İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.7993
  • 4.6596
  • 163.08
  • 115.562
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Amasya'daki kral mezarı mağaralar dünya mirası olma yolunda...

Amasya’da, Harşena Dağı ile yamacındaki sarp kayalıklara 2 bin yıl önce yapılmış kral mezarı mağaralar dünya mirası oluyor.

2015 yılında UNESCO Dünya Miras Merkezi’nce yapılan değerlendirme sonucunda Amasya, Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarlarının dünya miras geçici listesine kaydedildiğini anımsatan Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, hedeflerini kadim şehirdeki bu eserleri kalıcı listeye aldırmak olarak açıkladı.

Roma, Danişmendli, İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlılar gibi medeniyetlerin hüküm sürdüğü, Pontus Krallığı’na da başkentlik yapmış şehirde Harşene Dağı’nın yamacındaki Kral I. Mithridates ile diğer dört krala ait kaya mezarlarının ziyaretçilerin büyük ilgisini çektiğini belirten Başkan Özdemir, “Kralların o günkü geleneklere göre mezarları yüksekteki kayalara yapılmış. Tahminen M.Ö. 3. yüzyıla ait yapılar olduğu bilinmektedir. Bu eserlerin korunmasını, miras olarak kaydedilmesini ve dünya ile paylaşılmasını istiyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından marka kent ilan edilen şehirde gerekli altyapıyı tamamladıklarına değinen Özdemir, “Bundan sonraki alan yönetimi çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı vasıtasıyla yürütülmekte. İnşallah 2019, en geç 2020 yılına kadar da Türkiye’nin adayı olarak Amasya’nın sunulmasına çalışacağız” diye konuştu. 

İHA

Kia yeni Forte modelini, dünyanın en hızlı araçlarından olan Lamborghini Aventador modeli ile karşıl

Kia Forte´yi Lamborghini Aventador ile yarıştırdılar

Bilim dünyasını şaşırtan limon ve sarımsak mucizesi!

Ertuğrul Bey ve Alpleri sonunda amacına ulaşıyor

Türkiye, Afrin operasyonu öncesi Rusya'yı uyardı: Hepsini kapatın!

En Çok Okunanlar