Dr. Murat Kınıkoğlu muratkinikoglu@yahoo.com

kategori2

Ani iniş çıkışlar gösteren tansiyona dikkat!

Geçtiğimiz mart ayında Lancet dergisinde yayınlanan bir araştırma...
2000 kişinin tansiyonlarındaki değişim takip edildi... Araştırmadan çıkan sonuç: Kan basınçlarında ani büyük değişiklikler olanlarda felç geçirme riski 6 kez daha fazla

Hepimizin tansiyon ölçümleri gün içinde küçük değişiklikler gösterir, bir diğer deyimle tansiyonumuz her zaman aynı değerde çıkmaz, evde ölçtüğünüz tansiyon on dakika sonra eczanede ölçtürdüğünüz tansiyondan farklı çıkar. Gün içinde; sinirlenmeyle, üzüntüyle, korkuyla, ani bir haberle heyecanlandığımızda veya fiziksel bir eforla, yürümeyle, koşmayla, seks sırasında aynı kalp atışlarımız gibi tansiyon da yükselir ve sonra kendiliğinden normale iner. Gene de bu inip çıkmaların belirli bir sınır içinde olmasını bekleriz. Diyelim öğleden önce büyük tansiyonunuzu 130 mmHg olarak ölçtünüz, öğleden sonra tansiyonunuz 120 veya 140 mmHg çıkabilir ama durduk yere 190' a çıkması normal değildir. Bu tip ani tansiyon yükselmelerinin altında genellikle aşırı yorgunluk, stres, çözülmemiş ruhsal sorunlar, öfkeler vardır. Altta yatan nedeni bulup halletmeden tansiyon oynamalarını engelleyemeyiz. Eskiden ani tansiyon yükselmelerini -tansiyon kendiliğinden normale indiği sürece- fazla önemsemezdik ancak Mart ayında Lancet dergisinde yayınlanan bir çalışma ani inip çıkan tansiyonların felç riskini artırdığını kesin olarak gösterdi. Araştırmaya katılan 2000 kişi tansiyonlarındaki değişimler açısından gruplara ayrılıp takip edildi. Kan basınçlarında büyük değişiklikler olanlarda felç geçirme riski 6 kez fazla bulundu. En riskli olanların kan basıncı en fazla yükselen hastalar olduğu görüldü. En yüksek olan grupla en düşük olan grup kıyaslandığında kan basıncı fazla yükselen grupta felç geçirme riski 15 misli yüksek bulunuyor.

Bu çalışmadan iki sonuç çıkarabiliriz:

1 Tansiyonunuz iki de bir yükseliyorsa, bir süre sonra kendiliğinden normale inse bile önlem almanızda, sebebini bulmanızda fayda var. Acaba ilacınızın dozu mu kafi gelmiyor, son günlerde stresiniz mi fazla, yoksa kilo mu aldınız? Tansiyonu iniş çıkışlar gösteren hastaların fazla kilolarından kurtulmaları, sebze meyve ağırlıklı bir beslenme sistemine geçmeleri, az tuzlu bir diyet ve düzenli yürüyüş yapmaları gerekiyor. Bu tedbirler, ani yükselme ataklarının sıklığını ve derecesini azaltıyor. Bu arada stresten uzak durmanız gerektiğini de ilave edeyim. 


2 Tansiyonlarında ani yükselmeler olan kişilerde minik beyin kanamaları daha sık görülüyor. Bu hastaların düşük doz aspirin ve kan sulandırıcı kullanımında dikkatli olmaları gerekir. İnişli çıkışlı tansiyonu olan hastaların tedavide kullandıkları ilaç grubu da önemlidir. Bildiğiniz gibi biz doktorlar hastanın cinsiyetine, yaşına, birlikte kalp hastalığı olup olmamasına göre ilaç grubu seçimi yapıyoruz. Betabloker dediğimiz ilaç grubunu ani tansiyon değişimleri olan hastalarda tercih etmiyoruz.


Uzun mesai saatleri kalp krizi riskini artırıyor

İşkolik hastalarım, kolesterol, şeker veya yüksek tansiyon sorunu nedeniyle biraz yürüyüş yapın dediğimde 'doktor bey zaten eve geç geliyorum' diye cevap veriyorlar. 'Soyun dökün, yemek derken saat dokuz oluyor, çocuklarla ilgilenmek lazım, yürümeye, koşmaya vakit mi kalıyor.' Bu cevabı aldığım kişiler yalnız maddi imkanları sınırlı, sabit gelirli insanlar olsa yanmam, aralarında büyük patronlar, tüm ailesine ömür boyu yetecek mal varlığı olanlar da var. Bu kişiler içine düştükleri çok çalış-çok kazan sarmalından çıkıp kendilerine ve ailelerine vakit ayıramıyorlar. Aşırı yorgunluğa bağlı sağlık sorunları başladığında da iş işten geçmiş oluyor.
Londra Üniversitesi tarafından yapılan ve bu ay Eurepean Heart Journal dergisinde yayınlanan bir çalışma uzun mesai saatlerinin kalp krizi riskini artırdığını gösterdi. 6000 ingiliz çalışanın 10 yıl boyunca takip edildiği çalışma, günlük mesaiyi üç saatten fazla uzatmanın (günde 10 saat ve üzerinde çalışmak) kalp krizi, kalp ağrısı ve kalp krizinden ölüm riskini % 60 artırdığını gösterdi. Çalışma saatlerinin fazla olması kalbi en az sigara, şişmanlık, şeker hastalığı gibi önemli risk faktörleri kadar kötü etkiliyor. Peki, kimler fazla mesai yapıyor? Çalışma bu konuda da bazı ipuçları verdi. Erkekler kadınlara göre 6 misli daha fazla mesai yapıyorlar, evlilerde bekarlara kıyasla 9 misli daha çok mesaiye kalıyor.

 Yasal Uyarı: TurkMedya internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TurkMedya Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3