İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3,6663
  • 4,3186
  • 151,60
  • 106.991
Reklamı Kapat

Metabolizmanızı hızlandırarak yaza formda girin

Dünyada her iki kişiden birinin kış aylarında kilo alma nedeni, metabolizmahızındaki yavaşlamadır. Doktorsitesi.com’un diyetisyenlerinden Serpil Tarman yaza girerken metabolizmayı hızlandırarak forma girmenin yollarını açıkladı.

Havalar yavaş yavaş ısınmaya ve doğa canlanmaya başladı. Yaz öncesinde forma girmek isteyenler metabolizmayı canlandırmanın yollarını araştırmaya başladı. Türkiye’nin en büyük online sağlık platformu Doktorsitesi.com’un üye diyetisyenlerinden Uzm Serpil Tarman, “Metabolizmayı hızlandırmak ve forma girmek için güne mutlaka peynir, yumurta, süt, bir iki dilim ekmekten oluşan kahvaltı yapılarak başlanmalı. Kahvaltı, benzini bitmiş arabaya benzin koymak gibidir. Sadece simit, poğaça ve çaydan oluşan kahvaltı güne sağlıklı bir başlangıç için yeterli değildir” dedi.
 

Doktor Serpil Tarman’ın forma girmek, açlığı önlemek ve metabolizmayı hızlandırmak isteyenlere önerileri;

·         Süt -yoğurt veya meyveden oluşan küçük ara öğünler yapılmalıdır.

·         Yemekler yavaş yenmeli ve iyi çiğnenmelidir. Unutulmamalı ki beynin tokluk merkezi yemeğe başladıktan yirmi dakika sonra “doydum” uyarısı alır.

·         Su içmek için susamayı beklemeden, her gün ortalama 8 ile 15 su bardağı su veya bitki çayları tüketilmelidir. Vücudun %55-70 i sudur ve vücutta suyun deposu yoktur. Bu nedenle % 5 su kaybı bile metabolizmanın bozulmasına ve toksinlerin birikmesine neden olur.

·         Enerji yoğunluğu yüksek rafine besinler; şekerli içecekler, bisküvi, kraker, çikolata, poğaça, cips, mayonez ve soslar günlük beslenmede çok az yer almalıdır.

·         Enerji yoğunluğu düşük taze sebzeler ve meyveler, yarı yağlı süt-yoğurt-peynir-et-çorba-kuru baklagiller ve kuru meyveler tercih edilmelidir.

·         Büyük porsiyonlar küçültülmeli, kişiler gereksinimi olan porsiyon ölçülerini öğrenmelidir.

·         Günde 5 saatten az 8 saatten fazla uyumamaya dikkat ederek vücudun biyoritmi korunmalıdır.

·         Posa alımı artırılmalı bağırsaklara doğru mesajlar yollanmalı, mevsim meyveleri ve sebzeleri kabuklu tüketilerek kabızlık önlenmelidir.

·         Özellikle beyaz ekmek yerine doyurucu olan tam buğday, çavdar, yulaf, kepek ekmeği tercih edilmelidir.

·         En önemli adım kışın yavaşlayan metabolizmaya haydi uyan demeli ve haftada 3 gün 60 dakika veya her gün 30-35 dakika birey yapabildiği bir sporu yaşamına uyumak gibi yerleştirmelidir. Unutmayınız 30 dakikalık spor mutluluk hormonlarını sentezlerken iç organlara yapılan masajdır.

Kilo vermek isteyen kişiler hayal ettikleri kilo yerine gerçekçi kiloları hedefleyerek başarıya ulaşmalıdır.

Doktorsitesi.com hakkında:

2004 yılında Dr. Erden Asena tarafından kurulan Doktorsitesi.com, 1 milyondan fazla kayıtlı üyesine Türkiye’nin en büyük online sağlık platformu olarak hizmet veriyor. Doktorsitesi.com, siteye kayıtlı ve her birinin diploma / uzmanlık bilgileri kontrol edilmiş 10 binden fazla üye doktor ve diş hekimini üyeleri ile buluşturuyor. Site üyeleri, doktorlar tarafından hazırlanan makaleleri inceleyebiliyor, sağlık hakkında merak ettikleri soruları üye doktorlara sorabiliyor ve kendileri için en uygun doktoru site aracılığıyla bulabiliyorlar. Doktorsitesi.com’u her ay ortalama 3 milyon internet kullanıcısı ziyaret ediyor.

Ülkemizin en güvenilir sağlık bilgi platformu olması vizyonuyla hareket eden Doktorsitesi.com, kendi alanında Türkiye’de aktif durumda bir rakibi olmayan kapsamlı bir iş modeli olarak öne çıkıyor.
 

Muğla'nın Dalaman İlçesi'nde, sahte kimlikle yakalanan PKK'lı terörist Serbest Şenlik ile yanındaki

5 PKK'lı teröristin öldürüldüğü operasyondan kaçan terörist yakalandı

Haşlanmış yumurtanın suyunu sakın dökmeyin!

Kıdem tazminatına zam getirildi

Bu görüntüler Gülben Ergen'i bitirecek bir diğer aşk daha ifşa oldu