AKŞAM | PAZAR | 21 ŞUBAT 2010, PAZAR

Dumanı üzerinde fırınlar

Beyaz Fırın, Karafırın ve Komşufırın... Bu 3 marka yılların deneyimi ve ustalığıyla fırın kavramına bambaşka
anlamlar yükleyip lezzet ve kaliteli hizmet anlayışını, zincir şubeleriyle müdavimlerine sunuyor. Üstelik bir dönem hızla sayısı artan simit evlerini gölgede bırakarak...

firin
Nostalji ve  gelenekselliği koruyorlar
Karafırın Genel Müdürü Ayhan Karal: 'Karafırın bir aile şirketinin dördüncü kuşak hasadıdır diyebiliriz. Ailemiz 1905 yılında başladığı serüvene 1992 yılından itibaren Karafırın adını koyarak devam etmeyi seçti. Karafırın aslında bir ekmek pişirme tekniğinin, bir eski fırın şeklinin adı. Anadolu'da hala bu teknikle ekmek yapan fırınları var.  Pastacılık alanında faaliyet göstermemize rağmen ailemizin geçmişine saygımızı ifade etmek ve  geleneksel yöntemlerden uzaklaşmadan üretim yaptığımızı anlatmak için Karafırın adı ile devam etmek istedik' sözleriyle markalarının tarihini özetliyor. Karafırın'ı Karafırın yapanın ise 'Yeni teknolojileri kullanıp işin geleneklerinden kopmadan hayatını sürdürmesi' olarak açıklıyor.
Karafırın'ın müdavimlerince vazgeçilmeyen özelliğiyse kendilerini rahat bir ortamda hissetmeleri; mahalle pastanesi konseptini yaşamaya alışık olanlar içinse ortamın nostaljik bir his vermesi.
Üretim alanlarını 'Fabrika olmadığı gibi bir imalathane de değil, biz atölye demeyi tercih ediyoruz' diyerek özetleyen Ayhan Karal, 'Çünkü her ürünümüz bir fikirle oluşuyor, o fikri sanata dönüştürüp zanaatçının ellerinin maharetine teslim ediyoruz' cümlelerini de sözlerine de ekliyor.
Karafırın'a özel lezzet seçenekleri
Toplam 18 şubesi olan, her gün ortalama 500 pastanın üretildiği Karafırın'ın vazgeçilmezleri arasında profiterollü pasta, bal, ceviz ve muzlu petek pasta, ev baklavası, zamanında yapılan çilekli tart, karamelli millenium pasta, haşhaşlı açma ve kol böreği yer alıyor.

Bir aile fırını hikayesi
Sabahları kahvaltısını vapurda yapan insanların birçoğunun elinde Beyaz Fırın'ın sıcacık poğaçalarını görmeye alışkınız. Özellikle çok çeşitli peynirli   sandviçleriyle taze limonatanın uyumundan bahsetmek iştahımızı kabartıyor doğrusu.
Beyaz Fırın'ın hikayesi, 1836 yılında Makedonya'dan İstanbul'a gelen Stoyanof Ailesi'nin Balat'ta kurduğu 'Bulgar'ın Fırını' adlı bir poğaça dükkanı ile başlıyor. Stoyanof kardeşler sonrasında Sarıyer, Üsküdar ve Karaköy börekçilerini açarak farklı yollara ayrılıyorlar. Üsküdar Börekçisi'nin devamı olan Beyaz Fırın'ın kurucuları, yıllar boyunca özveriyle yol alarak pastacılığı ve geleneklerini kendilerinden sonraki kuşağa teslim edip, Beyaz Fırın'ı bugünlere taşıyor. Butik pastacılık, Chocolat Chez Nathalie isimli çikolata markası, catering hizmeti gibi birçok farklı alanda da hizmet veren Beyaz Fırın'ın her mağazasında günlük üretim yapılıyor. Beyaz Fırın'ın adı, mutfağın 3 vazgeçilmezi olan un, tuz ve şekerin rengi beyazdan geliyor. Bugün 5 şubesi olan Beyaz Fırın'ı Beyaz Fırın yapan özelliklerse yaklaşık iki asırlık deneyimi ve üretim standartları. Ayrıca  sektördeki önemli pasta ustalarından oluşan bir butik pasta ekipleri var.
Markanın başındaki Nathalie Stoyanof Suda 'Fırın kültürü çok eskiden poğaça tezgahı olarak adlandırdığımız bölüme uygun bir ifadeydi. Beyaz Fırın kahvaltıları bu kavrama uygun en güzel örnek. 180 yıllık bir markanın sahipleri olarak ailemizin her nesli Beyaz Fırın'a  önemli katkılarda bulundu. Artık sektörümüz çok gelişti. Beyaz Fırın, bugün poğaça, börek-çörek, kurabiye, pasta, çikolata, dondurma ve butik pastacılık olmak üzere 6 kolda özel tarifli ürünler üretiyor' sözleriyle değişen fırıncılık sektörünü özetliyor.
Beyaz Fırın'a özel lezzet seçenekleri
400 ürün çeşidiyle hizmet veren Beyaz Fırın'ın 'Beyaz Fırın'da kahvaltı' kavramının içini dolduran ürünler dikkat çekiyor. Paskalya çöreği, beyaz çikolata ve frambuazlı profiterol, ay çekirdekli galeta, makaron, özel tasarım pastaların yanı sıra halka, anasonlu galeta ve gevrek gibi asırlık tatları da vazgeçilmez durumda.

Mottosu, çağdaş ekmek sanatları
Bundan bir buçuk yıl kadar önce Cihangir Firuzağa'da sempatik bir mekan olarak dikkatimi çekmişti Komşufırın. O tarafta işim olduğunda  burgu şeklindeki böreklerinden yemeden civardan uzaklaşamaz olmuştum. Sonrasında Kadıköy  şubesinden aldığım meyveli kekleri de çay saatlerinin vazgeçilmezi oldu. Komşufırın'ın 'çağdaş ekmek sanatları' olarak lanse ettiği mottosu sahiden de iç dekorasyondan ürün çeşitliliğine kadar yansıyordu.
Komşufırın'ın bağlı olduğu Doruk Grubu Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Koordinatörü Ertuğrul İşler'e, Komşufırın'ı benzerlerinden ayıran özelliklerini sorduk, cevapladı: 'Komşufırın'larda 'geleceğin geleneğini' oluşturmak üzere yola çıktık. Çağdaş, hijyenik bir ortamda  kaliteli, taze, lezzetli ve farklı zevklere hitap eden unlu mamullerin aynı standartta üretilme performansını sergilememiz bizi mevcut fırınlardan ayırıyor. Elbette 32 yıllık bir geçmişe sahip, un ve unlu mamuller sektöründe iz bırakıcı yeniliklere ve gelişmelere imza atmış Doruk Şirketler Grubu'ndan aldığımız güç de...'
Komşufırın'ın neredeyse popüler kahve zincirleri kadar hızlı biçimde yaygınlaşmasının stratejisini sorduğumuzdaysa 'Büyüme politikası profesyonel bir ekibin oluşturduğu entegre bir stratejinin sonucudur. Paketli ekmek tüketimi hızla artsa da tüketiciler fırından çıkmış sıcak ekmekten vazgeçmiş değil. Doruk Grubu olarak, UNO ile paketli ekmek sektöründen gelen tecrübemizle fırıncılık geleneğini birleştirmeye karar verdik. Fırıncılığın yeni yüzü olarak tanımladığımız ilk mağazamızı 2008'de Kadıköy'de açtık. İstanbul'daki 31 şubemizi sene sonunda 80'e çıkartarak sonrasında Türkiye coğrafyasına yayılarak, ülkemizin en büyük fırıncılık zinciri haline gelebilmek arzusundayız' diyor.
Komşufırın'a özel lezzet seçenekleri
Her sabah 200 binin üzerinde poğaça, ayda 20 tonun üzerinde kurabiye, ayda ortalama 300 bin ekmek satışı olan Komşufırın'da 20'ye yakın ekmek çeşidi bulunuyor. Sabah saatlerinde atıştırmalık grubu, öğlen saatlerinde ekmek arası ve ekmek üstü çeşitleri, akşamüstü ise kurabiye ve ekmek çeşitleri ilgi görüyor. Tam buğday, bol tahıllı, çavdarlı ekmekler, mısırlı peynirli poğaça, havuçlu, vişneli ve elmalı kekler, ıspanaklı burgu börekse en beğenilen ürünler arasında.
SELİN ÖZAVCI

 

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3