misiniz?

Küçükken en çok kamyon ve kepçelerle oynamayı seven çocuklardan mıydınız? Hep, gerçek bir buldozer kullanmak mı istediniz? Bir 'şehir fırsatı' sitesi, 'buldozersever sessiz çoğunluğun' isteğini fırsat olarak sununca, biz de tecrübe ettik... İşte buldozer kullanmanın incelikleri!

PINAR HİÇDURMAZ
pinar.hicdurmaz@aksam.com.tr
FOTOĞRAFLAR: Münevver Gizli

Pek çok kişi görüyoruz ki insanlar seviyor yolun ortasında durup iş makinelerini izlemeyi... Durup izlemesek bile merakla süzmeden geçemeyiz. O devasa cüsseleriyle, incelikle işlerini yaparlar... O kocaman gövdelerin, Robocop gibi ağır ağır hareket edişi, hatta 'Transformers' filmindeki gibi form değiştirip bir anda dile gelecekmiş gibi etkilenebilirsiniz. Hepimizde aynı etkiyi bırakmasa da en azından iş makinelerine hayranlığı olanlarda böyledir. İşte Groupon da iş makinelerine hayran olanlara bu 'büyüleyici makineleri' kullanma fırsatı satıyor. Sitelerinde 'Bambaşka Bir Tecrübe Edinin! Buldozer Kullanma Deneyimi 300 TL Yerine     59 TL'den Başlayan Fiyatlarla!' ilanını gördüğümüzde 'Acaba kimler kullanır ya da kullanmak isteyen çıkar mı?' diye düşündük ve aradık firma yetkililerini. Yapılacak ilk etkinliğe katılmak istediğimizi söyledik. 
Bizim de dahil olduğumuz ilk grup geçen hafta cumartesi günü toplandı. O gün İstanbul'da bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyordu; 'Herhalde kimse gelmez' dedik.
Fakat yağmura rağmen 10 kişi vardı. Beş kişi de çoktan makineleri kullanıp gitmişti.

EHLİYETE GEREK YOK
Bekleyenlerin arasında annesiyle gelmiş 4 yaşında bir erkek çocuğu bile vardı. O da annesiyle birlikte bu deneyimi yaşadı. Çünkü buldozeri kullanabilmek için 14 yaşından büyük olmak gerekiyor. Üstelik ehliyetinizin olmasına bile gerek yok. Bu deneyimi yaşamak isteyen diğer kişilerle biraz sohbet ettik ve neden böyle bir etkinliğe katıldıklarını sorduk. Hepsinin cevabı farklıydı.
İlanı ilginç bulup gelen de, hep kullanmayı hayal edip merak eden de 'Kesin kullandırmazlar, indirip bindirecekler, ben de firmanın foyasını ortaya çıkarırım' diyen de vardı. Bu tür 'hin fikirliler' hayalkırıklığına uğradı çünkü sırası gelen herkes bu makineleri kullandı...

TERS KEPÇE DENEYİMİ
Biraz da iş makinesi kullanmanın nasıl olduğundan bahsedelim. Kullandığımız iş makinesinin adı 'backhoe loader' yani ters kepçe yükleyici. Kullanmadan önce operatörden 5 dakikalık bir eğitim alıyorsunuz. Aslında ne kadar basit bir kullanımını olduğunu gördüğünüzde şaşırıyorsunuz. Gaz, fren ve direksiyonun yanındaki vites hepsi bu kadar. Sonra bas gaza ve ilerle. İlk başlarda biraz tereddüt ediyorsunuz fakat ilerledikçe bu tedirginlik yerini bir keyfe bırakıyor. Çok yavaş gitmenize rağmen duyduğunuz o gürültü sanki çok hızlı gidiyormuşsunuz hissini veriyor. Pek bir havalı hissettirdiğini de söylemeliyiz. İş makinesini yaklaşık 15 dakika boyunca kullanabiliyorsunuz. Acemiler turlarını bitirdikten sonra operatörden de küçük bir 'backhoe loader' şov izledik. Gerçekten heyecan verici bir şovdu diyebiliriz. Tabii aynı hareketleri yapabilmek için yani gerçek bir iş makinesi operatörü olabilmeniz için 'G' sınıfı ehliyetiniz olması gerekiyor.
Operasyon bittiğinde, katılanlara 'Böyle bir etkinlik sizlere ne kattı?' diye sorduk. 'Çocukluk hayalim gerçek oldu, tahminimden de daha keyifliydi' gibi yanıtlar geldi. Bundan sonra yolda iş makinelerini izleyen bir kalabalık görürlerse 'Ben bunların aynısından bir tane kullandım. Bakmayın öyle büyük gözüktüğüne, gözünüz korkmasın. Kullanması çok kolay' diyecekler de var...

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında Ermeni keşif timinin sabotaj girişimi Azerbaycan askerlerince ö

Azerbaycan, Ermeni keşif timinin sabotaj girişimini önledi

Gündem ve haberleri Akşam Gazetesi yazarlarından takip edin (22 Şubat 2017)

Polisin elinden kaçan cezaevi firarisi adliyeyi birbirine kattı

Türkiye'de yaşayan köpek ırkları ve özellikleri

En Çok Okunanlar