AKŞAM | GUNCEL | 04 AĞUSTOS 2009, SALI

'Cici anne'leri Nazlıcan için çocuk yuvası talebi

İşadamı Halis Toprak'ın kendisinden 54 yaş küçük Nazlıcan Tağızade ile yaptığı evliliğinin iptali ve babalarının vesayet altına alınması için dava açan kız kardeşler bu kez de savcılığa dilekçe vererek Tağızade'nin 16 yaşında olduğunu ve devlet tarafından koruma altına alınmasını istedi.

nalican
Halis Toprak'ın ilk eşi Ayşe Toprak'tan olan kızları Aysel Duruk, Aynur Toprak, Şükran Toprak, Ayfer Toprak, Ayşe Zengin Toprak, Sevgi Toprak Tunga ile Mine Toprak bu kez de Nazlıcan Tağızade için harekete geçti.

ASLINDA 17 DEĞİL 16 YAŞINDA
Kız kardeşler, avukatları Burhan Apaydın aracılığıyla Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı'na verdikleri dilekçede, Türkiye'nin Milletlerarası Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne taraf olduğu hatırlatılarak, bu sözleşme kapsamında 13 Ağustos 2009 tarihinde 17 yaşını tamamlayacak olan Nazlıcan Tağızade'nin halen 'çocuk' olduğu belirtildi.
Söz konusu bu sözleşme gereğince 18 yaşından küçük her insanın savcılık tarafından koruma altına alınması gerektiğine vurgu yapılan dilekçede, 16 yaşındaki bir çocuğun korunmasının aynı zamanda Anayasa hükmü olduğu kaydedildi.
Avukat Burhan Apaydın ayrıca Türk Medeni Kanunu uyarınca erkek veya kadının 17 yaşını doldurmadıkça evlenemeyeceğini de hatırlattı. Evliliğin bu nedenle tümden geçersiz olduğuna dikkat çeken Toprak kardeşlerin avukatı Burhan Apaydın, bu durumda 16 yaşında sayılan Nazlıcan Tağızade'nin halen küçük bir kız çocuğu olması nedeniyle oturduğu yerin kolluk marifetiyle tespit edilerek buradan alınması ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na teslim edilmesini talep etti.
Apaydın ayrıca kamu vicdanının bu konudan son derece rahatsız olduğunu, 'kız çocuğu'nun eğitim hakkından yoksun bırakıldığı gibi bedensel, zihinsel, ahlaki, sosyal ve duygusal gelişimi ile kişisel güvenliğinin tehlike altında olduğunu belirtti.
Halis Toprak ile Nazlıcan Tağızade çiftinin yurtdışına çıkacakları duyumunu aldıklarını iddia eden  Apaydın,  ikiliye acilen yurtdışı çıkış yasağı konulmasını da talep etti. 

Kenan İSPİR

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3