AKŞAM | EKONOMI | 01 MAYIS 2010, CUMARTESİ

ABD'de 'çocuk menüsü' yasaklandı Türkiye'de 5 TL'den satışa devam

mcABD'nin Kaliforniya Eyaletine bağlı Santa Clara Bölgesi, yüksek kalori veren oyuncak hediyeli menülerin yasaklandığını duyurdu. Buna göre, menü 485 kalorinin üzerindeyse ya da yağ oranı yüzde 35'i aşıyorsa, oyuncak hediye edemeyecek. Bölge mahkemesi, kurallara uyulmaması durumunda, oyuncak veren menü başına 1.000 dolar ceza kesileceğini açıkladı.


OYUNCAK HEDİYE EDİLİYOR
Türkiye'de ise uluslararası zincirlerde de yerel zincirlerde de hediyeli çocuk menülerinin satışı devam ediyor. Burger King, 5.75 TL'lik çocuk menüsünde, bu aralar çocukların gözde çizgi film kahramanı olan Sünger Bob'un oyuncağını hediye ederken, Mc Donalds 5.80 TL'lik çocuk menüsünde oyuncak ejderha veriyor. Popeyes ve Sbarro da 5.50 TL'lik çocuk menülerinde top hediye ediyorlar.  Türkiye'nin yerel hızlı yemek zincirleri de yabancı zincirlerin Türkiye'ye getirdiği hediye trendine uymuş durumda. Hacıoğlu Lahmacun, 6.90 TL'lik lahmacun menüsü ve 9.40 TL'lik döner menüsünün yanında çocuklara saat, anahtarlık, kamyon gibi oluncaklar hediye ediyor.

Hangi durumlarda oyuncak vermek yasak
- KALORİ: Menü seçimlerinde 485, tek yemeklerde 200, tek içeceklerde ise kalori 120'nin üzerindeyse
- TUZ: Menülerde 600 miligram     sodyum, tek yemekte ise 480 miligram sodyum bulunuyorsa
- YAĞ: Menünün en az yüzde 35'inde yağ bulunuyorsa
- ŞEKER: Menünün kalorisinin yüzde 10'u tatlandırıcılardan geliyorsa

 

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3