AKŞAM

Her gün kardiyo yapıp yüzdü, vücudu incelirken sıkılaştı

Ünlü oyuncu Yeşim Ceren Bozoğlu, bir yılda 26 kilo verdi. Zayıflarken vücutta sarkma oluşmasın diye, günde 400 kalori verebileceği spor programı uyguladı. Diyeti bozacak tatlılara karşı hipnoz yönteminden yararlandı. Kardiyo ve yüzmeyle dinç bir vücuda kavuştu

dizi
Show TV'de uzun süre yayınlanan Doktorlar dizisinin 'Gestapo'su Yeşim Ceren Bozoğlu, oyunculuktaki başarısının yanı sıra güzelliğiyle de dikkat çekiyor. Bozoğlu, setten sete koşuşturduğu yüksek tempoya rağmen bir yılda 26 kilo vererek, sıkılaşmış ve incelmiş bir vücuda kavuştu. Kalan bütün boş vakitlerini spora ayıran Bozoğlu, uzmanlar gözetiminde beslenme düzenini ayarlamış. Dayanılmaz tatlıları yememek için hipnoz tedavisine başvuran Bozoğlu, spor eğitmenlerinin gözetiminde güne 400 kalori verebileceği yüzme, kardiyo gibi yöntemlerden de yararlandı. Bozoğlu ile
vücudunu güzelleştiren yöntemleri konuştuk. 

Yeşim Hanım 55 kilodan   91 kiloya nasıl çıktınız?
Birtakım sağlık sorunları nedeniyle hormon içeren ilaçlar kullanmak durumunda kaldım. Hem ilaçların etkisi hem de dizi ya da film setlerinde geçen hayat düzenli bir beslenmeye müsaade etmediğinden oldukça kilo aldım. Malum, öyle bir tempoda çalışıyoruz ki, günde üç öğün fast food ile beslenebiliyoruz. İşin komiği, hiç farkına varmadım çünkü o sıralar evde tartı yoktu. Dolayısıyla tartılıp o iki rakamı, 91'i, gördüğümde cidden dünya etrafımda dönmeye başladı! Sonra da 'tartı bozuk' diye avuttum kendimi. En bol eşofmanıma giremediğimde ise acil olarak bir şeyler yapmam gerektiğini anladım. İlk olarak eve, üzerime tüy konsa bile ağırlığını gösteren bir tartı aldım. Benim için önemli bir süreç de başladı.

Nasıl bir yol izlediniz? Ne kadar sürede kaç kilo verebildiniz?
Bir yılda 26 kilo verdim. Ancak doğru ve sağlıklı beslenmeyle ilgili de birçok şey öğrenerek diyetime devam ettim. Örneğin aslolanın yağ kütlesi olduğunu öğrendim. Ayrıca vücudumuzun suya ne kadar ihtiyaç duyduğunu, bunun sağlıklı kiloda ve sağlıklı yağ kütlesi aralığında olabilmemiz için ne kadar önemli olduğunu da artık biliyorum.

AÇ KALMAK ÇÖZÜM DEĞİL
Uzun süren çekimlerde setlerde, beslenme düzeniniz de çok sağlıklı değilmiş anladığım kadarıyla... Eğer yaptığınız işe dalıp gider, vücudunuzu arka planda bırakırsanız aç kaldığınız da oluyor. Ancak metabolizmayı hızlandırmanın ve kan şekerini düzenlemenin yolunun ara öğünlerden geçtiğini ve zayıflamanın asla aç kalmamak olduğunu öğrendiğimde, bunun tedbirlerini almaya başladım. Bütün öğrendiklerimi uygulayarak ve en önemlisi sağlığıma özen göstererek, vücudumun bana ne söylediğini dinleyerek yaşamanın sağlık getirdiğini gördüm. Tabii beni her aşamada destekleyen beslenme uzmanları da hep yanımda oldu; onlardan büyük destek aldım. Tatlıyı çok sevdiğim ve vazgeçemeyeceğimi düşündüğüm için hipnoz metodunu da denedim.

Bir günlük beslenme düzeninizi nasıl ayarladınız?
Uyanır uyanmaz bir bardak su ve bir adet siyah kuru kayısı yiyorum. Kayısı böbrekleri çalıştırırken, su da gece kaybettiğim suyu yerine koyuyor. İşin en büyük sırlarından bir bu diye düşünüyorum. Vücudun start tuşuna da böylece basmış oluyorum. Sabah kahvaltısını çok sağlam ediyorum genellikle. Beyaz ekmeği hayatımdan neredeyse tamamen çıkardım. Arada kendimi simitle ödüllendiriyorum. Kepekli veya tam tahıllı ekmek, dil peyniri veya az yağlı peynir, az zeytin ve çayla yapıyorum kahvaltımı. Ara öğün olarak, kuşluk ve öğleden sonra bir adet kuru kayısı ve bir tam ceviz yiyorum veya bir adet mevsim meyvesi. Öğle genellikle bir porsiyon bulgur pilavıyla sebze yemeği ve salata oluyor. Yanında ayran veya bir kase yoğurt alıyorum. Eğer öğle sebze yediysem, akşam ciddi protein içeren bir öğün yemeye gayret ediyorum. Ciddi bir biçimde spor yaptığımdan, kas kaybetmemek için yeterli protein ve karbonhidrat almak çok önemli.

Bir yılda 26 kilo vermeye vücudunuzu nasıl adapte ettiniz, sarkma vs. gibi sorunlar yaşamamak için neler yaptınız?
Spor yaptım. Hem de deli gibi. Ve şunu açıkça söylemeliyim, spor yapmadan zayıflanacağına da asla inanmıyorum. Yüzme ve ciddi bir kardiyo programı uyguladım. Haftada dört gün, günde en az 400 kalori harcamak amacıyla, spor hocalarının hazırladığı bir programdı bu. Salona gitmenin şu anlamda da faydasını gördüm; sıkıldıkça farklı şeyler yapabilme imkanınız var, grup dersleri, yüzme, tenis veya bireysel antrenmanlar gibi.

Yağlar ses dalgalarıyla parçalanıyor
Sizinle aynı kiloda, aynı boyda ve aynı yaştaki hemcinsinizin sizden daha ince görünmesinin nedeni sıkı bir ciltten başka bir şey değil. Burada amaç, cilt elastikiyetini arttırmak. Yağ hücrelerini küçültmek için başvurulan yöntemlerin, tek başına işe yaramadığını söyleyen Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş, 'Diyet ve egzersizin bulunmadığı bir incelme programı olamaz. 'Şu alete girin, bütün yağlarınız gitsin' şeklindeki söylemler doğru değil. Ancak bunları yapıyorsanız yardımcı medikal estetik yöntemleriyle başarılı sonuçlar alabilirsiniz' diyor. Dr. Karataş, yüksek frekansta verilen özel ultrasound yani, akustik ses dalgalarıyla çalışan ultralyse adlı yöntemin yağ hücrelerini küçültme ve incelme konusunda iddialı olduğunu söyledi. Dr. Karataş, cerrahisiz ultralyse yönteminin nasıl uygulandığını şöyle anlattı:
'Hiçbir cerrahisiz sistem ya da yöntem elbette oradan yağ dokuyu direk alma etkisi yaratmaz. Ultralyse ile yağ hücrelerinde parçalanma başlar ve serbest yağ asitlerine dönüşür ve sizin tarafınızdan harcanabilir hale gelir.' Hastanın sisteme girmeden önce mutlaka ölçülerini aldıklarını ve seansların adından incelme gözlemlediklerini belirten Dr. Karataş, tek bölge için 10 gün aralıkla  5 seans girebilen bu tedavide hastanın izlemesi gereken mutlaka  5 günlük diyet protokolüne uyması gerektiğini de ifade etti.

Doğum sonrası kıskandırın
Vücudunuzda istemediğiniz, sorunlu bölgelerinizden, 21 ayrı programla sizi kurtarmayı hedefleyen TEI sistem kızıl ötesi ışınlar, elektrostimulasyon ve ısı terapisini aynı anda yapıyor. OXİMED Life Terapi ve Güzellik Merkezi'nin sahibi uzman estetisyen Berna Bilir, cihazın çalışmasıyla hedeflediklerini, 'TEI, lipoliz programı sayesinde direkt yağları parçalamayı amaçlar. Her evredeki selülit problemine özel akım çeşidi mevcuttur. Doğum sonrasında hemen girilebilir. Böylece doğum sonrasında daha kısa sürede vücudu hemen şekillendirmeye ve eski formuna sokmaya yardımcı olur' sözleriyle anlattı.  Bilir, zaman ve bütçe tasarrufu da yapan cihazın klasik yağ yakma, hormonal metabolizma düzenleme ve sıkılaştırma uygulamalarını tek cihazda yapabildiğini de belirtti. Cihazla vücuttaki 21 ayrı soruna karşı mücadele etmeyi hedeflediklerini de belirten Bilir, bunları  şöyle sıraladı:

- Yumuşak selülit 
- Sert selülit 
- Ödemli selülit 
- Toparlama 
- Yoğun toparlama 
- Doğum sonrası   vücut sorunları 
- Obezite 
- Lokal obezite 
- Dolaşım 
- Drenaj 
- İncelme 
- Yeniden   şekillendirme 
- Canlandırma ve   tonus arttırma 
- Rahatlama 
- Tens (uyarıcı  elektrik akımlarıyla sinirlerin uyarılması) 
- Lipolitik 
- Pasif jimnastik 
- Sakinleştirici 
- Çalışmayan organizmanın  uyarılması 
- Lipo-drenaj 
- Vücut üst bölge  kusurları.

BİTTİ

 

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3