AKŞAM | EKONOMI | 06 OCAK 2010, ÇARŞAMBA

Kim, ne kadar maaş alacak?

 emeklimaasmmmDüşük alan emekliye %20.4

Erdoğan, merakla beklenen emekli maaşı zamlarını açıkladı. İlk 6 ay için emekli maaşlarına en az 63 lira en çok 101 lira artış geldi. En düşük SSK emeklisinin aylığı ise  601 TL'den 683 TL'ye çıktı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, emeklilerin merakla beklediği maaş zammı oranlarını dün partisinin grup toplantısında duyurdu. Erdoğan, 2010 yılının ilk 6 ayında en düşük SSK, BAĞ-KUR ve tarım emeklisinin maaşına yüzde 20.4, en yüksek emekli aylığına da yüzde 4.5 oranında artış yapacaklarını açıkladı. Erdoğan, 'İlk 6 ay için emekli aylıklarında en az 63 lira, en yüksek 101 lira artış olacak. 601 lira olan en düşük SSK emeklisi aylığı bu artışla 683 liraya, en düşük tarım SSK emekli aylığı 480 liraya, en düşük esnaf emeklisi aylığı 555 liraya, en düşük BAĞ-KUR tarım emeklisi aylığı da 380 liraya çıkıyor' dedi. Başbakan Erdoğan, çalışan kesime haklarını teslim ettikleri kadar, emekli vatandaşlara da haklarını teslim ettiklerini ve 'ahde vefalarını' gösterdiklerini söyledi. Emeklilerin durumlarını iyileştirme noktasında önceki hükümetlerden farklı düzenlemeler yaptıklarını belirten Erdoğan, 1999'da çıkartılan sosyal güvenlik yasasında emeklilerin maaşlarının, bir önceki ayın TÜFE oranlarına endekslendiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, 'Emekli maaşları kendi haline bırakılsaydı, bugün emeklilerimiz sadece enflasyon oranında bir artışla yetinmek zorunda kalacaklardı' dedi. Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Başbakan olduğu dönemde emekli maaşlarına seyyanen 75 ve 100 lira zam yapıldığını anımsatarak, sonraki yıllarda da emekli maaşlarının enflasyon üzerinde artırıldığını kaydetti. Erdoğan, yaptıkları zamlarla yetinmediklerini belirterek, 'Emeklilerimizin çok daha fazlasını hak ettiğini biliyoruz ve imkanlarımızı zorlayarak onların şartlarını daha da iyileştirmenin mücadelesini veriyoruz' dedi.

Bu nasıl yüzde 20.4?
HABERİN spotunda yer alan 601 TL'lik en düşük maaş 683 TL'ye çıkarsa bu artışın neresi yüzde 20.4 ediyor sorabilirsiniz. Evet buradaki artış reel olarak yüzde 13.6 eder. Ama Başbakan'ın açıkladığı zammın formülünde bu zammın ilk 6 ay için yapıldığı vurgulanıyor. Yani bu yüzde 13.6'lık zamma TÜFE'den kazanılan 3.8 ve yılın ikinci yarısında gelecek yüzde 3'lük zammı da eklemek lazım. Yani 13.6+3.8+3=20.4 ediyor...

Maaş artışıyla 3 milyar liralık ek maliyet çıktı
BAŞBAKAN Erdoğan, emekli zammının Hazine'ye maliyeti hakkında şunları söyledi: 2010 yılı içinde temmuz ayındaki yüzde 3'lük TÜFE artışlarıyla birlikte, en düşük aylık alan emeklimizin maaşı yüzde 24.2, en yüksek aylık alan emeklimizin maaşı da yüzde 7.6 oranında artıyor. Yılın tamamında ise emekli maaşlarına en az 74 lira, en çok 172 lira artış yapıyoruz. 601 lira olan en düşük SSK emeklisi aylığı yeni artışla 683 liraya, en düşük tarım SSK emekli aylığı 403 liradan 480 liraya, en düşük esnaf emeklisi aylığı 476 liradan 555 liraya, en düşük BAĞ-KUR tarım emeklisi aylığı da 306 liradan 380 liraya çıkıyor. Bu iyileştirmelerin kamuya yıllık maliyeti 3 milyar 42 milyon liradır. Bu iyileştirmelerden dolayı kamu harcamalarında meydana gelecek artışın orta vadeli programda kararlaştırılan mali disiplini bozmasına izin vermeyeceğiz, buna göre de tedbirlerimizi aldık. Orta vadeli programı hedeflerinden saptırmayacağız. Bu maaş artışlarının emeklilerimize, tüm ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.

Son sigara ve akaryakıt zammı 3 milyar lira ek kaynak getirmişti
HÜKÜMETİN, emekliye zam yapması ile IMF görüşmelerinde sona gelindiğinin açıklanması aynı günlere denk geldi. Bu zamlar duyurulmadan önce emekliye artış yapılmasına, ekonomi çevrelerinde 'IMF ne der?' diye karşı çıkılıyordu. Çünkü IMF'nin anlaşma yapacağı ülkelerde kamu finansmanını bozacak ödemelere asla izin vermediği bilinen bir gerçek. Fakat önceki gün Cemil Çiçek'in de 'IMF ile anlaşmak istiyoruz' demesi sonrası bu maaş artışının gelmesi IMF'den de olur geldiğinin işareti. Yılın son günü yapılan zamlarla emekli maaş artışının finansmanı sağlandı. Akaryakıtın ÖTV'sindeki son artıştan, ilave olarak 1 milyar TL'nin üzerinde gelir elde edilmesi planlanıyor. Sigaraya seyyanen paket başına yapılması düşünülen fiyat güncellemesinden ise bütçeye yaklaşık 2 milyar liralık yeni kaynak sağlanacak. Toplamda ise bu vergi artışları bütçeye 3 milyar liralık katkıda bulunacak.

KESK: Memura 42 lira zam geldi ama 79 lira zararda
KAMU Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, (KESK) memur maaşına yapılan 42 TL'lik zam karşılığında harcamalarının ise 101-115 TL arasında arttığını kaydetti. KESK'in araştırmasına göre, 15 Aralık itibariyle 1.600 TL net ücret alan bir kamu emekçisi yüzde 2.5'lik memur maaş artışıyla 40 TL, enflasyon farkı olarak 2 TL olmak üzere toplam 42 TL zamlı ücret alacak. Aynı çalışan Aralık ayında 200 TL olarak ödediği doğalgaz faturasını 230 TL olarak ödemeye, işine kendine ait otomobille gidiyorsa ayda bir depo benzin için 180 TL yerine 202 TL, günde 1 paket sigara içiyorsa 130 TL yerine 180 TL, işe ulaşmak için toplu taşıma aracı kullanıyorsa 70 TL yerine 90 TL ödeyecek. Bu memur, maaşına yapılan 42 TL'lik zam karşılığında harcamaları ise 101-115 TL arasında artıyor. Yani kısaca o memurun en az 59 ile 79 TL arasında bir kayba uğradığı açıkça görülüyor.

TEKEL'e çıkıştı: 10 bin işçi boş depodan maaş alıyor
BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, artık çalışanların devleti, 'kapağı atılan bir yer' olarak görmemesini isterken, günlerdir eylem yapan TEKEL işçilerine de öğüt verdi. Erdoğan, TEKEL işçisinin ihbar ve kıdem tazminatını aldığını belirterek, 'Bunu bankada değerlendir, oradan sana bir şeyler gelecek. Bir de 4-C'den çalış. Geçim koşulların, sosyal güvencen konusunda kaybın söz konusu değil. Boş depolarda 10 bin işçi istihdam ediliyor. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı ne olacak' diye sordu. TEKEL işçilerinin eylemine destek veren CHP lideri Deniz Baykal'ı da eleştiren Erdoğan, 'Sayın Baykal, bir zamanlar SEKA'ya da gitti, 'burayı kimse kapatamaz' dedi. Şimdi git SEKA Parkı'nda iyice dinlen de kendine gel diyorum' dedi. Erdoğan, şöyle devam etti: Bir ana muhalefet partisi genel başkanı kalkıp da işçileri partisinin otobüsüne alıp, götürebilir mi? Bu hangi nezaket kuralına sığar? Bunun demokratik mücadelede yeri var mı? Partinin damgalı otobüsüyle al götür, güya onunla oy devşirecek! Bu işçiye samimi olduğunuzu göstermez. Yiğit işte gerek! Gönül ister ki bir TEKEL işçisi de 'sen iktidar döneminde ne verdin?' desin be!..

DİSK: Zam emekli için çare değil
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 'Emekli maaşlarına yapılan zammın siyasal bir gösteriden ibaret olduğunu' öne sürdü. Çelebi, emekli maaşlarının her çağdaş ve demokratik ülkedeki gibi kimseye muhtaç olunmadan yaşanacak bir düzeye çıkartılması gerektiğini kaydetti. Zammın hükümetin yeni yıla girerken elektrik, akaryakıt, ulaşım ve tüketim zamlarıyla sağlayacağı kaynağın yanında çok küçük kaldığını ifade eden Süleyman Çelebi, 'hükümetin kaşıkla verdiğini kepçeyle aldığını'' öne sürdü.

'SSK primi devletten' uygulaması sürecek
l BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, işsizlikle mücadele kapsamında yeni bir tedbir aldıklarını açıklayarak, Ekim 2009 sonu itibarıyla yeni işçi istihdam eden işvereninin sosyal güvenlik primi payının 2010 yılı boyunca devletten karşılanacağını açıkladı. Erdoğan, 'Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız bununla ilgili hazırlıklarını yapmıştır, en kısa sürede başlatacak' dedi.
l 2009 yılında kısa çalışma ödeneği süresinin 3 aydan 6 aya çıkarıldığını ve ödenek miktarının yüzde 50 artırıldığını anımsatan Erdoğan, '2009 yılı sonunda bu sayede 188 bin insanımızın işsiz kalmasını engelledik. 2010 yılında da kısa çalışma ödeneğine devam edilecek' dedi.
l ERDOĞAN, 2009 yılında alınan önlemler sayesinde alınan tedbirler sayesinde işsizlik oranının yüzde 13.4 oranında tutulmasını överek, 'Aldığımız tedbirler karşılık buldu' dedi. Erdoğan, bu tedbirlerin mali disiplini bozmayacağını, ekonomiye yük getirmediğini söyledi.

Şu an, 1,7 çalışan 1 emekliye bakıyor
EMEKLİ maaşlarına yapılan zam, emekli ve çalışan örgütleri tarafından yeterli bulunmadı. Çünkü en iyi artışı alan bile aylık 101 TL kazanç sağlayacak. Asgari ücretin bile 527 TL olduğu Türkiye'de emeklilerin maaşı bu düzeltmelere karşın hala açılık sınırının biraz üstünde. Fakat bir de olayın makroekonomik boyutu var. Türkiye'de 80 ve 90'lı yıllarda çalışanlar 30'lu yaşlarda emekli oldu. Devlet sayısı bugün 9 milyonu bulan emeklilerine bakamaz oldu. 1991 yılında 6 çalışana 1 emekli düşerken bugün 1.7 çalışana 1 emekli düşüyor. Ya da başka bir ifadeyle Türkiye'de SGK primi ödeyen 15 milyon çalışan 9 milyon emekliye maaş finansmanı sağlıyor.

Erbakan dönemi % 200 zam yapıldı enflasyon % 75'ti
ERDOĞAN'IN dün AK Parti grubunda açıkladığı emekli maaşı zamları geçmiş dönemlerle kıyaslandığında yapılan en iddialı zamlardan biri. Bu dönem Türkiye, cumhuriyet tarihinin en düşük enflasyon oranını yaşadığı için reel olarak geçmiş zamlarla bu oranı kıyaslamak çok mümkün değil. Fakat 1997 yılında Erbakan hükümeti emeklilere yıllık yüzde 200'e yakın bir zam yapmıştı. Bu orançok düşük maaş alan Bağ-Kur emeklilerinde yüzde 700'lere yakın bir orandı. Fakat o dönemde enflasyon yüzde 75 düzeyindeydi. Uzun süre enflasyon altında kalan emeklinin reel zammı daha düşüktü.

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3