İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.9326
  • 4.8211
  • 165.90
  • 116.431
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Hobisi mesleği oldu

Osmaniye'de, babasından öğrendiği tahta kaşık yapımına emekli olunca hobi olarak devam eden Ökkeş Küçük, ürettiklerinin ilgi görmesi üzerine hobisini mesleğe dönüştürdü.

Osmaniye'de, küçük yaşlarda babasının evde kullanılmak için yaptığı tahta kaşıkların nasıl yapıldığını merak eden Ökkeş Küçük, çocukken bu zanaatı öğrendi. 

Küçük, 1999 yılında emekli olduktan sonra tahta kaşık yapımına hobi olarak devam etmeye başladı. Zorkun Yaylası'ndaki evinde kullanmak için yaptığı kaşıkların, komşuları ve yaylaya gelen vatandaşlarca ilgi görmesi üzerine Küçük, hobisini meslek haline getirdi.

Evinin arkasında küçük bir imalathane kuran 68 yaşındaki Küçük, burada yaptığı tahta kaşık, kepçe ve diğer mutfak gereçlerini yazın yaylada satıyor.

Tahta kaşık yapmayı babasını izleyerek öğrendiğini söyleyen Ökkeş Küçük, emekli olunca vakit geçirmek için bu işe başladığını söyledi.

Yayladaki evinde kullanmak için ürettiği kaşıkların etraftan da ilgi gördüğünü anlatan Küçük, "Yaylada insanlar yaptığım kaşıklara ilgi gösterince bu hobi işim haline geldi. Sadece Osmaniye değil Adana'dan bile gelip kaşık isteyenler var. Bazen gelen siparişlere yetişemediğim oluyor. Eskiden daha fazla yapardım ama ağaç azalınca eskisi kadar yapamıyorum." diye konuştu.

Bu sanata oğlunun da meraklı olduğunu belirten Küçük, "Yavaş yavaş tahtayı oymaya başladı. İlk başlarda çok tahta kıracak ama kıra kıra bu sanatı öğrenecek. Benden sonra da bu sanatın devam etmesini çok istiyorum. Bunlar bizim örfümüz, kültürümüz. Bunları yaşatırsak örfümüzü, adetlerimizi çocuklarımıza, torunlarımıza aktarabiliriz." diye konuştu.

AA

AK Parti Grup Toplantısı´nda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan´dan anlamlı şiir: Hedef kızıl elma herkese aşikar olsun

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

'Dizgin 2018' tatbikatı ile Türkiye'ye karşı Ege'de yeni oyun

TAI 1 milyar 430 milyon dolar ciro yaptı

En Çok Okunanlar