AKŞAM | SPOR | 17 MAYIS 2010, PAZARTESİ

Yeşil devrim

Beşiktaş'ı deviren Timsahlar, Fenerbahçe'nin Trabzonspor'la berabere kalmasıyla mutlu sona ulaştı. Şampiyonlar Ligi'ne de doğrudan katılma hakkı kazanan Yeşil Beyazlılar çağ kapatıp, yeni bir çağ açtı

bursa

Bursaspor şampiyon... Bu iki kelimenin önemi, olayın sıcağı sıcağına yeterince anlaşılamaz. Devrim, ihtilal, tarih yazmak gibi kavramların hiçbiri Bursaspor'un elde ettiği başarıyı anlatmaya yetmez. Bursaspor'un şampiyonluğu, ancak zafer sarhoşluğu yerini sağduyuya bırakıp, 16 Mayıs 2010'da yaşanan olayın etkileri ortaya çıkmaya başlayınca gerçek değerini bulacak. Bursaspor dün çağ kapatıp yeni bir çağ başlattı. Artık Türk futbolunda sadece dört büyükler yok. Bursaspor da sadece Türkiye'nin değil, bütün Avrupa'nın büyük takımları arasına girdi. Çünkü endüstriyel futbola karşı Ertuğrul Sağlam ve öğrencileri amatör ruhu yeniden canlandırdı. Bursaspor, Türk futbolunun da öncüsü oldu.

TARİH SİZİ YAZACAK
Sivasspor'un açtığı yoldan giden Yeşil-Beyazlılar, bayrağını zirveye dikip, Türkiye'de ve Avrupa'da küçük diye tanımlanan kulüplere de gelecek sezonlarda büyük hedefler için oynama ilhamı verdi. Bu başarıya imza atan bütün Bursa halkı, Bursaspor başkanı ve yönetimi, Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam ve Bursasporlu futbolcular ile Timsah'a gönülden destek veren herkes ne kadar övünse az. Tarih yazdınız, tarih de sizi yazacak.

O SENE BU SENE
Türkiye'de ezberler bozuldu. Bunu başaran da Ertuğrul Sağlam oldu. Bütün Türkiye'nin 'Adam gibi adam' diye tanımladığı genç teknik adam tarih yazdı. Bunu başarırken de paranın her şey olmadığını ispat etti. Galatasaray 129 milyon 550 bin, Fenerbahçe 112 milyon 900 bin, Beşiktaş 88 milyon 200 bin, Trabzon da 58 milyon 650 bin euro. Bursa ise sadece 34 milyon 800 bin euro. Yeşil Timsahlar mütevazı bütçesine karşın yüreğiyle oynayıp tarihi değiştirdi. Sağlam, bu büyük başarıya karşın alçakgönüllülüğünden taviz vermedi ve gözyaşları içinde, şampiyona yakışır şekilde şunları söyledi: Şimdi artık üzerimizde Şampiyonlar Ligi'nde Türkiye'yi temsil etmenin ağır yükü var. Bize inanan güvenen herkesin güvenini boşa çıkarmamak için çalışacağız. Bu tarihi bütün şehir yazdı. İyi bir ekip oluşturduk, ekip birlikteliği ile şampiyonluk geldi.

Bu onur da bu para da Bursaspor'un
Süper Lig'in 52. şampiyonu Yeşil Timsahlar, 1983-84 sezonunda Trabzonspor'un şampiyonluğunun ardından üç büyüklerin hegemonyasını sona erdiren ilk Anadolu takımı olarak tarihe geçip dünya çapında bir prestijin yanı sıra maddi olarak da büyük bir kazanç elde etti. Bursa'nın kasasına ligden ve Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan katılımdan yaklaşık 40 milyon lira girecek. Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi'ne kalamazsa 5 milyon euroluk yayın geliri de Bursaspor'un olacak. Bu sezondan sonra naklen yayından şampiyonlara verilen para 4 yerine Bursa'nın da katılımıyla 5'e bölünecek. Bursaspor, Trabzonspor'la Süper Kupa finalinde karşı karşıya gelecek.

Bir asır gibi iki dakika
Bursaspor'un Beşiktaş maçı başladığında gözler sahadaydı ama kulaklar İstanbul'u dinliyordu. Fenerbahçe'nin gol attığı haberinin şoku çabuk atlatıldı. Trabzonspor'un gol haberi Bursa'nın havasını değiştirdi. Ardından Batalla ve İbrahim Toraman'ın gollerinden sonra Bursaspor'un devrimi için artık geri sayıma geçildi. Bu sırada 87. dakikada Necip'in asistinde Uğur İnceman farkı bire indirdi. Cüneyt Çakır'ın Bursa-Beşiktaş maçının bittiğini belirten son düdüğünün ardından Bursalılar, İstanbul'dan gelecek haberi beklemeye başladı. Yaklaşık iki dakika süren bu bekleme süreci Bursalılar'a bir asır gibi geldi. Mutlu haber gelince de Bursa bayram yerine döndü.

Fatih Sultan Mehmet benzetmesi
'Öyle mutluyuz ki bu sene şampiyonluğun canı cehenneme', Ertuğrul Sağlam'ın at üzerinde Fatih Sultan Mehmet, Bursasporlu futbolcuların da yeniçeri olarak resmedildiği 'Bekle bizi Avrupa, helal olsun çocuklar', 'Seni şampiyon olasın diye sevmedim' ve 'Şampiyonluk güzel ve masum demek; tıpkı annem gibi' yazılı pankartlar fazla söze gerek bırakmadı.

R.Madrid'i getireceğiz
Bursaspor'un golcü futbolcusu Sercan Yıldırım, Timsahlar'a Şampiyonlar Ligi'nde Real Madrid hedefi gösterdi. Galatasaray maçında liderliği verdikleri zaman bile inançlarını kaybetmediklerini anlatan Sercan 'Yemin ediyorum içim o kadar rahattı ki. Son dakikaya kadar inancımızı kaybetmedik. Çok mutluyuz. Gözyaşlarımızı tutamadık. Hak ettiğimizi düşünüyorum. Sezon başındaki hedefimizin çok çok üstüne çıktık ve şampiyon olduk. Çok iyi bir kadromuz vardı. Kenetlenmemiz ve arkadaşlığımız farklıydı. Burada kalmamamız gerekiyor. Şampiyonlar Ligi'nde Real Madrid gibi takımlarla burada oynamak istiyoruz. Hayalimizdeki oyuncularla birlikte oynayacağız belki de... Oradan da bir başarıyla çıkarız diye düşünüyorum' diye konuştu.

ALLAH razı olsun
Bursaspor'un şampiyonluğunun mimarlarından Ali Tandoğan, 'Kimse bizim şampiyonluğumuzu istemiyordu. Bileğimizin hakkıyla buralara geldik' dedi. Tecrübeli futbolcu, Fenerbahçe ile berabere kalan Trabzonspor'a teşekkür edip, 'Trabzonlu tüm futbolculara başındaki hocasına kadar Allah razı olsun. Onlar bize şampiyonluğu getirdiler. Biz şampiyon olduk ama bizim şampiyonumuz da Trabzonspor. Oynayan, oynamayan herkes müthiş bir arkadaşlık içindeydi. Bizim sırrımız da herhalde buydu' diye konuştu.

 

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3