AKŞAM | SIYASET | 18 EKİM 2009, PAZAR

Dağdan Silopi'ye açılım teslimatı

Kandil'den ve Mahmur Kampı'ndan 'eve dönüş' başlıyor. 50-60 kişilik ilk 'barış grubu' yarın Silopi'den giriş yapacak. İkinci grup, 'Avrupa kanadı' da çarşamba günü İstanbul'a gelecek. DTP'liler sınırda büyük karşılamaya hazırlanıyor. Başbakan Bağdat'ta ayrıntıları görüşmüş

silopi
Kürt açılımında ilk fiili adım, Mahmur Kampı ve Kandil Dağı ile başlıyor. Kandil'den gelecek PKK'lılar ile Mahmur Mülteci Kampı'ndan gelecek yaklaşık 50-60 kişilik grubun yarın Silopi'den giriş yapıp, teslim olacağı kesinlik kazandı. 21 Ekim Çarşamba günü de PKK'nın Avrupa kanadından bir grup Türkiye'ye giriş yaparak teslim olacak.

ERDOĞAN IRAK'TA ANLAŞMIŞ
DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, 'Grubu karşılamak için Ahmet Türk'le birlikte biz de Silopi'ye gidiyoruz' dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak'a yaptığı ziyarette, Kuzey Irak'taki Kandil ve Mahmur Kampı'nın boşaltılması için anlaşmaya vardığı öğrenildi.

T.C. VATANDAŞLIĞINA GEÇİŞ
Türkiye, yüzde 90'ı T.C. vatandaşlarından oluşan 11 bin kişilik Mahmur Kampı'nın boşaltılması için düğmeye bastı. Bu konuda İçişleri, Adalet ve Dışişleri Bakanlığı üç ayaklı bir çalışma yürütüyor. Çalışma ekseninde; mültecilerin Mahmur Kampı'nda doğan çocuklarına 'T.C. vatandaşlığı' statüsü verilecek. Kampta Iraklı kadınlarla evlenen erkeklerin çocukları da Türk nüfusuna geçirilecek. Kamptaki, Türkiye kökenli olmayanlar da Irak vatandaşlığı statüsünde kalacak.

ÇOCUKLARA TÜRKÇE EĞİTİM
Türkiye'ye getirilecek T.C. vatandaşları için sosyal projeler geliştirilecek. Bu insanların ilk aşamada Sosyal Yardımlaşma ve Destek Fonu'ndan desteklenmesi, iş ve sağlık güvencesine kavuşturulması öngörüldü. Mahmur Kampı'nda doğan ve kaldıkları süre boyunca burada eğitim gören çocukların Türkiye'deki eğitim sistemine adapte olması için de kademeli bir çalışma yürütülecek. Türkçe bilmeyen çocuklara öncelikle Türkçe öğretilecek.

LİDERLER İSVEÇ'E  GÖNDERİLEBİLİR
Çalışmanın diğer ekseninde Kandil dağındaki üst düzey PKK'lıların silahlarından arındırılarak İsveç'e gönderilmesi, bu yolla Kuzey Irak'ın tamamen temizlenmesi planlandı. İsveç'te birçok Iraklı Kürt mülteci yaşıyor. Yapılan temaslar sonucunda İsveç'in bu öneriye sıcak baktığı da belirtildi.

 EVE DÖNÜŞTE KİMLER VAR?
KÜRT açılımı ekseninde Türkiye'den sıcak mesajlar alan PKK'lılar 'eve dönüş' için harekete geçti. Türkiye'nin tutumunu görmek isteyen 50-60 kişilik grup, eve dönme kararı aldı. Bu grubun içinde Mamhur Kampı'nda suça bulaşmamış Kürt mültecilerin yanı sıra, Kandil Dağı'ndaki PKK unsurlarının da yer aldığı öğrenildi.

MAHMUR'DAN GELECEK İSİMLER AÇIKLANDI

BM'YE HABER VERİLDİ
Mülteciler, Türkiye'ye dönüş yapacaklarını BM Mülteciler Yüksek Komiserliği
Erbil ofisine de iletti.

DTP HAREKETE GEÇTİ
DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, teslime ilişkin ilginç bilgileri AKŞAM'a açıkladı. Türkiye'ye teslim olacak grubun, hem Mahmur'dan hem Kandil'den, hem de Avrupa'dan gerçekleşeceğini açıklayan Sakık, 'İlk grup, Mahmur ve Kandil'den yarın birlikte gelecek. 50-60 kişi tahmin ediyoruz. Onları karşılamak için DTP'liler olarak Silopi'ye gidiyoruz' dedi. Sakık, DTP lideri Ahmet Türk'ün de karşılama heyetinde yer alacağını bildirdi. PKK'nın Avrupa kanadından gelecek bir grubun da 21 Ekim günü Türkiye'ye teslim olmayı planladığını açıkladı. Onları ise İstanbul'da DTP Eşbaşkanı Emine Ayna karşılayacak.

Öcalan'ın çağrısı doğrultusunda yarın sınırı geçecek olan 'Mahmur ve Kandil Barış ve Demokratik Çözüm Grupları', Habur kapısının sıfır noktasında DTP heyeti tarafından karşılanacak. Sınıra 7 kilometre uzaklıktaki Başverimli'deki karşılamaya ise 1999'da gelen 1. ve 2. Barış Grubu üyelerinin de bulunduğu 10 bini aşkın kişinin katılması bekleniyor. Barış Grupları, Diyarbakır'a, ardından Ankara'ya gidecek.

Ebru TOKTAR ÇEKİÇ / ANKARA

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3