Dr. Murat Kınıkoğlu muratkinikoglu@yahoo.com

kategori2

Nabız 76'dan hızlı atıyorsa aman dikkat!

Saate bakıp nabzınızı sayın. Dakikada 76'nın üzerinde ise yolunda gitmeyen bir şeyler var

Daha önceki yazılarımda uzun ve sıhhatli bir yaşam için dört şeyinizin düşük olması gerektiğini söylemiştim:
- Tansiyon
-Şeker
- Kilo
- Kötü kolesterol dediğimiz LDL kolesterol.
Şimdi de beşinciyi söylüyorum: Nabız.
Araştırmalar bir dakikadaki kalp atım sayısı düşük olanların yüksek olanlara göre daha uzun yaşadığını gösteriyor.
Nabız sayısı düşük olan erkeklerin kalp hastalığına daha az yakalandıklarını eskiden beri biliyorduk. BMJ dergisinde yayınlanan bir çalışmada 50 yaş üzerindeki kadınlarda nabzın 76 ve üzerinde olmasının ölüm riskini yüzde 26 artırdığı gösterildi. Hemen şu anda saate bakıp nabzınızı sayın, istirahat halinde olmanıza rağmen nabzınız dakikada 76'nın üzerinde ise uzun vadede bir şeyler yapmanızda fayda var demektir. Nabzı düşürmenin en kolay ve güvenilir yolu düzenli spor yapmaktır. Bugünden itibaren düzenli yürüyüş yapmaya başlayın, kalbinizde bir sorununuz yoksa koşun. Kısa sürede bir sonuç beklemeyin ama aylar içinde nabız sayınızın daha aşağılara indiğini fark edeceksiniz.

AZ UYUMAK MARİFET DEĞİL

'GÜNDE 5 saat uyuyorum, bana yetiyor' diye düşünenler yanılıyor. Başta 'yüksek tansiyon' olmak üzere pek çok hastalığın nedeni az uyumaktır. Uyku saatinin ideal uyku süresi olarak kabul ettiğimiz 7-8 saatten bir saat daha az olması 'hipertansiyon' riskini yüzde 37 artırıyor. Tansiyon hastalarının iyi uyuması tansiyonlarını dengede tutmalarına yardımcı olur.

VİTAMİN HAPLARI SPORUN DÜŞMANI

PROCEEDİNGS of the National Academy of Sciences dergisinin mayıs sayısında yayınlanan bir makaleye göre spor yapan kişilerin E ve C vitamini gibi antioksidanları yüksek dozda almaları faydadan çok zarar veriyor. Egzersiz şekerin yakılmasına ve sonuçta vücut ve dokular için zararlı oksijen moleküllerinin ortaya çıkmasına neden olur. Dr. Michael Ristow egzersiz yaptırdığı hastalarının bir kısmına E ve C vitamini preparatları verirken diğer gruba vermeyerek her iki grupta insülin hassasiyetini ve oxidatif hasarı ölçmüş. Vitamin alan grubun insülin hassasiyetinde hiçbir olumlu değişiklik gözlenmemiş. Vitaminlerin, vücudun egzersize verdiği olumlu cevabı engellediği düşünülüyor. Burada söz konusu olanın meyve ve sebzelerdeki doğal vitaminler değil, vitamin hapları olduğunu belirtmemiz gerekir.

'YA KANSER OLURSAM' DEYİP
YUMURTALIĞINIZI ALDIRMAYIN

BAZI jinekologlar rahim ameliyatı yaptıkları kadınların yumurtalıklarını da alırlar.  'Açmışken aldım, ileride yumurtalık kanseri olmazsın' mantığı ile yapılan bu işlemin gereksiz, hatta hastanın zararına olduğu anlaşıldı.    
'Bonus' olarak yumurtalıkları alınan kadınlarda meme kanseri daha az görülüyor ve pek tabii ki yumurtalık kanseri riski de ortadan kalkıyor ancak bu hastaların kalp krizinden ölme riskleri artıyor. Journal Obstestircs & Gynecology dergisinin mayıs sayısında yayınlanan makaledeki çalışmaya göre Amerika'da bir yılda 150 bin kadının rahmi alınırken yumurtalıklar da alınıyor. 24 yıllık takip bu kadınlardaki ölüm riskinin yumurtalıkları alınmayan kadınlardan daha yüksek olduğunu gösteriyor. Eğer ailenizde yumurtalık kanseri veya meme kanseri hikayesi varsa yumurtalıkların alınmasına 'Evet' diyebilirsiniz, aksi takdirde sadece gelecekteki yumurtalık kanseri riskinden korkarak yumurtalıkların alınması doğru değil.Yasal Uyarı: TurkMedya internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TurkMedya Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3