Dr. Murat Kınıkoğlu muratkinikoglu@yahoo.com

kategori2

Karaciğer enzimleri yüksekse ne yapmalı?

l Eşimin bir şikayeti yok ama yapılan tahliller sonucunda karaciğer enzimleri (ALT:42 ve GGT: 105) çıktı. Sonuçlar bizi çok korkuttu. Eşim yaklaşık üç yıldır doğum kontrol hapı kullanıyor. Bir de bu yıl kış boyu boğaz enfeksiyonu nedeniyle sürekli antibiyotik almak zorunda kaldı. Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz?

Ülkemizde neredeyse her on kişiden birinin karaciğer enzimleri yüksek çıkar ve hafif yükseklikleri dert etmek gereksizdir. Örneğin üst limit 35 iken değerinizin 42 çıkmasının önemi yoktur. Çocukluğunuzda geçirdiğiniz basit bir ateşli hastalık tüm hayatınız boyunca karaciğer enzimlerinin sınırın hafif yüksek seyretmesine neden olabilir. Keza fark etmeden geçirdiğiniz hepatitler (Hepatit A, B ve C) karaciğer enzimlerinizdeki hafif yükselmenin nedeni olabilir.

1. Karaciğer enzimlerinin normalin birkaç katı yüksek çıkması önemlidir. Örneğin ALD değerinizin 35 değil de 180 çıkması karaciğerinizde bir sorun olduğunu gösterir.

2. Karaciğer enzimlerinin gittikçe yükselme eğilimine girmesi de önemlidir. Örneğin ilk ölçüm 45 iken üç ay sonra yaptığınız ikinci ölçümün 90 çıkmasını önemseriz.   
Herhangi bir şikayeti olmadığı halde karaciğer enzimleri hafif yüksek çıkan hastalar şunları yapabilir:

1- Laboratuvara gidip yeni bir kan numunesi vererek Anti HAV total, Anti HBs, HbsAg ve AntiHCV ölçümlerini yaptırın. Bu tetkikler geçmişte Hepatit A, B ve C geçirip geçirmediğinizi anlamamıza yarayacaktır. Bunlardan birinin geçirilmiş olması karaciğer enzimlerindeki hafif yükselmeyi açıklar.
Hepatit A geçirmiş olmanızın bir önemi yoktur. Ülkemizde 40 yaşını aşan kişilerin yüzde sekseni fark etmeden Hepatit A geçirmiştir. Bir yıl sonra karaciğer enzimlerini tekrar ettirin.
Hepatit B ve C geçirmiş olmanız önemlidir. Doktorunuz ne yapmanız gerektiği konusunda sizi aydınlatacaktır.

2- Hepatit B veya C yoksa karaciğer enzimlerindeki hafif yüksekliği dert etmeyin. Bir seferlik 'Üst batın ultrasonografisi' yaptırarak karaciğerin durumuna bakmak iyi olur. Ultrasonografide enzim yüksekliğini izah edecek bir sorun görülebilir. En çok karaciğerde yağlanma görülür. Karaciğerinde yağlanma olanların kilo vermeleri, alkolü azaltmaları ve mümkün olduğu kadar az ilaç kullanmaya dikkat etmeleri önemlidir.


Yasal Uyarı: TurkMedya internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TurkMedya Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

İletişim |  Künye | 
Copyright Türkmedya A.Ş. Akşam Gazetesi Güneş Gazetesi Tercüman Gazetesi Autocar Dergisi Alem Dergisi FourFourTwo Dergisi Eve Dergisi Platin Dergisi Stuff Dergisi Maxim Dergisi Alem FM 89.2 Lig Radyo 92.3