AKŞAM | DUNYA | 02 NİSAN 2010, CUMA

Tasarı seneye Dış İlişkiler Komitesi'nden dahi geçmez

ABD'DEKİ  Türk Koalisyonu'nun Başkanı Lincoln McCurdy, dün bir grup Türk gazeteciyle derneğin İstanbul'daki merkezinde biraraya geldi. McCurdy, ABD'de Türk lobilerinin daha güçlendiğini belirterek, soykırım tasarısının gelecek sene ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde dahi geçmesinin mümkün olmayacağını söyledi. 'Gelecek sene Amerikan Kongresi'nde çok farklı bir hava göreceksiniz' diyen McCurdy, 'Amerikalı Türkleri, güçlü adayları daha Temsilciler Meclisi'ne seçilmeden ve Ermeniler tarafından beyinleri yıkanmadan tanımaya teşvik ediyoruz. Türkler daha iyi organize olurlarsa, bir gecede işler değişecektir' dedi.

3 EYALETE DİKKAT
ABD'deki Türklerin sayısının 300 bin ila 500 bin arasında olduğunu belirten McCurdy, 'Ancak örgütlenme sorunları var' dedi. Türkiye'ye en düşman eyaletlerin Kaliforniya, Massachusetts ve New Jersey olduğunu belirten McCurdy, 'Kaliforniya'daki Ermeni nüfusu fazla ve siyasiler bir sonraki dönemde sandalyelerini kaybedeceklerini iyi biliyor. Bu nedenle Ermeni tezlerini desteklemek zorundalar' dedi.
ABD'de Türkiye'nin daha iyi tanınması ve soykırım iddiaları gibi konularda Türk tezlerinin de duyulması için çeşitli çalışmalar yapan TCA, 'Vizyonunu genişlet, düşüncelerini geliştir' adlı bir program ile her yıl ABD'deki çeşitli gruplardan öğrencileri Türkiye'ye getiriyor. TCA'nın bursuna bu yıl sadece Kalifoniya'dan 400 Ermeni öğrenci başvurmuş.
Şenay YILDIZ/İSTANBUL

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3