AKŞAM | PAZAR | 22 AĞUSTOS 2010, PAZAR

'En iyi Yacht Club bizim'

Yazın başında hizmet vermeye başlayan D Marin Didim Yacht Club, kısa zamanda popüler bir buluşma noktası oldu. Ünlü iç mimar Hasan Mingü tarafından tasarlanan Yacht Club'ın restoran, otel ve plajı büyük ilgi görüyor. Club Şefi Yuvalı, 'Türkiye'deki marinalar içinde en iyi Yacht Club'a sahibiz' diyor.yacntic

Marinalar her ne kadar teknelerin güvenle konakladığı ve hizmet aldıkları yerler olsa da son yıllarda birer sosyal mekan olma özelliği de kazanıyor. Dünyanın popüler yat limanlarındaki restoran, kafe, otel ve alışveriş mekanları yat sahiplerinin yanı sıra bölge halkı tarafından da sık sık ziyaret ediliyor. Özellikle Avrupa'daki marinaların restoranları, barları yörenin en 'trendy' mekanları. Hatta birçoğunda yer bulmak mümkün değil, günler öncesinden rezervasyon yaptırmanız şart!
Türkiye'de de bu yöne doğru bir kayış olduğunu gözlüyoruz. Art arda açılan marinalar ve sosyal tesislerin şıklığı, kalitesi bu gidişin işaretleri... Her ne kadar yolun başında olsalar da umut vaat eden, başarılı uygulamaların sayısı artıyor. Bu kategoride yer alan marinalardan biri D Marin Didim.
Kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük marinası olan D Marin Didim, birkaç ay önce Yacht Club'ı da hizmete açtı. Doğuş Grubu, marinanın inşaatı sırasında aslında bir tesis yapmış ancak daha iddialı bir tesise karar verilince bina elde geçirilip tamamen değiştirilmiş.
Ünlü iç mimar Hasan Mingü tarafından tasarlanan Yacht Club, kasım ayında tamamlandı ancak tüm ünitelerin hizmet vermeye başlaması mayıs ayında mümkün oldu. 
Uzun yıllar Net Holding ve başka şirketlerde üst düzey yöneticilik yapan Yacht Club Şefi Uğurhan Yuvalı, inşaatın yapımı sırasında Hasan Mingü ile ciddi bir mesai harcamış. Yuvalı, 'Hedefimiz denizcilerin ruhunu yansıtan sade, ferah ve kaliteli bir mekan yapmaktı. Kullandığımız malzemeden, en küçük objeye kadar bu ilkelere dikkat ettik' diyor.
Yacht Club'ı görünce Yuvalı'nın haklılığı da ortaya çıkıyor. Lobiden SPA merkezine, odalardan restorana kadar bu inceliği hissediyorsunuz. Gözü yormayan, dinlendirici, misafirlerin konforu için her türlü ayrıntının düşünüldüğü bir mekan yaratılmış rüküşlüğe, gösterişe kaçmadan...
Lobideki el yapımı 100 yaşını geride bırakmış Tayland sandalı, 18. yüzyılda deniz aşırı yolculuklar yapan şık kadınların kullandığı deri valiz, dünyanın en önemli yelkenlilerinin maketleri Mingü'nün özel olarak seçtiği parçalar olarak dikkat çekiyor.
Yacht Club; giriş katta restoran ve havuzbaşı, alt katta SPA merkezi ve fitness salonu, 14 adet oda ve Bluepoint Beach Club'dan oluşuyor. Marina içinde market, butikler, bar ve tekne malzemelerinin satıldığı bir alışveriş merkezi de bulunuyor.

Bİzİm mutfaĞa çİftlİk balIĞI gİremez
Yacht Club'ın en iddialı olduğu mekanlardan biri restoran. 4 ay boyunca menü üzerinde çalıştıklarını söyleyen Uğurhan Yuvalı, 'Mengenli, Sheraton otellerinde çalışmış aşçıbaşımızla birlikte hazırladık menüyü, müşterilerimize tattırdık, onların görüşlerini de aldık' diyor. Marinanın ziyaretçilerinin çok farklı ülkelerden insanlar olması nedeniyle herkese hitap eden Akdeniz yemekleri ağırlıklı bir mutfak tercih edilmiş. Mezeler, balıklar, etler özel malzemelerle yapılıyor. Yuvalı, 28 gün kemik üzerinde dinlenmiş et kullandıklarını, menüdeki tüm balıkların deniz balığı olduğunu ve işlenmemiş olarak aldıklarını söylüyor. Restoranın şarap menüsü de oldukça zengin. Şu anda 80 farklı şarap markası var; her zevke her keseye uygun şarap bulmak mümkün.

YABANCILARIN GÖZDESİ
Marinanın içindeki tüm sosyal mekanlar halkın da kullanımına açık. Yat sahiplerinin yanı sıra tatilciler ve Didim halkının da büyük ilgi gösterdiklerini anlatıyor Yuvalı. Didim'de yerleşik çok sayıda Avrupalının yemek için kendilerini tercih ettiklerini söyleyen Yuvalı, 'Sadece restoranı değil, diğer hizmetlerimizi de tercih ediyorlar. Örneğin fitness salonu ve SPA merkezi birkaç ay önce hizmete girdi ama 40'ı aşkın üyesi oldu. Tekne sahipleri ve günlük kullananlarla birlikte bölgenin en rağbet gören spor salonuyuz' diyor.
Yuvalı, 'İnsanların kendini rahat hissettiği, birbirleriyle tanışıp ahbap oldukları, müşteri değil misafir olduklarını hissedecekleri bir tesis hayal ettik. Kısa zamanda da bunu başardık, müşterilerimiz çalışanlarımızı tanır, adını bilir, gelmeden önce ararlar. Burada tanışıp arkadaşlıklarını ilerletenler var. Şık, samimi bir aile ortamı oluşturduk' diyor. 

BODRUM'A DÜZENLİ SEFER BAŞLADI
D Marin Didim, Didim ve Bodrum halkı için yeni bir hizmet başlatmış, çok zekice. Bodrum-Didim arasını karayoluyla 1,5 saatte alabiliyorsunuz, şu günlerde devam eden yol yapımı, hafta sonları yoğunlaşan trafik gibi nedenlerle bu süre daha da uzuyor. Marina yöneticileri de denizi kullanmaya karar vermiş ve günde karşılıklı iki sefer başlatmışlar. Sabah D Marin Didim'den kalkan tekne 20 dakika sonra Bodrum Yalıkavak'ta. Teknelerini marinaya bırakıp Bodrum'a gitmek isteyenler, alışveriş ihtiyacı olanlar, Bodrum'dan akşam kaliteli bir balık yemek için Didim'e gelenler büyük ilgi gösteriyor bu seferlere.

Esin GEDİK
esin.gedik@aksam.com.tr

  • Diğer Haberler

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3