İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.7912
  • 4.6641
  • 162.06
  • 117.521
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

10 bin KOBİ’ye daha avantajlı kredi müjdesi 

Döviz kazandırıcı hizmetler sektöründeki KOBİ’lerin, Eximbank’ın düşük maliyetli kredi imkanlarından daha fazla yararlanmaları için KOBİ tanımının kapsamı genişletildi. Böylece 10 bin firmaya kredi fırsatı doğdu.

Döviz kazandırıcı hizmetler sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’ler, Türk Eximbank destekleri kapsamına alındı. Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk Eximbank, ihracatın ve döviz kazandırıcı hizmetlerin finansmanında, ürün ve hizmet çeşidini artırmak amacıyla yeni düzenlemeleri hayata geçirdi. Banka tarafından yapılan son düzenlemeyle, döviz kazandırıcı hizmetler sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin, bankanın kullandırdığı düşük maliyetli kredi imkanlarından yararlanmalarının sağlanması amacıyla KOBİ tanımının kapsamı genişletildi. 

İŞTE KAPSAMDAKİ SEKTÖRLER 

Böylece KOBİ niteliği taşıyacak olan yaklaşık 10 bin firma daha bankanın avantajlı kredi imkanlarından yararlanabilecek. Yapılan düzenlemeyle kapsama girecek KOBİ’lerin faaliyet gösterdiği sektörler şöyle olacak:

-Turizm hizmetleri,

- Uluslararası karayolu, denizyolu ve havayolu taşımacılığı hizmetleri.yazılım ve mühendislik 

- Yurtdışına yönelik gerçekleştirilecek müteahhitlik, müşavirlik, yazılım ve mühendislik hizmetleri gibi döviz kazandırıcı hizmet projeleri, 

- Diplomatik temsilcilikler ve mensupları dâhil yabancı uyruklulara, turistlere veya yurtdışında çalışan vatandaşlara döviz karşılığı verilecek sağlık hizmetleri. 

Bakım ve onarım hizmetleri

Kapsamda yer alan diğer sektörler şöyle devam ediyor:

- Yurtdışında yerleşik firmalar adına garanti kapsamında gerçekleştirilen bakım ve onarım hizmetleri,

- Yabancı bandıralı gemi, uçak veya TIR'ların bakımı ve onarımıyla bunlara yapılan yakıt ve madeni yağlar hariç mal ve hizmet satışları,

- Yurtiçinde yerleşik haber ajanslarınca, yurtdışındaki yayın organlarına görüntülü veya görüntüsüz haber satışları.  

Ciro sınırı da yükselecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, şunları söylemişti: “Yıllık net satışı veya mali bilançosu üst sınırı 40 milyon TL olan işletmeler için kullanılan ‘KOBİ’ tanımının değişmesine ilişkin yeni bir çalışma yürütüyoruz. Bu 40 milyonu artıracağız ama ne olacağına Bakanlar Kurulu karar verecek.” Şirketlerin KOBİ tanımı kapsamına girebilmesi için ciro sınırının 125 milyon TL’ye çıkarılması bekleniyor.

AK Parti İl Başkanları Toplantısında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan bilançoyu açıkladı: 1873 terörist etkisiz hale getirildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Afrin'de terör örgütüne yardıma giden konvoyun vurulma anı dünyada büyük yankı uyandırdı

Yeni İpek Yolunun Avrupa'ya açılan kapısı Türkiye