AKŞAM | PAZAR | 18 NİSAN 2010, PAZAR

Bu maç ya berabere biter Ya da Fenerbahçe alır

Öncelikle Fenerbahçe ve Beşiktaş ligde bugüne kadar toplam 325 maçta karşı karşıya gelmişler yani bu akşamki maç 326. olacak. Geride kalan 325 maçtan 119'unu Beşiktaş, 121'ini de Fenerbahçe kazanmış, 84 maç berabere bitmiş.  Ezeli rakiplerin aralarında oynadıkları son 10 karşılaşmayı yakın plana alırsak Fenerbahçe 7, Beşiktaş 2 kez sahadan galip ayrılırken, 1 maç ise berabere sonuçlanmış. Şampiyonluk yarışında belirleyici olacak bu derbide gol atmak kadar hatta belki de daha fazla gol yememek önemli olacak, bu nedenle de gözler elbette her iki takımın kalecilerinde olacak. Fenerbahçe'nin milli file bekçisi Volkan Demirel ile Beşiktaş'ın deneyimli kalecisi Rüştü Reçber, pazar günkü performanslarıyla maçın sonucu üzerinde doğrudan etkili olacaklar. İki takımın gol yollarındaki silahları Alex de Souza ve Bobo. Zaten görüş belirten herkes, bu iki isimden muhakkak gol bekliyor.

derbi

- Kerem Alışık (Oyuncu): Fenerbahçe kazansın. Kaç kaç kazandığı fark etmez yeter ki kazansın. Bence maçı 1-0 Fenerbahçe alır ve golü de Emre atar. Bu maçın sonucu dediğim gibi biterse Fenerbahçe şampiyon olur. Kazanamazsa şampiyon olması biraz zor ama yenilmediği sürece şampiyon Fenerbahçe olur.

- Fuat Güner (Müzisyen): Bence derbinin galibi Fenerbahçe olur. 1-0 olsun bizim olsun diyorum ama sonucu 2-1 düşünüyorum. Bir gölü Andre Dos Santos'tan bekliyorum, birini de Güiza'dan. Beşiktaş'ın golünü Bobo ya da Holosko atar. Fenerbahçe bu maçta Beşiktaş'ı yenerse ki, bu arada Bursaspor sonuna kadar götüremez ve Galatasaray maçını kaybeder, son maçta da Fenerbahçe Trabzonspor maçı berabere biterse, Fenerbahçe şampiyon olur. Bunlar sadece Fenerbahçeli olduğum için iyi niyetli düşünceler tabii...

- Tuğba Özay (Şarkıcı): Derbinin galibi Fenerbahçe olur; skor tahminimse 2-1. Bu maçın sonucu elbette şampiyonluğu etkileyecek; şampiyon Fenerbahçe olacak. 

- Mustafa Sapmaz (FourFourTwo Yayın Yönetmeni): Fenerbahçe bu derbiyi 2-1 kazanır. Fenerbahçe'nin gollerini Bilica ve Alex De Souza; Beşiktaş'ın golünü de Yusuf atar. Fenerbahçe kazanırsa Beşiktaş şampiyonluk şansına el sallar. Beraberlik halinde her ikisi de ümidini korur ama olur mu bilmem... Bence Şampiyonluk Bursaspor'un elinde. 

- Feryal Pere (Gazeteci): Fenerbahçe bu  maçı kazanır; skor derseniz içimden 3-1 geçiyor. Golleri de nedense derbilerde coşan Selçuk  Şahin, Alex De Souza ve Güiza, Beşiktaş'ın golünüyse Tello atar. Fenerbahçe zihin olarak şampiyonluğa çok hazır. Kazanırsa artık  şampiyon diyebiliriz ama beraberlik halinde de şansı sürer. Yenilirse, ki Allah korusun, o zaman da Türkiye Kupası'na asılır. Fenerbahçe yenilirse de Beşiktaş şampiyon olamaz; bu durumda Bursaspor'un şansı artar ama şampiyon Galatasaray da olabilir. Çok zorlu bir sene.

- Burhan Ayeri (Gazeteci): Maç, 2-0 Fenerbahçe'nin galibiyetiyle sonuçlanır. 4-3'lük, Pancu'nun kaleye geçtiği maçın tekrarını umuyorum ama o maçta Fenerbahçe'de 30-40 metreden gol yiyen kaleci kimdi? Rüştü Reçber! Dileriz Rüştü aynı 'performansı' göstermez! 

- Nihat Sırdar (Radyocu): Maçı Fenerbahçe kazanır. Skor 1-0 veya 2-0 olur. Golleri Alex ve Lugano'dan bekliyorum, bence bu maçı alan şampiyon olur. Aslında ülkemizin tek 'radyocu hayvanı' olan Sivrisinek, Nihat gibi Fenerbahçe kazanır diyenlerden değil ama kendisini Nihat Sırdar'dan ayrı düşünemediğimiz için onun tahminini de hemen buradan verelim...  

- Sivrisinek (Radyocu): Bu maç sabaha kadar oynansa berabere biter; 1-1 veya 2-2. Fenerbahçe'de Güiza, Beşiktaş'ta da İbrahim Toraman'dan gol bekliyorum. Bu maçın sonucu Bursaspor'u  şampiyon yapar.

Beşiktaş kazanır diyenler azınlıkta
- Eyşan Özhim (Oyuncu): Bu maçın   galibi bence tabii ki Beşiktaş... 3-2 gibi bol  gollü bir skor bekliyorum. Öyle olunca daha çok seviyorum çünkü heyecanlı oluyor.  Sonuç, umarım şampiyonluğu da etkiler ve Beşiktaş şampiyon olur. 

- Ece Gürsel (Manken): Beşiktaşlıyım ve bu nedenle maçın galibi bence Beşiktaş; skor 2-1 olur. Golleri kim atar bilmiyorum. Çok spor takip etmiyorum açıkçası ama gönlüm Beşiktaş'ın şampiyon olmasından yana.

- Tuna Kiremitçi (Gazeteci): 3-1 Beşiktaş kazanır. Gollerin birini Yusuf, ikisini de Holosko'dan bekliyorum. Gönlüm şampiyonun Bursaspor olmasından yana... 

- Çağla Kubat (Sporcu, Oyuncu): Beşiktaş  2 -0 kazanır. Maç skoru tabii şampiyonluk yarışını etkileyecek ama Beşiktaş'ın şampiyon olması ihtimalini zor görüyorum. Bursaspor şampiyon olacak gibi geliyor bana, zaten öyle olmasını da istiyorum. Benim için Beşiktaş, Fenerbahçe maçları çok enteresan oluyor çünkü ben lisanslı Fenerbahçe sporcusuyum ama aynı zamanda Beşiktaşlıyım. Bu nedenle bu karşılaşmalarda özellikle heyecanlı oluyorum.  

- Hazal Kaya (Oyuncu): 2-2 ya da 2-1 Beşiktaş alır. Bizim Çarşı ruhumuz yeter. Fenerbahçe bunu iyi bilir.
n Fulden Uras (Şarkıcı): Bu maçı 2-1 Beşiktaş alır bence. Galibiyet şampiyonluk yarışını etkiler, gönlüm Bursaspor'dan yana ancak bence Fenerbahçe şampiyon olur.

SPOR VE SANAT CAMİASINA SORDUK: DERBİYİ KİM KAZANIR?
Turkcell Süper Lig'de Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında bu akşam oynanacak derbi maç için nefesler tutuldu. Maç başlamadan tahinler havada uçuşuyor, biz de hem sanat hem spor camiasının nabzını tuttuk ve bu önemli maça ilişkin tahminlerini aldık. Ancak tahminlerden önce rakamların dünyasında gezelim ve bakalım istatistikler bilimsel olarak nasıl veriler ortaya koyuyor?

MAÇ ORTADA DİYENLER
TAHMİN almak için konuştuğumuz isimlerin büyük çoğunluğu beraberliğe oy verdi... Herkes tahminini açık açık söylerken iki isim ortada yorumlarıyla dikkat çektiler. İşte o iki yorum.
Mehmet Ayan (Lig Radyo Yayın Yönetmeni): Mustafa Denizli bir takımın başındaysa o maçın sonucunu kestirebilmek çok güç. Bu  nedenle maç ortada. Beşiktaş kaybederse şampiyonluk yarışından tamamen kopabilir. İlk yarıdaki maç düşünüldüğünde Denizli'nin taktik dehalarını görebilmek mümkün. Fenerbahçe, Beşiktaş'tan çok daha iyi bir takım çünkü Beşiktaş'ın yetenekli oyuncu sayısı çok az. Ancak yine de Beşiktaş daha iyi bir takım çünkü takımdaşlık ruhuna daha çok sahip. Fenerbahçe'nin   kazanması halinde şampiyonluğu adeta kolaylaşacaktır. Tabii tüm bunları söylerken Bursa-Gaziantep maçının sonucunu bilemiyorum. Bursaspor Gaziantep'te takılır Fenerbahçe Beşiktaş'ı yenerse Fenerbahçe şampiyon olur. Beşiktaş kazanırsa yarışa  ortak olur. Her şey Mustafa Denizli'de  başlar ve biter...

Altan Tanrıkulu (Gazeteci): Çok klasik ama nasıl ki Ali Sami Yen'de Fenerbahçe kazandıysa Kadıköy'de de Beşiktaş'ın kazanma şansı fazla. Maçın gollü geçeceği düşüncesindeyim ancak bir favorisi yok... Kazanan 3-2 kazanabilir ya da 2-2 ya da 3-3 gibi bir beraberlik bekliyorum. Eğer Fenerbahçe kazanırsa şampiyonluk yarışında en avantajlı konumda olur. Beşiktaş kaybederse şampiyonluktan kopar. Ben  Fenerbahçeliyim ama şampiyonluğu performans olarak hak ederlerse kazansınlar. Hak eden şampiyon olsun.

BERABERE BİTER DİYENLER
- Gani Müjde (Yazar):
Maç gollü beraberlikle biter. 1-1 diyorum, golleri Bobo ve Emre atar. Şampiyon, Fenerbahçeli olmama rağmen matematik hesabı yapınca Bursaspor olur gibi görünüyor, inşallah yanılırım...
- Ali Ece (FourFourTwo Yazı İşleri Müdürü): 2-2 berabere biter. Beşiktaş'ın iki golü de Bobo'dan gelir. Fenerbahçe'nin golleriniyse Güiza ve Selçuk atar. Şampiyonun kim olacağını Mustafa Denizli bile tahmin edemezken bu konuda ne söylesem boş olur. Gönlüm elbette Beşiktaş'ın olmasını ister. Ama aslına bakarsanız ligin son maçı olan Bursaspor-Beşiktaş karşılaşmasında kimsenin burnu bile kanamasın, gerisi hiç önemli değil! 
- Atilla Gökçe (Gazeteci): Sonucu pek kestiremiyorum ama beraberlik görünüyor. İki takım da maçın bir tür final maçı olduğunu biliyor, kazanmak için olağan üstü çaba gösterecekler; kazanamayanın çok şey kaybedeceği bir maç bu! O nedenle kazanma mücadelesi iki tarafın da istemediği biçimde beraberlikle bitecek. Beraberlik halinde Beşiktaş için işler mucizeye kalır ve yolun sonu olur. Fenerbahçe de ağır biçimde kayba uğrar. Şampiyon kim olur sorusu çok büyük bir bilmece. 
- Güven Tamer (Gazeteci): 2-2 beraberlik umuyorum. Bu maçın sonucu şampiyonluk yarışını doğrudan etkileyecek ve eğer benim tahmin ettiğim gibi biterse Bursaspor  şampiyon olur. 
- Ömer Güvenç (Gazeteci): 1-1 beraberlik. Golleri Bobo ve Emre'den bekliyorum. Beraberlik, şampiyonluk yarışında rakiplerinin yani Bursaspor ve Galatasaray'ın işine yarar.
- Gülengül Altınsay (Gazeteci): Sonuç beraberliğe yakın. İki takım da yenilmek istemiyor. Eğer erken bir gol olursa, doğal olarak takımların oyun anlayışları da değişecektir ve bol gollü bir maç olabilir. Beraberlikte hem Fenerbahçe, hem Beşiktaş kaybeder. Dört takım içinde şampiyonluğa daha yakın olan Bursaspor. Hep şampiyonluk diyoruz ama ikincilik de önemli. Üç büyükler ikinciliği de hedefliyordur muhakkak...
- Ahmet Çakar (Yorumcu): Bu maç 1-1 berabere biter. Fenerbahçe'nin golünü Emre, Beşiktaş'ın golünü Bobo atar. Şampiyonluk yarışında favorim Bursaspor, zaten beraberlik de Bursaspor'un şansını artırır.

GÜLAY ALTAN
gulay.barbaros@aksam.com.tr

 

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3