İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.9871
  • 4.9275
  • 172.74
  • 116.602
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Şahika Tekand'ın 'Oyun'u yeniden sahneleniyor

Şahika Tekand, 2012/2013 tiyatro sezonunda sahnelediği Samuel Beckett'ın Play (Oyun) adlı tiyatro oyununu Studio Oyuncuları kadrosuyla yeniden sahnelemeye başladı.

x

Can Hakman / can.hakman@aksam.com.tr

Ünlü tiyatro oyuncusu/yönetmeni Şahika Tekand, 2012/2013 sezonunda sahneye koyduğu Samuel Beckett'ın Play (Oyun) adlı tiyatro oyununu geçtiğimiz perşembe günü yepyeni bir oyuncu kadrosu, reji ekibi ve düzenlemelerle yeniden sahnelemeye başladı.

Şahika Tekand, sahneye koyduğu İrlandalı yazar/oyun yazarı/eleştirmen/şair Samuel Beckett'ın (1906-1989) toplam 7 sayfalık Spiel (Play) adlı tiyatro oyununda temsili bir bütün  yerine, o bütünü işlevsiz kılacak fonksiyonel 12 parça (oyuncu) tasarlamış. Oyunda metafor, simge ve alt metin tatlı su eleştirmenlerinin sevdiği şekliyle yoktur. Her şey sözcüklerin yoğunluğu kadar anlam ifade eder ve sözcüklerin derinliklerinde gezindirir. Sahne bir yüzeyse oyuncular da bu yüzeyin bir köşesinden ayrı ayrı tutarak oyunu ifade ederler. Yalnız buradaki 'ifade'den kasıt, temsilin bütünü anlatmaktan çok her parçanın (oyuncunun) dile getirmeye çalıştığı bölümlere bir projektör vasıtasıyla ışık tutmasıdır. Sahnede izlediğimiz oyun 12 parçanın geçit halinde olduğu zihinsel bir çokluk ve mekan ile parçalar (oyuncular) bu çokluklar arasındaki gerilim ilişkilerinin zihinsel bir ekranı görünümündedir. 12 parçanın en hızlı şekilde konuşmaları kesilir ve aydınlatılacak bir başka parçaya geçilir. Parçalar değiştikçe, Beckett'ın BBC editörü Barbara Brey ile yaşadığı aşktan ve daha sonra Suzanne Déchevaux-Dumesnil ile yaptığı evlilikten izler taşıyan bir ihanet hikayesini, ışık oyunlarının izin verdiği ölçüde anlamaya çalışırız. Parçalar herhangi bir duygu taşımaz ve tepki göstermezler. Hikayenin temposunu acı kahkahalar, hıçkırıklar ve iç çekmeler belirler. Oyun bu şekilde özneden ve nesneden kurtulmamızı istiyorsa biz de bu doğrultuda ışık ve diksiyon arızalarıyla karşılaşırsak avangard bir tavır takınıp bunu oyunun bağlamı içerisinde yardımcı bir unsur olarak düşünüp içselleştirmeliyiz. 

Beckett'ın 1962-1963 yılları arasında yazdığı Oyun'un ilk defa 14 Haziran 1963'te Almanya Ulm-Donau'daki Ulmer Tiyatrosu'nda Almanca 'Spiel' adıyla sahnelendiğini belirtelim.

60 dakika süren, perşembe cuma günleri Studio Oyuncuları'nda sahnelenen tek perdelik Oyun, felsefede Gilles Deleuze, müzikte John Zorn, Akufen, mimaride Norman Foster, Rem Koolhas, Ieoh Ming Pei, resimde Pierre Alechinsky, Magdalena Abakanowicz, Neil Harbisson gibi isimlere aşina olanları pişman etmeyecek. 

Fransa´da rehine krizi: Yaralılar var

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Burgazada (F-513) Haziran-Eylül arasında donanmaya teslim edilecek

ATV'nin fenomeni Sen Anlat Karadeniz'e büyük tokat şok etti

En Çok Okunanlar