AKŞAM | PAZAR | 29 KASIM 2009, PAZAR

Çok yükseklerde gözüm yok

Annesinin ikinci eşi Alev Sezer sayesinde oyunculuk ile tanışan ve birkaç projede yer alan Pelin Arviş, önümüzdeki hafta çekimlerine başlanacak 'Madam Catina' adlı filmle ilk kez beyazperdede rol alma imkanı buluyor.
a_sezer

Etiler Turizm Otelcilik Okulu'ndan mezun olduktan sonra yine aynı bölümde iki yıllık yüksek okulu da bitiren Pelin Arviş, 1978 doğumlu bir oyuncu. Annesinin ikinci eşi olan rahmetli Alev Sezer sayesinde oyunculuğa atılmış. Hatta en büyük hayalinin bu olduğunu söylediğinde ise Alev Sezer'den şu yanıtı almış: 'Oyuncu olup sürüneceğine haber spikeri ol, saygınlığın olsun!' Bu lafı hiç unutmamış genç oyuncu ve diksiyon kursuna giderek Arsen Gürzap, Haluk Kurtoğlu ve Betül Arım gibi isimlerden drama ve şan dersleri alıp kendisini geliştirmiş.
Yıllar önce rahmetli Osman Yağmurdereli'den gelen bir teklif üzerine 'Dedem, Gofret ve Ben' dizisinde yer almış. 'Evdeki Yabancı' ve 'Avrupa Yakası'ndaki konuk oyunculuğun ardından da bir süre oyunculuğa ara vermiş. Arviş ile yeni projesini ve ara verdiği oyunculuğun hayatındaki önemini konuştuk.

- Oyunculuğa ilginiz küçük yaşlarda Alev Sezer sayesinde başlıyor. Sonra ne oldu?
Oyunculuğa ilgim rahmetli Alev Sezer sayesinde oldu. Annemin ikinci eşiydi. Ondan bir kardeşim var; onun ismi de Alev. O da Müjdat Gezen'i bitirdi. Evlendim ve bir kızım oldu. Onu büyüttüm. O dönem de kendimi yetiştirmeye çalıştım.

BİR CASUSU   CANLANDIRMAK İSTERİM
- Alev Sezer'i nasıl hatırlıyorsunuz, ondan öğrendiğiniz en önemli şey neydi?
Onu tanıdığımda 12 yaşındaydım. Beni setlere, dublaja götürürdü. Onu izlerdim hep. Oyuncu olmaya heves ettiğimi söylerdim. Hayatımda onun kadar mütevazı, kendini iyi ifade eden, hayata bağlı, hayatı ve canlıları seven birini daha tanımadım. Ben kolejde okudum. Özel okullarda marka giyinmezsen seni aralarına almazlar. Ben de o zaman hep marka giyinmeye heves ederdim. O da bana 'Yırtık pantolon giy ama seni sen olduğun için sevsinler' derdi. Oyunculuktan çok bana bu tarz hayat dersleri verirdi. Keşke ömrü uzun olsaydı.

- Bugüne kadar rol aldığınız projelerde size gelen roller daha çok neydi?
Bugüne kadar daha çok aile kızı, başroldeki oyuncunun arkadaşının kızı gibi yan karakterler geldi. Şimdi artık kendimi ispat edebileceğim rollerde oynamak isterim. Mesela ajan olabilirim! At binmeyi çok seviyorum, kick box eğitimi aldım. Silahları seviyorum. Polis, ajan, casus falan gibi rollerde oynayabilirim. Sadece artık aile kızını oynamak istemiyorum. 

- 'Madam Catina' ilk sinema projeniz olacak. Biraz rolünüzden bahsedelim mi?
Filmde, başroldeki karaktere platonik aşık, bakkalın kızını oynuyorum. Sinema filminde oynamayı hep istiyordum. Yapımcı - yönetmen Hasan Karcı'dan böyle bir teklif gelince severek kabul ettim. Bir mahallede geçen, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, insanın geldiği yeri korumasını anlatan bir sinema filmi. Festivallerde yarışacak. 

- Aynı zamanda şan dersi de alıyorsunuz değil mi?
Evet. Ben başka bir mesleğimin olabileceğini hiç düşünmedim. Oyunculuk yapmayı çok istiyordum. Keşke konservatuar okusaydım... Şan dersini sesimi kullanmayı öğrenmek için alıyorum. Artık bütün projeler sesli çekim olduğu için şan dersiyle de sesimi kullanmak iyi olur diye düşündüm. 

- Oyunculuğa dair en büyük hayaliniz nedir? Hayatta kimleri örnek alırsınız? 
Benim çok yükseklerde gözüm yok. En büyük ben olayım gibi bir düşüncem de yok. Arsen Gürzap'ın asilliği, Betül Arım'ın hayata olan bağlılığı ve pozitif enerjisi... İdolüm onlar. Genç nesilden de Özgü Namal ve Tuba Büyüküstün'ü beğeniyorum. 

- Meraklı olmayan biri oyuncu olabilir mi?
İnsan hayatta her gün yeni bir şeyler öğreniyor. Ben her konuştuğum insana dikkat ediyorum. Meraklı olmayan insan oyuncu olamaz bence. Bazen evde bir proje gelse diye düşünüp farklı tiplere girerim. Acaba yapabilir miyim diye aynanın karşısında biraz oynarım. Farklı tipte insanlarla tanıştığımda gördüğüm ilginç mimikleri kendime kopyalarım. Ayna karşısında da denerim.

DİZİLER BAZEN   GERÇEKLİKTEN KOPUYOR
- Şu aralar yayınlanan dizilerde en çok beğendikleriniz neler?
Açıkçası bazen dizilerin gerçeklikten koptuğunu düşünüyorum. Herkes gibi ben de izliyorum dizileri ama mesela 'Aşk-ı Memnu' bana abartılı geliyor. Evin içinde döpiyesle oturuyorlar. İnsanın evi malikane de olsa kendi evinin içinde öyle gezebileceğine inanmıyorum. Bütün dizileri takip ediyorum. 'Hanımın Çiftliği' dizisinde Özgü Namal'ın oyunculuğunu beğeniyorum. 'Ezel' dizisine takıldım bu ara; Kenan'ın oyunculuğunu beğeniyorum. 

- Bir gününüz nasıl geçiyor?
Evcimenim. Evde olmayı, yemek yapmayı seviyorum. Hava güzel olduğunda at binmeyi seviyorum. Yürüyüş yaparım. Gece hayatını pek sevmiyorum. Onun yerine sevdiğim dostlarımla yemek yemek daha çok hoşuma gidiyor. 

- Hayata oyun olarak bakar mısınız?
Evet. Hayat bir tiyatro sahnesi ve herkes bir rol üstlenmiş. 

- Sizin rolünüz ne?
Sanırım anne olmak. Kızıma çok düşkünüm. O da oyunculuk anlamında çok yetenekli. Her hafta sinemaya ya da tiyatroya gider. 

- Anne olmak insana ne öğretiyor hayatta?
Ağırlığı öğretiyor. Eskiden oturduğum yerde duramazdım. Çok zor ama çok da zevkli anne olmak.

7 SORUDA PELİN ARVİŞ
- Burcunuz?
Aslan
- Kendinizde en sevdiğiniz özelliğiniz?
İnsanları seviyorum. Kimseyi ayırt etmem. 
- İnsanların sizde sevdiği özelliğiniz?
Bana göre insanlarla ilişkimi seviyorlar. 
- En son okuduğunuz kitap?
Aslı Sargın; 'Aşkımı Üşüttüm'. 
- En son izlediğiniz film?
Kızımla birlikte 'Buz Devri 3' filmini izledim.
- Beş yıl sonra kendinizi nerede görmek istersiniz?
Herkesin alınyazısı olduğuna inanıyorum. Dünyada herkes hak ettiğini yaşıyor bence. Oyunculuk yapmak ve başarılı olmak isterim. 
- İstanbul'da yaşamak ne hissettiriyor?
Parası olana güzel bir yer. Madalyonun bir yanı zor. Ama paran varsa kolay.

EKİN TÜRKANTOS-ekin.turkantos@aksam.com.tr

  • Diğer Haberler

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3