İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.78282
  • 4.6311
  • 162.02
  • 117.235
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Gelin geldiği köyde aile değirmenini işletiyor

Giresun'un Bulancak ilçesinde yaşayan Durdiye Gevşek, gelin geldiği köyde eşinin ailesine ait değirmenin yok olmasını istemediği için 26 yıldır kendisi işletiyor.

Giresun'un Bulancak ilçesinde yaşayan Durdiye Gevşek (47), gelin geldiği köyde eşinin ailesine ait değirmeni 26 yıldır kendisi işletiyor.

Durdiye Gevşek, 27 yıl önce Şaban Gevşek ile evlenerek ilçenin Yıldız köyünde yaşamaya başladı.

Gevşek, bölgede eşinin ailesi tarafından işletilen tarihi değirmeni kimse çalıştırmak istemeyince, bu işe gönüllü oldu.

Kayınpederinden devraldığı değirmeni ilk yıllarda kız kardeşinin yardımıyla işleten Gevşek, ilerleyen dönemlerde ise işleri devraldı ve iki taşın bulunduğu su değirmenini kendisi çalıştırmaya başladı.

Gevşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köyün bulunduğu Pazarsuyu Vadisi'ne tek su değirmeninin eşinin ailesine ait olduğunu söyledi.

Çok eski geçmişe sahip değirmeni ailesinden kimsenin işletmek istemediğini vurgulayan Gevşek, "Burası tarihi bir değirmen. İşletilmezse yok olacaktı, buna gönlüm el vermedi. Ben gönüllü oldum." dedi.

Kayınpederinden devraldığı değirmeni ilk yıllarda kız kardeşiyle beraber çalıştırdığını ifade eden Gevşek, daha sonra işleri devraldığını ve tek başına mesleği sürdürdüğünü aktardı.

Değirmen işletmeciliğinin zor olmadığını anlatan Gevşek, kısa zamanda öğrendiği mesleğini severek yaptığını kaydetti.

Giresun ve Ordu'dan müşterilerim var
Yılın 12 ayı değirmenin çalıştığını, Giresun'un yanı sıra Ordu'dan da müşterilerinin olduğunu ifade eden Gevşek, şöyle konuştu:

"Pazarsuyu Vadisi'nde suyla çalışan tek değirmen bize ait. O nedenle bu bölgeden yoğun talepler alıyoruz. Sadece vadi çevresinden değil Bulancak, Giresun'dan ve hatta Ordu'dan gelen müşterilerim var. 12 ay çift taşın bulunduğu değirmen faal olarak çalışıyor. Bir kadın olmama rağmen bu işi severek, isteyerek sürdürüyorum."

Gevşek, gelecek kuşaklara da aktarmayı hedeflediği değirmenin işletmeciliğinin iki oğlu veya torunları tarafından sürdürüleceğini sözlerine ekledi.

"Eşimle gurur duyuyorum"
Durdiye Gevşek'in eşi Şaban Gevşek ise aile değirmeninin eşi tarafından işletilmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi. Şaban Gevşek, şöyle konuştu:

"Değirmenin tam yapılış tarihini bilemiyoruz. Yüzyıllardır ailemiz tarafından işletiliyor. Dedemden babama, babamdan da bize kaldı. Bu döneme kadar getirdik. Eşim çalıştırıyor, kendisiyle gurur duyuyorum. Hem tarihi değirmeni yaşatıyor hem de insanlara hizmet veriyor."

Şaban Gevşek, dış duvarları yıkılan değirmenin yeniden inşa edildiğini belirterek, değirmenin taşları ve ahşap yapısının orijinal olarak korunduğunu sözlerine ekledi.

AA

Zeytin Dalı Haraketı kapsamında Türk askeri ve ÖSO mensuplarının, Kilis´in Gülbaba Köyünden Afrin´e

Türk askeri ve ÖSO mensuplarının Afrin´e karadan girdiği anlar kamerada

Bilim dünyasını şaşırtan limon ve sarımsak mucizesi!

TSK, Afrin'e doğusundaki Azez'den operasyon başlattı

İşte sınırı geçen komandolardan ilk görüntüler! Sarı bandın sırrı...

En Çok Okunanlar